Pazarlama uzmanlarının dahi hedef kitlesi ile aynı iç görüleri ve bıkkınlığı yaşadığı “e-mail pazarlama”dan nasıl verim alınacak? İşte etkili mailing kampanyaları için tavsiyeler!

Mail hesabınıza bir günde kaç tanıtım maili geliyor?  Peki gelen maillerden kaç tanesi sizin için özelleştirilmiş şekilde? Hepimizin bu sorulara vereceği cevaplar hemen hemen aynı. Her gün mail kutumuzu; çoğuna göz ucuyla bile bakmadığımız indirim kuponlarından, kaçırılmayacak fırsatlardan ve duyurulardan oluşan bir yığın halinde buluyoruz.

Peki ama pazarlama uzmanlarının dahi hedef kitlesi ile aynı iç görüleri ve bıkkınlığı yaşadığı bu pazarlama yönteminden nasıl verim alınacak?

Etkili Mailing Kampanyaları İçin Tavsiyeler

Yapılan bir araştırmaya göre günde yaklaşık 280 milyar e-posta gönderiliyor. Bu rakam pazarlamanın en kârlı platformlarından biri olan mailing kampanyalarında rekabetin ne kadar agresif olduğunu gösteriyor.

Öte yandan tüketicilerin günde onlarca mail alması, sizin maillerinizin okunmadan çöp kutusuna gönderileceği anlamına gelmez. Mailing kampanyalarınızı canlandırarak markanızın imajını sağlamlaştırmak ve abonelerinizin sadakatini güçlendirmek mümkün. Diğer bir ifadeyle e-mail pazarlama stratejinizi bazı püf noktalarla zenginleştirebilirsiniz.

Davranış Temelli Segmentasyon Kullanımı

Kampanyanızdan yüksek bir verim elde etmek istiyorsanız ilk emin olmanız gereken şey hedeflediğiniz kitlenin içeriğinizle ne kadar ilgili ve alakalı olduğudur. *Salesforce yaptığı bir ankette tüketicilerin %57’sinin kişiselleştirilen ve içeriğini ilgilendiği konuların oluşturduğu maillere kayıtsız kalmadığı sonucuna ulaşmış. Bu nedenle hemen listenizi kitlenizin farklı ilgi alanlarını, işlem geçmişlerini ve benzerlerini izlemenize imkan sağlayacak şekilde segmentlere ayırmaya başlayın.

Mesajı Kısa Zamanda Verecek Dinamik İçerik Kullanımı

İletişim çağının getirilerinden bir tanesi de uzun metinleri okumak için zamanımızın, daha doğrusu enerjimizin olmayışıdır. Bu yüzden mailingleri cazibeli hale getirmek için zamanımızdan az çalacak ve enerjimizi tüketmeyecek yani dinamik yapıda içerikler hazırlamalıyız. Gif, video ve etkileşimli anketler gibi dinamik içeriklerin kullanılması etkileşimi büyük ölçüde artırmak için iyi bir yoldur.

Kendinizi “Doğru” Bir Şekilde Hatırlatmaktan Korkmayın

Örneğin analizlerden mailinizi 5 defa açan ve mail içerisindeki bağlantı linklerini defalarca ziyaret eden abonelerinizi listelediniz.  O abonelere harekete geçirici bir hatırlatma maili göndermekten çekinmeyin. Özellikle o abonelere özel ek fırsatlar ve indirimler sunan basit bir hatırlatma maili genellikle işe yarar.

Ön İzleme Metninin Gücüne İnanın

İçeriğiniz hakkında fikir verecek ve mailin açılmasını tetikleyecek bir ön izleme metni oluşturun.  Cevabını mailinizin içeriğinde aratacak sorular sorulabilir ya da merak uyandıracak bir gizem yaratabilirsiniz. Ön izleme metnini hazırlarken bu metnin konuyu nasıl tamamlayacağını ve tekrara düşmemesi gerektiğini sakın ihmal etmeyin😊

Her Fırsatta Tema Değiştirin Ve Etkisini Analiz Adin

Gönderdiğiniz mailler her seferinde tek tip gidiyorsa aboneleriniz zamanla ilgisini kaybedebilir. Eğer B2B bir şirket değilseniz alışılmışa savaş açmak size iyi gelecektir. İçeriğe göre değiştirdiğiniz temalar abonelerinizin ilgisini uyandırabilir ve siz de zaman içinde hangi temanın en iyi dönüşümleri ve etkileşimleri sağladığını görebilirsiniz.

Diğer Kanallarınızın Aleyhine Bir Kampanya Kurgulayın

Mailing kampanyaları tek başına güçlü bir araç olsa da, dönüşümleri ve etkileşimleri yorumlamak, kanallarınızı geliştirmek için diğer kanallarla birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, web sitenize trafik çekmek, hemen çıkma oranlarınızı azaltmak veya işletme sayfanızda yorum alarak SEO’nuzu artırmak için e-mail pazarlama iyi bir yoldur.

Aldığınız Geri Bildirimleri Yeni Stratejilerinizde Kullanın

Abonelerinizi kampanyanıza dahil etmek ve hakkınızda neler düşündüklerinizi öğrenmek için, geri bildirim ve önerilerini soran mailler göndermeniz sizi bir adım ileriye taşır. Bu hamle, abonelerinizin daha iyi içerik oluşturmanıza veya bir sonraki adımda görmek istediklerini öğrenmenize yardımcı olarak kampanyalarınızı geliştirir.


     Kaynaklar

  • Salesforce
  • Rarelogic blog

💡 Unutulma Hakkı İle İlgili Detaylar

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.