Google, Youtube reklam gelirleri hakkında ilk kez kamuoyuna bilgi verdi. Google’ın çatı şirketi Alphabet tarafından paylaşılan bilgiye göre Youtube 2019 yılında reklamlardan 15 milyar dolar gelir elde etti. 

Google, geçtiğimiz günlerde Youtube ile ilgili önemli bir veri paylaştı. Bu açıklama önemliydi çünkü Google tarihinde ilk kez Youtube’un ne kadar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de en popüler sosyal ağlar arasında yer alan ve aynı zamanda video odaklı arama motoru olma özelliği taşıyan Youtube’un 2019 yılındaki geliri 15 milyar dolar.

Youtube Reklam Gelirleri Açıklandı 

Google’ın da bağlı olduğu çatı şirket Alphabet’in CEO’su olan Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamalara göre Youtube, 2019 yılında 15 milyar dolar reklam geliri elde etti. Bu arada YouTube’un ücretli hizmetleri, bu 15 milyar doların içinde bulunmuyor. Ayrıca  Google tarafından yapılan açıklamaya göre YouTube, Google’ın gelirlerine %10 katkı sağlıyor.

Bilindiği üzere Google yaklaşık 14 yıldır Youtube’un sahibi. 2006 yılında Youtube’u satın alarak bünyesine katan Google, o tarihte bu satın almak için 1.6 milyar dolar ödeme yapmıştı. Ayrıca Google o günden beri Youtube’dan reklam gelirleri kamuoyuyla hiç paylaşılmamıştı. Bu anlamda bir ilk özelliği taşıyan bu bilgiye göre Youtube 2019’da 15 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 5 milyar doları ise son 3 aylık periyotta gerçekleşti. Yalnız Youtube’un elde ettiği gelirin sadece reklamlardan geldiğini bir kez daha belirtmek gerekiyor. Yani Youtube’un ücretli hizmetleri bu gelirin dışında.

Youtube Reklamları

YouTube Music ve You Tube Premium gibi ücretli seçeneklerin toplam 20 milyon abonesi bulunuyor. Ayrıca Ceo Pichai’ye göre Youtube’un ücretli Tv hizmeti de 2 milyondan fazla aboneye sahip. Şirket, bu ücretli hizmetlerden elde ettiği geliri, Pixel telefonlar ve Google Home gibi ürünlerin gelirlerinin eklendiği “Diğer” kategorisine almış durumda.

Yatırımcıları Tatmin Etmedi

Tüm bunların yanında Youtube’un 15 milyar dolar reklam geliri elde etmiş olması Alphabet yatırımcılarını memnun etmedi. Piyasaların kapanmasının ardından hisseler %4 değer kaybı görüldü.

Öte yandan Alphabet’in toplam geliri ise %17,3 artarak 46 milyar dolar seviyesine ulaşsa da bu da beklentilerin altında kaldı. Analistler bunun 2015 yılından buyana en kötü 4. çeyrek büyümesi olduğuna dikkat çekerken, Alphabet’in son çeyrek kârının 10.6 milyar dolar, 2019 yılı kârının ise 34.4 milyar dolar olduğu belirtildi.


 💡 Youtube Video Builder Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.