Mikroblog odaklı popüler bir sosyal ağ olan Twitter’da yeni bir dönem başladı. Bundan böyle kullanıcılar Twitter’da Bahşiş Kutusu özelliğini kullanarak birbirlerine para ve kirpto para gönderebilecek.

Geçtiğimiz günlerde “Günün Gündemi”nde yer verdiğimiz Twitter’daki “Bahşiş Kutusu” özelliği ile ilgili daha geniş çaplı bir içerik  yayınlamaya karar verdik. Bunu yaparken ilk kaynaktan bilgi aktarımında bulunmaya dikkat edeceğim. Ayrıca konuya dair kısa bir fikir paylaşımında bulunup yeni özelliği analiz etmeyi de ihmal etmeyeceğim.

Twitter’da Bahşiş Dönemi

Evet, bir süredir konuşulan ama geçtiğimiz günlerde resmileşerek aktif edilen “Bahşiş Kutusu” özelliği ile artık Twitter kullanıcıları birbirlerine para ve kripto para gönderebilecekler. Tabi burada büyük takipçili hesaplar, düzenli içerik üretenler, ilgi çekici flood (tiwit serisi / bilgisel) yayınlayanlar avantajlı konumda. Ancak bence mikro influencer olarak adlandırılan 10K – 50K arası takipçiye sahip hesaplar da avantajlı konumda. Dediğim gibi bu noktada içeriklerinizin ilgi çekiyor olması ve etkileşimlilik önemli. Ayrıca sadakati de unutmayalım. Zira influencer, terim itibariyle “etkileyen” anlamındadır. Dolayısıyla 1 milyon takipçiye rağmen kitlenizi harekete geçiremiyor olabilirsiniz. Ancak bir de bakmışsınız başka birisi 10 – 15K takipçiye sahip olmasına rağmen sizden daha etkin ve etkilidir.

Her zaman söylüyorum, sosyal medyada kitlenin çokluğu yahut yoğunluğu değil, “etkililiği” önemlidir. Eğer böyle bir kitleniz yoksa bahşiş özelliğinden gelir etmeniz zor.

Twitter Bahşiş Özelliği Nedir?

Evet, bu kısa analizden sonra şimdi “bahşiş” özelliğine gelelim. Bu yeni özelliğe dair Twitter’ın açıklaması şöyle;

Bahşişler nedir?

Bahşişler, Twitter profilinize belirli üçüncü taraf ödeme hizmetleri için bağlantılar eklemenizi sağlayan bir özelliktir. Profilinizde Bahşişleri açtığınızda kullanıcılar, eklediğiniz üçüncü taraf ödeme hizmet ve platformları aracılığıyla size platform dışından para veya Bitcoin göndermek için Bahşişler simgenize dokunarak sizi destekleyebilirler.

Komisyon Ödeniyor Mu?

Bahşiş özelliğini kullanmayı düşünenler için belki de en merak edilen konulardan biri Twitter’ın bu işlemden herhangi bir ücret  alıp almayacağıydı. Twitter tarafından yapılan açıklama şöyle;

“Bahşiş gönderdiğim kişi paranın yüzde kaçını alır?

Para ve Bitcoin biçimindeki bahşişler, üçüncü taraf ödeme hizmetleri aracılığıyla Twitter dışına gönderilir. Twitter bu ödemelerden herhangi bir ücret almaz ancak üçüncü taraf ödeme hizmetleri ücret alabilir.”

Bu arada merak edilen diğer bir konuda gönderilecek miktarla ilgili bir sınırın olup olmadığı. Twitter buna da açıklık getirmiş.

“Bahşiş verebileceğim tutar için ABD doları sınırı var mı?

Twitter, bahşiş verebileceğiniz tutara sınırlama getirmemektedir ancak üçüncü taraf ödeme platformları, kendi hizmet şartlarına tabi olarak bahşiş verebileceğiniz tutara sınırlandırma getirebilir.”

Şimdilik Sadece iOS’ta

Eğer Twitter’ı masaüstünden (PC) veya Android bir cihazdan kullanıyorsanız “bahşiş kutusu” özelliğine rastlamamış olabilirsiniz. Zira özellik şimdilik sadece iOS’ta. Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre; iOS kullanıcıları, Cash App gibi uygulamalarla bahşiş gönderip alabilirler. Bakalım özellik tüm işletim sistemleri için ne zaman aktif edilecek.

Gelişmelere göre bu içeriği güncelleyeceğiz yahut yeni bir duyuruyla son dakika detayları ilan edeceğiz. Fakat anlık bilgi aktarımı için Branding Türkiye’yi Telegram’da takip edebilirsiniz.

💡 Twitter’dayız

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi Twitter’da takip ederek topluluğumuzun parçası olabilirsiniz. Bizi takip etmek için buraya tıklayın.

Kaynak

  • Branding Türkiye Günün Gündemi
  • Twitter
  • T24
  • Webtekno
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.