Türkiye’den Google’a rekor ceza! Yaklaşık bir yıl önce başlayan soruşturma neticesinde Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 Milyon TL ceza geldi.

Geçtiğimiz yıl Rekabet Kurumu ile Google arasındaki meselenin detaylarını Branding Türkiye’de yazmıştık. Merak edenler ve hatırlamak isteyenler Rekabet Kurumu Google’a Soruşturma Açtı başlıklı makaleyi okuyabilirler

Evet, bilindiği üzere Rekabet Kurumu, geçtiğimiz yıl “genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı” nedeniyle Google hakkında soruşturma başlatmıştı.

Geçtiğimiz günlerde bu soruşturma nihayetlendi. Konuya ilişkin son dakika bilgisinin Rekabet Kurumu’nun paylaştığı tweet ile gördük. Paylaşılan tweet şöyle;

Rekabet Kurumu Google

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 Milyon TL

Rekabet Kurumu, Twitter’da paylaştığı bilgide Google hakkında geçen yıl başlatılmış olan soruşturmanın sonuçlandığını duyurdu. Tweette yer alan bağlantıya tıklandığında açılan sayfada şöyle bir açıklama yer alıyor;

“Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (14.2.2020)

Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 13.02.2020 tarih, 20-10/119-69 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayın.”

Rekabet Kurumu’nun verdiği bu kararın açıklama metninde ceza tutarının 98 milyon TL olduğu belirtiliyor. Bu arada eğer nihai kararın tam metnini okumak isterseniz buraya tıklayın.

Özetlemek gerekirse, geçen yıl başlatılan soruşturmadan aylar sonra yani Aralık 2019’da Google bir açıklama yaparak Türkiye’deki Android cihazlara destek vermeyi durduracağını duyurmuştu. Gelinen noktada ise Türkiye’den Google’a rekor düzeyde ceza geldi.

Konuya ilişkin detayları Google Türkiye’ye Yaptırım Uygulayabilir ve Google Türkiye Yaptırımı İle İlgili Resmi Açıklama Yaptı başlıklı makalelerden okuyabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.