Dün akşam saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Hava Yolları’na ait uçak pistten çıkarak üç parçaya bölündü. Pegasus Hava Yolları kaza sonrası ilk resmi açıklamayı bugün yaptı.

Dün (5 Şubat 2020) akşam saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir kaza meydana geldi. PC2193 sefer sayılı İzmir – İstanbul seferini yapan “Pegasus Havayolları“na ait yolcu uçağı pistten çıkarak sürüklendi ve 40 metre düştü. Üç parçaya bölünen uçak kaza sonrası alev alırken, uçağa hızlı bir şekilde müdahale edilmesiyle can kaybı ve yaralanmaların önüne geçilmeye çalışıldı. Fakat çok sayıda yaralının bulunduğu kazada, ne yazık ki 3 kişi hayatını kaybetti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki Kazanın Detayları

İzmir – İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları‘na ait içerisinde 177 yolcu ve 6 mürettebat bulunan uçak, inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıktı. Kazada ne yazık ki 3 kişi hayatını kaybetti. Bu arada Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Pegasus Havayolları Uçak Kazası

Öte yandan kaza nedeniyle uçuş operasyonları havacılık otoritesi tarafından ikinci bir bildirime kadar Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki hava trafiğini durduruldu. Bu sebeple akşam saatlerinde havalimanına iniş yapamayan 37 uçak İstanbul Havalimanı’na yönlendirildi.

Pegasus Hava Yolları’ndan İlk Açıklama

Pegasus Hava Yolları, Sabiha Gökçen’deki kazanın akabinde öncelikle resmi web sitesinden bir açıklama yaptı. İşte o açıklamanın tam metni;

İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen Seferi Hakkında Açıklamamız

İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımızın 5 Şubat 2020’de yaşadığı kaza sonrasında resmi kaynakların da teyit ettiği üzere 3 misafirimizin hayatını kaybettiğini üzülerek bildiririz. Acımız çok büyük. Kazada hayatını kaybeden misafirlerimize Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına baş sağlığı diliyor, yakınlarının acılarını yürekten paylaşıyoruz. Yaralı olan yolcularımızın tedavileri hastanelerde devam etmektedir. Tüm yaralı yolcularımıza acil şifalar diliyoruz. Şu anda önceliğimiz vefat eden misafirlerimizin yakınlarına destek olup yanında bulunmak, acılarına ortak olmak ve yaralı yolcularımızın hastanelerdeki tüm ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Saygılarımızla,

Pegasus Hava Yolları

Pegasus Hava Yolları Kaza Sonrası Basın Açıklaması Yaptı

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, Sabiha Gökçen’de dün akşam saatlerinde gerçekleşen hazin uçak kazası hakkında bugün kamuoyuna bir açıklamada bulundu. Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü, yaptığı açıklamada şirket olarak ihmallerinin bulunmadığını vurgulayarak, detaylı açıklama için raporları beklediklerini ifade etti.

Pegasus Ceo'su Mehmet Tevfik Nane

Sözlerine ‘”Acımız çok büyük” diyerek başlayan ve konuşması sırasında zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Pegasus CEO’su Nane, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi

”Dün akşam İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen uçuşunu yapan PC 2193 sefer sayılı uçağımızın İstanbul Sabiha Gökçen’de pistten çıkması sonucu gerçekleşen kazadan dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Şu an birinci önceliğimiz yaralarımızı sarmak. Aile destek ekiplerimiz hem vefat eden misafirlerimizin ailelerinin yanında hem de hastanelerde yaralılarımıza destek olmak üzere çalışmakta. Kaza sonucu maalesef 3 misafirimiz hayatını kaybetti. 174 misafirimiz ve 6 mürettebatımız toplam 180 kişi çeşitli hastanelere sevk edildi. Yaralı misafirlerimizin tedavileri farklı hastanelerde devam ediyor ve durumlarını yakından takip ediyoruz. Kazada hayatını kaybeden misafirlerimize Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tüm acıları dindirmek için bize düşen her çabayı fazlasıyla sarf edeceğiz.’

Mehmet T. Nane resmi otoritelerle koordineli çalıştıklarını belirtirken sözlerini şu ifadelerle sürdürdü;

“Bu süreçte tüm resmi otoritelerle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi sivil havacılık, regülasyonları ve kuralları diğer sektörlere göre çok daha katı olan bir sektör. Kaza gerçekleştiği andan itibaren otoriteler devreye giriyor. Biz de buna uygun olarak süreci yönetiyoruz. Buna yapılacak ilk açıklama dahildir. Aklınızda kazanın sebebi ve detaylarına dair birçok soru olduğunu biliyorum. Halihazırda T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu tarafından gerekli incelemeler başlatıldı ve devam ediyor”

Sorumlu Yayıncılık Vurgusu

Pegasus Hava Yolları kaza sonrası CEO Mehmet Tevfik Nane aracılığıyla basın mensuplarına resmi bir açıklamada bulundu. Nane, yaptığı açıklamada sorumlu yayıncılık vurgusu yaparak medyaya “Sizlerden de sorumlu yayıncılık çerçevesinde bize destek olmanızı bekliyorum.” ifadeleriyle seslendi. İşte Mehmet Tevfik Nane’nin basına da seslendiği konuşmasına dair diğer detaylar;

“Uluslararası ve ulusal otoritelerin belirlemiş olduğu kural ve gerekliliklere tam uyumlu olarak çalışılmaktadır. Pegasus Hava Yolları olarak, kurulduğumuz günden bugüne kadar önceliğimiz misafirlerimizi bir noktadan diğer bir noktaya emniyetle ulaştırmak olmuştur. Bu çerçevede sizlerle şu bilgileri paylaşmak istiyorum. Tüm süreçlerimiz, pilot işe alımdan teknik bakıma ve eğitime kadar T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ve uluslararası regülasyonların tüm gerekliliklerine uyumludur. Emniyet Yönetimi Sistemimiz, Avrupa standartlarının üzerinde, regülasyon gerekliliklerinin tümünü karşılayan ve yüksek emniyet kültürünü otomasyon ile destekleyen yapıdadır. SAFA olarak adlandırılan, Avrupa Birliği emniyet takip programı senelik skorumuz Avrupa Birliği standartlarının üzerindedir. Tüm pilotlarımız risk almamaları, stabil yaklaşmaları ve risk görülüyorsa pas geçmeleri, gerektiğinde yedek meydana devam etmeleri için teşvik edilir. Bu uygulama ve kurallarımız, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmektedir. Uçaklarımızın yaş ortalaması 5.3 senedir ve teknik güvenilirlikleri çok yüksektir.

Uçaklarımızın bakımları ve uçuşa elverişlilikleri yakından takip edilir ve regülasyonlara tam uyumluluk içerisindedir. Bu tür olaylar, sadece bir nedenle değil, birçok faktörün arka arkaya bir araya gelmesiyle oluşur. Bu nedenle, kaza inceleme sürecinde, varsa üzerimize düşen geliştirme ve iyileştirmeleri yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bugün burada şunu tekrar ifade etmek istiyorum: Acımız çok büyük. Süreç ilerledikçe detayları sizlerle paylaşıyor olacağız ancak bugün Pegasus Hava Yolları olarak tüm gayretimiz vefat eden misafirlerimizin aile ve yakınlarının yanında olmak ve kazadan etkilenen misafirlerimize destek vermek. Bu süreçte yanımızda olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve mesajlarıyla yanımızda olduklarını hissettiren sektör paydaşlarına teşekkürlerimi iletiyorum. Sizlerden de sorumlu yayıncılık çerçevesinde bize destek olmanızı bekliyorum.”


💡 İşletmeler İçin İtibar Yönetimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.