İngiltere’nin köklü medya kuruluşları arasında yer alan BBC ve ITV’den online dizi – film platformu Netflix’e rakip geliyor.

Özgün içerikleriyle ve sahip olduğu teknolojik alt yapıyla dizi – film sektörünü ve insanların izleme alışkanlıklarını baştan aşağı değiştiren Netflix’e bu defa da İngiliz medya devleri BBC ve ITV rakip oluyor.

Buna göre; İngiltere’nin bu köklü iki medya kuruluşu, kendi bünyelerinde bir online platform oluşturarak adeta pazarda biz de varız demeye hazırlanıyorlar. BBC ve ITV tarafından hayata geçirilecek olan bu online dizi – film platformunun adı ise BritBox oldu.

BBC ve ITV’den Netflix’e Rakip Platform

İngiliz medya kuruluşları BBC ve ITV’den Netflix’e rakip platform geliyor! İngiltere’nin bu iki köklü medya kuruluşu tarafından hayata geçirilecek olan online platformun adı ise BritBox olacak.

Şimdilik proje ve hazırlık aşamasında olan platforma dair İngiliz medya kuruluşu BBC tarafından bir açıklama yapıldı. Buna göre, BBC ile ITV’nin, Netflix benzeri platform için yaptıkları görüşmelerde artık sona gelindi. Diğer bir ifadeyle pazarda artık yeni bir online dizi, film platformu olacak.


💡 Tam bu noktada aklıma şöyle bir soru geldi; Peki bu durum Netflix’i etkiler mi? Yorum yaparak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. 


BritBox Netflix’e Rakip Olabilir Mi?

BBC ile ITV ortaklığıyla hazırlanan ve Netflix benzeri bir misyona sahip olması hedeflenen platformun adının “BritBox” olacağı belirtildi.

Bu arada platformun 2019 yılının ikinci yarısı itibariyle piyasaya sürülmesi planlanıyor. BBC Genel Direktörü Tony Hall, bu konuyla alakalı yaptığı değerlendirmede, “BritBox” olarak adlandırılan bu hizmetin karşılığında talep edilecek abonelik ücretinin rekabetçi olacağını vurguladı.

İnternet Kullanıcılarının %43 BritBox’a Abone Olabilir

ITV Üst Yöneticisi Damel Carolyn McCall ise kurulacak ortak platform için “İngiliz yaratıcılığının merkezi olacak.” şeklinde iddialı bir açıklamada bulundu. Bununla birlikte Mc Call yaptığı açıklama iki medya devinin BritBox öncesi iyi bir araştırma yaptığını gösterir nitelikte. Mc Call’in konuya ilişkin ifadesi şöyle;

“İngiltere’de internet kullanan evlerin %43’ü BritBox’a abone olmakla ilgileniyor. Burada bizim için bir fırsat var.”

Evet, bu açıklama gösteriyor ki kurulan platform için iyi bir potansiyel hedef kitle analizi yapılmış. Öylesine ve sırf yapılmak için  yapılmayacak bir girişim olduğu belli olan BritBox’un, Netflix ile rekabet edip edemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.