Yeni medya platformlarının sürekli ve düzenli olarak yenilenmesi, büyük kitleleri sosyal ağların içine çektiği gibi aynı zamanda mevcut kullanıcıların bu platformlara daha çok zaman ayırmasını da sağladı. Gelişen yönleriyle yeni medya, yeni kanaat önderlerinin çıkmasını da sağladı. Örneğin Sosyal medya fenomenleri hayatımıza girdi.

21.yy başlarından itibaren büyük bir hızla gelişen teknoloji, günlük hayatımızı doğrudan etkiledi. Bu durum bir yandan köklü değişimlerin de başlangıcı oldu. Akıllı telefonların insan hayatına girmesiyle ise toplumsal yaşamda değişim ve yenilenme süreci hız kazandı.

Yeni Medya, İletişim Olanaklarını Geliştirdi

Sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla iletişim olanakları gelişerek yenilendi. Bu durum insanların zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde dünyayı takip edebilmesini sağladı. Ayrıca insanları interaktif iletişim olanaklarına ulaştıran yeni medya araçlarıyla, kişiler arası etkileşim büyük bir hızla arttı.

Yeni medya platformlarının sürekli ve düzenli olarak yenilenmesi, büyük kitleleri sosyal ağların içine çektiği gibi aynı zamanda mevcut kullanıcıların bu platformlara daha çok zaman ayırmasını da sağladı.

Gelişen yönleriyle yeni medya, yeni kanaat önderlerinin çıkmasını sağladı. Örneğin Sosyal medya fenomenleri hayatımıza girdi. Youtube, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayısına ulaşmış ve kitleleri etkilemeyi başarmış birçok fenomen ortaya çıktı. Büyük kitleler üzerinde fikirleri etkilemeye başlayan bu isimler markaların da ilgisini çekti. Nihayetinde bugün tüm sosyal mecralarda gördüğümüz influencer kampanyaları başladı.

Sosyal Medyanın Gücü

Ülkemizde sosyal medyanın erişim gücü 25 milyonu geçti. Ağırlıklı olarak Y ve Z kuşaklarının aktif kullandığı sosyal medyanın X kuşağında da bir azımsanamayacak düzeyde kullanıcısı var.

Hal böyleyken markalar da hedef kitlelerine ulaşmanın farklı bir yolu olarak sosyal medyayı ve fenomenleri baz alan influencer kampanyalarına yöneldi. Öyle ki hangi blogger hesabını incelesek bir markanın reklamına denk geliyoruz.

Peki influencer marketing neden uygulanmalıdır? Influencer Marketing’in markalar açısından önemi nedir?

Neden Influencer Marketing?

Dijital çağda bir pazarlama stratejisi olan Influencer Marketing, en yalın ifadeyle binlerce kişinin bir markaya ait ürün hakkında konuşmasını sağlıyor. Buna ek olarak influencer pazarlama, ürünü satın almaya niyeti olmayan kişileri de tüketici konumuna getiriyor.

İyi bir influencer kampanyası güçlü ve çok yönlü bir PR kampanyasından daha etkili olabiliyor. Kullanıcıların gerçek deneyime önem vermesi, onlar için güven verici olduğundan bu tarz bir çalışmanın etkisi daha uzun süreli oluyor.

İnfluencer Marketing Kampanyaları

Kitlesel iletişimin yerini giderek özelleştirilmiş pazarlama taktiklerine bıraktığı bu günlerde, hedef kitlelerini belirli gruplara ayıran markalar Influencer Marketing’ten yararlanıyor. Dolayısıyla çikolata üreten ve dünya çapında geniş bir kitleyi hedefleyen büyük bir marka da niş bir kitleye el yapımı dekorasyon ürünleri satmak isteyen küçük bir işletme de bu yöntemi tercih edebiliyor.

Bu arada influencer marketing odaklı bir çalışmanın bütçesi, birçok kriter göz önüne alınarak belirleniyor.

Sosyal Medya Fenomenleri Önemli Çünkü

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve etkinlik alanı arttıkça insanların satın alma davranışına olan etkisi de o düzeyde artış gösteriyor. Eskiden beri süre gelen bir bilene sormak lazım anlayışı sosyal medya fenomenleri üzerinden de devam ediyor. Kısacası, bir marka veya ürün ile ilgili görülen yorum veya paylaşım tüketicideki algıyı doğrudan etkileyebiliyor.

Bunlara ek olarak sosyal medya fenomenleri ile çalışmanın dolayısıyla da influencer marketing kampanyalarının önemini anlatan şu dipnotları da bilmekte yarar var;

  • Tüketiciler, influencer kampanyalarını diğer mecralara göre %88 oranında daha fazla arkadaşına bahsediyorlar. Bu da markaların fenomenler ile yaptıkları kampanyaları daha fazla tercih etmesini sağlıyor.
  • Sosyal medya fenomenlerinin %76’sı paylaşım dışında da takipçilerine ürün ile ilgili bilgi veriyor.
  • Yapılan kampanyalar sonrası gerek postlara yorum gerekse özel mesaj olarak birçok takipçi fenomene ulaşıp marka ile ilgili soru ve görüşlerini paylaşıyor.
  • Sosyal medya fenomenleri, influencer kampanyasıyla bir anda markanın savunucusu ve elçisi haline geliyor.
  • İnsanların %96’sı yorum yapan kişiyi tanımasa da sosyal medyada markalar adına yapılan yorumlara inanıyor.
  • Influencer marketing kampanyalarında markalar; çekim, montaj, kayıt, içerik, reklam metni, prodüksiyon, yönetmen, oyuncu vs. gibi ekstra masraf ve uğraşa girmiyorlar.
  • Düşük bütçeyle doğru ve geniş bir hedef kitleye ulaşmayı sağlar. Televizyona verilecek bütçenin %1’i ile influencer marketing odaklı bir kampanya yapılabiliyor. Viral özellikteki bu kampanyalar televizyonun erişim düzeyine ulaşabiliyor.
  •  Televizyon gibi geleneksel mecralara oranlı uygun olan bütçesi sayesinde her seviyedeki girişimci veya firma, hedef kitlesine influencer’lar sayesinde ulaşabiliyor.
  • Reklamı yasaklı ürünler (tütün grubu, ilaç vs.) için influencer marketing önemli bir reklam alanı haline gelmiştir. Böylece televizyon, radyo ve gazetelerde hedef kitlesiyle buluşamayan reklamı yasaklı ürünlere sahip olan markalar sosyal medya ve influencer kampanyalarıyla geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır.

Sonuç

Sonuç olarak günümüzde teknolojinin önemli getirilerinden birisi olan interaktif iletişim ile hızla gelişen bu pazarlama dalı (influencer pazarlama) birçok marka ve girişim için son derece önemli bir reklam ve tanıtım fırsatı olmuştur.

Yapılan başarılı çalışmalar markalar açısından fazlasıyla yararlı olmuştur. Buna ek olarak işletmeler influencer marketing kampanyalarıyla marka bilinirliğini ve marka imajını artırmıştır.

Örneğin Super Fresh’in yaptığı başarılı kampanya, şirketin satışlarını %130 düzeyinde arttırmıştır. Buna ek olarak marka, gerçekleştirdiği kampanyayla çeşitli ve prestijli birçok mecrada haber olmuştur. Ayrıca marka bu kampanya sayesinde bir de Kristal Elma kazanmıştır.

Özetle, başarılı uygulayıcılar ile yapılan nokta atışı yapılan influencer kampanyaları uzun soluklu ve olumlu etkilerle markayı güçlendiren önemli bir unsur haline gelmiştir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.