Google, yeni algoritmasıyla önemli bir değişikliğe gitti. Bundan böyle Google arama sonuçlarında özel haberler ve özgün içerikler öncelikli olacak. İçerik üreticileri ve mecralar için hayati önem taşıyan bu değişikliğe dair detayları sizler için yazdık. 

Google, yine bir algoritma değişikliğine gittiğini duyurdu. Bu defa durum ciddi. Özellikle içerik üreticileri ve mecralar için yepyeni bir rekabet alanı geliyor desek yeridir.

Google’daki bu değişikliğin odağında özgün içeriği öne çıkarma kaygısı var. Buna göre Google sonuçlarında özel haberler ve özgün içerikler öncelikli olacak. Bu da içerik kalitesini artırarak yeni bir rekabet sahası oluşmasını sağlayacak. Bu değişiklikle güncellenen yönergeler aynı zamanda sahte haberlerin ve niteliksel açıdan eksik içeriklerin arka planda kalmasını sağlayacak.

Google Arama Sonuçlarında Özel Haberler Ön Planda Olacak

Google, içerik üreticileri ve mecralar açısından büyük öneme sahip yeni yönergesini duyurdu. Konuya dair detayları incelemek için buraya tıklayın.

Evet, arama motoru Google arama sonuçlarında özel haberleri önceliğe alacak. Yani Google bundan böyle özgün içeriğe hak ettiği değeri vermeye hazırlanıyor. Google’ın Haberler Başkan Yardımcısı Richard Gingras paylaştığı blog yazısında bu konuya dair merak edilenleri yazmış. Makaleyi buradan detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Bu arada “Google arama sonuçlarında özel haberleri nasıl ayırt edecek?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Gingras bu konuya da yazdığı makalede açıklık getirmiş. İşte makaledeki o kısım;

“… İnternette bulduğumuz her şeyi sıralamak ve bu içeriği yararlı olacak şekilde düzenlemek için algoritmalar kullanıyoruz. Bu algoritmalar sürekli güncellenen ve geliştirilen yüzlerce farklı sinyalden oluşur. Algoritmalarımızı ayarlamak, doğrulamak ve sistemlerimizin ayrı sayfaların otoriterliğini anlamalarına yardımcı olmak için, dünya genelinde çalışmamızı değerlendiren 10.000’den fazla puanlayıcı / kalite değerlendirici var.”

Algoritma Değişikliği Ne Anlama Geliyor?

Google; özel ve özgün içerik hazırlamanın ciddi bir emek ve maliyet gerektirdiğinin farkında. Ayrıca “tık haberciliği” olarak adlandırılan clickbait içerikler ve sahte haberler nedeniyle eleştirilerin odağında olan Google nihayet bunları ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Uzun süren bir emek ve özveriyle hazırlanan özel içerikler ilk kaynakta yayınlandıktan saniyeler sonra onlarca hatta yüzlerce, binlerce site tarafından aynen kopyalanmakta. Google ise sıralama kriterinde özgün içeriklerin ilk kaynağını değil içeriğin yer aldığı sitenin otoritesini baz alıyordu. Böyle olunca da emek hırsızlığı yapan siteler Google’ın bu algoritmasındaki açıktan yararlanıyor ve sıralamada öne çıkıyordu. İşin özeti, Google arama sonuçlarında özel haberleri ön plana alacağını duyurmakla bir nevi kopyala – yapıştır içerik üreticiliğini ortadan kaldırmış oldu.

Kısacası Google tarafından getirilen bu güncellemeyle birlikte içerik üreticilerini ve içerik sitelerini (haber siteleri, dergiler, bloglar vs.) zorlu bir süreç bekliyor diyebiliriz. Ancak odağında daima özgün içerik üretimi olan mecralar bu güncelleme nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşamayacak.


💡 “Google Türkiye’den Arıyoruz” Tuzağı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.