Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2020)

Şubat ayının birinci ve son haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2020)”

1 – 7 Şubat Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Şubat 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Dünyanın İlk 5G’li Tableti
  • Jeff Bezos, 15 Dakikada Servetini Katladı
  • İsteGelsin Ankara’da Açılıyor
  • Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kuruluyor
  • Nokia Katlanabilir Telefon Pazarına Girecek
  • Google Çin’deki Ofisini Kapattı
  • Jack Ma Korona Virüs İçin 14,5 Milyon Dolar Bağışladı
  • Corona Virüsü’nün Gerçek Zamanlı Haritası
  • İstanbul’da Kartsız Ulaşım Başlıyor
  • Enflasyon Rakamları (Ocak 2020) Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Galaxy Tab S6 5G

Dünyanın İlk 5G’li Tableti

5G’li ilk tablet Samsung’dan geldi. Samsung geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk 5G özelliğine sahip olan Galaxy Tab S6 5G modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tablet teknolojisinde yaşanan bu gelişme sayesinde tablet kullanıcıları bundan böyle daha hızlı bir internet deneyimi yaşayacaklar. Bu arada Samsung Galaxy Tab S6 5G ilk kez Güney Kore’de satışa sunulacak. 10.5 inç ekrana sahip olan tablet, 6 GB RAM’e sahip. Ayrıca tabletin 4K video çekim desteği de bulunuyor. Cihazın fiyatı ise 850 dolar olacak.

Amazon Jeff Bezos'un Serveti

Jeff Bezos, 15 Dakikada Servetini Katladı

Bu haftanın en ilginç gündemi Jeff Bezos’un sadece 15 dakikada servetine 13,5 milyar dolar eklemiş olmasıydı. Bloomberg’in haberine göre Bezos, yalnızca 15 dakikada 13,5 milyar dolar yani 80 milyar TL kazandı. Böylelikle Jeff Bezos’un toplam serveti 129 milyar dolara yani 771 milyar TL’ye yükseldi.

İsteGelsin Ankara'da

İsteGelsin Ankara’da Açılıyor

Online süpermarket uygulaması İsteGelsin Ankara’da da hizmete başladı. İstanbul ve Kocaeli’nde ilk şubelerini açan İsteGelsin, diğer büyükşehirlere de açılmaya başladı. İsteGelsin’in sipariş çeşitliliği oldukça fazla. Uygulamada; meyve, sebze, et, atıştırmalık, kozmetik olmak üzere epey geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. İsteGelsin ile kullanıcılar market ihtiyaçlarını kolaylıkla tamamlayabiliyorlar. Bu arada İsteGelsin Ankara’da ilk olarak Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak gibi bölgelerde hizmet verecek.

Ulusal Mobil Uyarı Sistemi

Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kuruluyor

Türkiye’de son günlerde yaşanan depremler, doğal afet sonrası haberleşmenin önemini bir kez daha hatırlattı. Özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan Elazığ’daki depremin ardından yetkililer deprem sonrası iletişim problemini çözmek için Ulusal Mobil Uyarı Sistemi‘ni kurmaya karar verdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik Taslağı” adlı çalışmasını tamamladı. Bu çalışmaya göre acil durumlarda Mobil Alarm Sistemi (CMAS), Hücresel Yayın Sistemi (CBS), Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS gibi yöntemlerle insanlara bildirim gönderilecek. Ayrıca bildirimlerin en az 160, en fazla 360 karakter uzunluğunda olacağı da bu çalışmada yer alan bilgiler arasında.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Şubat 2020) - Nokia Katlanabilir Telefon

Nokia Katlanabilir Telefon Pazarına Girecek

2000’li yılların popüler telefon ve teknoloji markası Nokia halen akıllı telefon pazarında kendine bir yer edinebilmiş değil. Pazardan pay alma noktasında çalışmalarını sürdüren Nokia, yeni teknolojik gelişmelerle adından söz ettirmek istiyor. Buna göre Nokia; yeni yılda piyasaya yeni akıllı telefon modelleri sürmeyi planlıyor. Son zamanlarda epey popüler olan katlanabilir telefon pazarına da dahil olması beklenen Nokia’nın bu tip bir modeli en geç 2021 yılında piyasaya sunması bekleniyor. Katlanabilir akıllı telefonun Motorola Razr veya Samsung Galaxy Z Flip modellerine benzeyeceği öngörülüyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Şubat 2020) - Google Çin'deki Ofislerini Kapattı

Google Çin’deki Ofisini Kapattı

Dünya Çin’in Wuhan kentinde başlayan Koronavirüs nedeniyle adeta sarsıldı. Ölümcül ve henüz tedavisi bulunamayan virüsün yayılımı devam ediyor. Çin’de faaliyet gösteren şirketler de Korona Virüsü nedeniyle şimdilik çalışmalarını durdurmaya karar verdi. Bu şirketlerden biri de teknoloji devi Google oldu. Buna göre Google Çin’deki ofislerini geçici olarak kapattığını duyurdu. Şirket ayrıca Hong Kong ve Tayvan’daki ofislerini de kapatacağını açıkladı.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Şubat 2020) - Jack Ma Bağış

Jack Ma Korona Virüs İçin 14,5 Milyon Dolar Bağışladı

E-Ticaret ve teknoloji devi Alibaba’nın kurucusu ve birçok teknoloji girişiminin sahibi olan Jack Ma Corona Virüsü’ne çözüm bulunması için 14,5 milyon dolar bağışladı. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan dünyayı adeta sarsan virüsün tedavisi için bilim insanları çalışmalarını hızlandırdı. Çinli teknoloji şirketleri de bu çalışmaları desteklemek adına bağışlarda bulunuyor. Bu arada yapay zekayla çalışan gen sıralama araçları Korona Virüsü’nün tedavisi için büyük önem taşıyor. Ayrıca virüsün tedavisi için yine yapay zeka destekli ve açık kaynak kodu bir veri platformu oluşturuldu.

Corona Virüsü'nün Haritası

Corona Virüsü’nün Gerçek Zamanlı Haritası

Corona Virüsü olarak adlandırılan ve ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan gizemli virüs hızla yayılıyor. Akut solunum yolu enfeksiyonu, bağışıklık seviyesinin düşmesi, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilere neden olan virüsün aşısı ise henüz bulunamadı. Ancak uzmanlar virüsün yayılma hızını takip edebileceğimiz gerçek zamanlı bir harita yayınladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İstanbul Ulaşımında Yeni Dönem

İstanbul’da Kartsız Ulaşım Başlıyor

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne İstanbulluları ilgilendiren önemli bir haberle devam ediyoruz. İstanbul ulaşımının olmazsa olmazı olan İstanbulkart dijitalleşiyor. Böylece İstanbul ulaşımında kartsız diğer bir ifadeyle akbilsiz dönem başlıyor. Peki mobil İstanbulkart nasıl çalışıyor?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Ocak 2020)

Enflasyon Rakamları (Ocak 2020) Açıklandı

Enflasyon rakamları (Ocak 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ocak ayında TÜFE aylık %1,35 artarken, yıllık bazda enflasyon %12,15 oldu. Ocak ayının zam şampiyonu ise fiyatı %81,46 artan patlıcan oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Şubat 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.