Google Search Console, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan ve Google arama sonuçlarında sayfanızın ne şekilde yer aldığını takip etmenize yarayan bir araçtır. Search Console ile sitenizdeki sorunları giderebilir ve birçok konuda çözüm üretebilirsiniz.

Search Console ile bir nevi sitenize Google gözüyle bakmış olursunuz. Kısacası Search Console; sitenizin Google tarafından nasıl görüldüğünü anlamınıza yardımcı olur. Bu arada Google Search Console’a ekstra kayıt olmanız gerekmez. Sadece site mülkünü tanımlamış olmanız yeterlidir.

Search Console İle Neler Yapılabilir?

Google’ın sitenizi bulabildiğini ve tarayabildiğini onaylamayla başlayan Search Console’daki hizmetler; çoğunlukla karşılaşılan dizine ekleme sorunlarını düzeltme ve yeni veya güncellenmiş içeriğin yeniden dizine eklenmesini isteme özellikleriyle devam etmektedir.

Ek olarak Search Console; site ile ilgili Google arama trafik verilerini ayrıntılı olarak sunmaktadır. Bu ayrıntılara; sitenin Google Arama’da görünme sıklığı, sitenin gösterilmesini sağlayan arama sorguları, arama yapanların bu sorgular için ne sıklıkta tıklama yaptıkları vs. dahildir.

Öte yandan Search Console, site; spam veya başka sorunlarla karşılaştığında uyarı almanızı ve soruna en kısa sürede müdahale etmenize yardımcı olur. Son olarak Console; web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiğini öğrenebilmenizi sağlar. Ayrıca AMP ve mobil kullanılabilirlik ile ilgili sorunları gidermeniz de Search Console ile mümkündür.

Search Console Kimler Tarafından Kullanılmalı?

İşletme Sahipleri

Search Console’u kendiniz kullanmayacak olsanız bile, bu hizmetten haberdar olmanız önemlidir. Çünkü sitenizi arama motorları için optimize etmenin temelleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca Google Arama’da hangi özelliklerin kullanılabildiğini de bilmeniz lazım.

SEO Uzmanları Veya Pazarlamacılar

Web sitenizin trafiğini izlemeniz, sıralamanızı optimize etmeniz ve sitenizin arama sonuçlarındaki görünümüyle ilgili kararları bilinçli şekilde vermenizde Search Console size yardımcı olacaktır. Web sitesiyle ilgili teknik konudaki kararları etkilemek ve Analytics, Google Trendler ve Google Ads gibi diğer Google araçlarıyla birlikte ileri düzey pazarlama analizleri yapmak için Search Console’daki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Site Yöneticileri

Site yöneticisi olarak, sitenizin sağlıklı şekilde çalışmasıyla siz ilgilenirsiniz. Search Console; sunucu hatalarını, site yükleme sorunlarını ve saldırı, kötü amaçlı yazılım gibi güvenlik sorunlarını kolayca izlemenizi ve çözmenizi sağlar. Ayrıca bunu, arama performansıyla ilgili olarak, yaptığınız site bakımı veya düzenlemelerinin düzgün şekilde işlediğinden emin olmak için de kullanabilirsiniz.

Web Geliştiricileri

Siteniz için işaretlemeyi ve/veya kodu oluşturuyorsanız Search Console işaretlemeyle ilgili sık karşılaşılan sorunları (yapısal verilerdeki hatalar gibi) izlemenize ve çözmenize yardımcı olur.


 💡 Google’da En Çok Aranan Yerler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.