twitter-odaginda-fenomen-felsefesi

Twitter’ın yeni yeni popüler olduğu dönemlerdi. Henüz daha yeni Türkçe yayın yapmaya başladığı süreçten bahsediyorum… Epey zaman önceydi. İşte o günlerde Twitter’ın, Facebook’u sollayacağını öngören, bugün kendilerine fenomen dediğimiz kişiler deyim yerindeyse takipçi kasmaya başladı. Onların tek işi gün boyu “takibe-takip” stratejisiyle yüzlerce bin kişilik takipçiye sahip profiller oluşturmaktı. Yıllarca uğraştılar ve tabi başardılar.

Böyle anlatınca boş ya da anlamsız bir uğraş gibi görünse de fenomenler bunun ekmeğini çok yedi. Ta ki 2-3 yıl öncesine kadar…

Twitter’a alternatif sosyal ağların gelişimi, Facebook’un farklı bir aşamaya evrilmesi, Twitter’ın sosyal ağ kategorisinden news yani haber kategorisine geçmesi, Twitter için geliştirilen üçüncü parti uygulamalar, etkileşim odaklı yazılımlar vs. derken Twitter’ın popülaritesi zamanla azaldı. Dolayısıyla Twitter fenomenleri de bu süreçte güç kaybetti. Bu da beraberinde Twitter fenomenlerinin ekmeğinin azalmasına neden oldu. Artık Twitter fenomenlerinin markalardan istediği uçuk fiyatlar yerini makul ölçülere bıraktı.

2012 yılında hatırladığım kadarıyla birkaç saatlik bir reklam tiwiti için 1500 – 2000 TL isteyen fenomenler vardı. Hatta bazı markalar sırf imaj çalışması olsun diye Twitter’daki fenomenlere on binlerce lira para harcıyor ve bunu da fısıltı gazetesiyle piyasaya duyuruyordu. Kusura bakmayın ama o markaların bu davranışları dijital pazarlama değildi. Çünkü işin içerisinde strateji yoktu.

Evet, Twitter’daki fenomenlerin geçmişe nazaran etkisi azaldı. Başlarda bunun nedeni müşteriye hiçbir istatistiksel veri sunamamalarıydı. Şimdiyse markaların gözdesi olan farklı sosyal mecralar var ve doğal olarak o mecraların fenomenleri ön planda… Bu süreçte Twitter fenomenlerinin etkisi iyice azaldı. En azından reklam alma açısından durum böyle. Yoksa yüz binlerce kişinin takip ettiği insanlar asla küçümsenmemelidir. Hala etkililer lakin markalar artık Twitter’dan ziyade Instagram ve Youtube odaklı influencer marketing çalışmaları gerçekleştirmek istiyorlar.

Twitter fenomenleri son zamanlarda uygulama reklamı ve web sitelerine trafik sağlamakla ilgileniyorlar. Hala işin içerisinde strateji yok. Tabi çok kapsamlı ve stratejik çalışmalar gerçekleştiren Twitter fenomenleri de var. Fakat sayıları çok az.

Kişi ve kurumlar, fenomenlerle çalıştıklarında bu reklamdan ne kâr elde edeceklerini önceden bilmek istiyorlar. Kısacası influencer marketing artık pazarlama odaklı olmaktan ziyade satışa döndü. Elbette tüm bütünleşik pazarlama uygulamalarının odağında para kazanmak yani satış yapmak var fakat satış ile pazarlama ayrımı gözetilerek strateji geliştirmekte yarar vardır.

Influencerler kullanılarak gerçekleştirilmek istenen satışa stratejik satış diyebiliriz. Bu arada Twitter’daki fenomenler arasında kreative çözümler üreten, PR mantığıyla hareket eden birçok kişi var. Onlara bir lafım yok. O mantıktaki fenomenler markalarla çalışırken işin içine dâhil olmayı beceriyorlar. Örneğin kendilerince bir senaryo çizip sosyal medyadaki güçlerini bu hikâyeye göre kurguluyorlar. Böylece daha verimli bir kampanya gerçekleşmiş oluyor. Sonuçta ortaya başarılı ve daha da önemlisi eğlenceli bir çalışma çıkıyor.

Son zamanlarda fenomenlerden bazısı kullandıkları bazı sayfaları satışa çıkarmaya başlamış. Bence hesapları satmak yerine kreatif çözüm üretmeye odaklanmalılar.

Yeri gelmişken değineyim, hesap satın almanın büyük zarara neden olduğunu yaklaşık 3-4 yıl evvel sürekli hesap satın alıp web sitelerine trafik çekmeye çalışan bir şirketler grubunun başına gelen talihsizlikle gördüm. Azımsanmayacak bir fiyata Facebook ve Twitter’da yüz binlerce hatta milyonlarca takipçiye sahip onlarca hesap satın alan bu şirket, sadece 3-4 dakikada sayfaların “spam & reklam” şikâyeti alarak kapatılması dolayısıyla 10 binlerce lira zarara uğramıştı. .

Bu örnek bize gösteriyor ki kreatif çalışmalar, kısa sürede öne geçmeye çalışmaktan çok daha kârlı… Bitirmeden evvel şunu belirteyim; kurnazlığı bir kenara bırakıp stratejik davranmayı öğrenmeliyiz. Bu söylediğim hem kurumsal markalar hem de fenomenler için geçerli…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir