Instagram hikayelere dikey hikaye kaydırma özelliği mi geliyor? Henüz Instagram tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da bu yeni özellik Türkiye özelinde test edilmeye başlandı.

Sık aralıklarla yaptığı güncellemeler ve yeniliklerle sosyal ağ pazarındaki konumunu güçlendiren ve etkisini koruyan Instagram bu kez de dikey hikaye kaydırma özelliğini test etmeye başladı. Bu durumu özel kılansa yeni özelliğin ilk kez Türkiye’de test ediliyor oluşu.

Instagram Dikey Hikaye Kaydırma Özelliği

Instagram tarafından geçtiğimiz günlerde test edilmeye başlanan yeni özellik, Türkiye’de önemli derecede yankı buldu. Bunun sebebi ise Instagram’ın bu yeni özelliğinin Türkiye’de test ediliyor olmasıydı.

Evet, Instagram, sürekli yaptığı yenilik ve güncellemelerle önemini koruyor. Bu özellik ve yeniliklerden bazıları kullanıcılar tarafından bir hayli benimsenirken bazıları ise yeteri kadar ilgi görmüyor. İşte bu durumun önüne geçmek için yani yapılan güncellemelerin yahut yeniliklerin daha efektif ve benimsenir olabilmesi için sosyal ağlar bazı testler yaparlar.

Instagram da bu testlerden birini geçtiğimiz günlerde başlattı. Buna göre Instagram hikayelere dikey hikaye kaydırma özelliği geliyor. Bu özelliği ilk deneyimleyecek olanlar ise Türkiye’deki kullanıcılar olacak. Zira özellik ilk kez Türkiye’deki kullanıcılar tarafından test edilecek. Bu arada öğrenilenlere göre Instagram’ın Türkiye’de test ettiği bu özellik, Brezilya’da da çok küçük bir kullanıcı kesimi ile test ediliyor. Eğer test sonuçları olumlu olursa bu yeni özellik tüm kullanıcılar için yakın zamanda aktif edilebilir.

TikTok’a Benziyor

Sosyal ağ pazarının önemli oyuncularından biri olan TikTok, gelinen noktada birçok sosyal ağdan daha popüler durumda. Bu da platformun özelliklerinin diğer sosyal ağlar tarafından taklit edilmesine neden olabiliyor. Mesela Instagram tarafından test edilmeye başlanan dikey hikaye kaydırma da aslında TikTok’ta kullanılan bir özellik. Zira TikTok’ta bir videodan diğerine geçmek için Instagram Hikayeler’deki gibi yana kaydırılmaz. Tam tersine yukarı kaydırılarak ilerlenir. Instagram bu özelliği hikayelerde kullanarak artık sağa veya sola kaydırarak hikaye geçişi yapmak yerine aşağı ya da yukarı kaydırarak hikayeler arası geçiş yapmayı kullanıma sunacak.

Bu arada her ne kadar dikey hikaye kaydırma özelliği gelecek olsa da hikayelere yanıt verilen kısım yine olduğu gibi kalacak.

Instagram’dayız 

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi Instagram’da takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz. Kurumsal Instagram sayfamızı buradan içeriklerimizi arşivlediğimiz sayfayı ise buradan takip edebilirsiniz.


Instagram Nedir? 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.