2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook kripto para çıkarıyor. Bu durum, Facebook’un yalnızca ve alelade bir sosyal ağ olmadığını bir kez daha göstermesi açısından önem arz ediyor. Zira Facebook aynı zamanda dünyanın en büyük e-ticaret platformu olmaya aday bir platform.

Evet, Facebook’u sadece bir sosyal ağ olarak algılarsak en hafif tabirle Facebook’a haksızlık etmiş oluruz. Zira Facebook bugün 2 milyarı aşan kullanıcısıyla dünyanın en büyük gazetesi, en büyük radyosu, en büyük reklam alanı, en büyük televizyonu, en büyük blogu, en büyük topluluğu, en büyük telekomünikasyon firması, en büyük arkadaşlık sitesi vs… Kısacası Facebook’u çok çeşitli şekillerde betimlemek mümkün.

Şimdi tüm bunların yanına bir de “Facebook dünyanın en büyük e-ticaret sitesi” ifadesini eklememiz gerekecek. Zira Facebook kripto para çıkarıyor. Üstelik Facebook bunu, hali hazırda kullanılan kripto paralardan farklı bir anlayışla yapmayı planlıyor.

Facebook Kripto Para Çıkarıyor 

Libra Projesi olarak adlandırılan, Facebook’un kripto para çıkarmak üzere başlattığı projenin detayları yavaş yavaş kamuoyuna düşmeye başladı. Hatta Wall Street Journal‘ın haberine göre; Facebook, kripto para temelli bir ödeme sistemi geliştirmek üzere başlattığı projede, dikkate değer bir yol kat etti. Haberin devamında, Facebook’un dünya genelindeki kullanıcıların platform üzerinden kullanabileceği bir kripto para geliştirmek üzere birçok finansal kurumla ve online satıcıyla görüşmeler yaptığına dair iddialar da yer alıyor. Görüşülen firmalar arasında Visa ve Mastercard gibi önemli markaların olduğu da belirtiliyor.

Kısacası bu iş öylesine planlanmış bir proje değil. Facebook ciddi bir biçimde kripto para piyasasına girmeye hazırlanıyor diyebiliriz.

Fiyatta Dalgalanma Olmayacak

Bilindiği üzere kripto paralar, yapıları itibariyle herhangi bir para birimini baz almıyorlar. Dolayısıyla piyasadaki hemen her kripto parada tahmin edilemez aşırı bir dalgalanma söz konusu oluyor. Bu durum da kripto para yatırımını hala risk grubunda tutuyor.

Facebook kendi çıkaracağı kripto parada bu durumu önlemek için bir çözüm geliştirdi. Buna göre popüler sosyal ağ; çıkaracağı kripto paraya karşılık belli oranda Dolar rezervi ayıracak. Bu sayede diğer kripto paraların aksine Facebook’un çıkaracağı kripto parada belli bir fiyat istikrarı yakalanmış olacak.

Bu proje aynı zamanda kripto paralara olan güvensizliği ortadan kaldırmak için ve kripto paralara bir sistematik kazandırmak için ilk adım olabilir.


💡 Facebook Hikayeler’e Yeni Etkinlik Özelliği

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.