Google’ın Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı, haftasonu gündemini epey meşgul etti. Konunun baş muhatabı olan Google Türkiye yaptırımı ile ilgili geç saatlere kadar net bir açıklama yapmadı.

Dün Google’ın Türkiye odağındaki yaptırım kararını Branding Türkiye aracılığıyla sizlere iletmiştik. Konuya dair detayları Google Türkiye’ye Yaptırım Uygulayabilir başlıklı makalede okuyabilirsiniz. Ayrıca konuyla bağlantılı olan ve aylar önce bugünlere dair uyarıda bulunan Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam‘ın Google İle Huawei Arasındaki Savaşta Kimse Bu Detayı Fark Etmedi başlıklı makalesini de okumanızı öneririz. Böylece konuya dair hakimiyetiniz artacaktır.

“Google Türkiye Yaptırımı İle İlgili Resmi Açıklama Yaptı” başlıklı bu makalede ise Google’ın Türkiye kararına ilişkin detayları aktaracağız.

Google’ın Türkiye’ye Yaptırımı

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Amerika menşeli bir şirket olan Google, Rekabet Kurumu tarafından kesilen 93 milyon TL tutarındaki cezayı kabul etmeyerek adeta rest çekmişti. Bu kapsamda Google, durumun düzeltilmemesi halinde Türkiye’deki Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurmuştu. Dün bu konuyu detaylı biçimde açıklamıştık.

Google'dan Resmi Açıklama

Tüm bunlar göz önüne alındığında meselenin boyutu daha iyi anlaşılıyor. Fakat gündemi bir anda sarsan bu haberlere rağmen gün boyu Google’dan herhangi bir açıklama gelmemişti. Nihayet akşam üzeri paylaşılan resmi açıklama, kafalardaki soru işaretlerinin sayısını bir nebze olsun azalttı.

Google Türkiye Yaptırımı İle İlgili Açıklama Yaptı

Evet, Google akşam üzeri herkesin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Resmi açıklamaya göre Google, Rekabet Kurumu‘yla anlaşma sağlanamadığına değinerek şu ifadeleri kullandı;

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi hâlihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Google’ın Açıklaması Ne Anlama Geliyor?

Google Türkiye yaptırımı ile ilgili dün akşam üzeri resmi bir açıklama yayınladı. Peki teknoloji devinin, Rekabet Kurumu ile ilgili meseleye ilişkin dün akşam kısa ama bir o kadar da açık ve net ifadelerle dolu açıklaması ne anlama geliyor?

Google’a göre, Rekabet Kurumu ile yaşanan problemli sürece ilişkin çözüm arayışları ve orta yol bulmaya yönelik çaba devam ediyor. Ancak Google bir yandan da anlaşmazlık çözülünceye kadar Android cihazlara dair desteğini çekeceğini de ifade etmiş. İşte açıklamadaki önemli başlıklar;

  • 12 Aralık tarihinden sonra satın alınan Android telefonlarda, Google servisleri kullanılmayacak.
  • Bu süreçten sonra satın alınan Android telefonlarda Gogle Play olmayacak
  • Yeni Android telefon satın alan kullanıcılar Gmail, Google Haritalar, Youtube, Play Store, Google News vs. başta olmak üzere Google ürünlerini kullanamayacak.
  • Mevcut Android telefon ve tabletler bu süreçten herhangi bir şekilde etkilenmeyecek.

Bu arada yeni Android telefon alan kullanıcılar Play Store‘un APK dosyasını indirmek zorunda kalarak uygulamaları tek tek yüklemekle uğraşacaklar. Kısa vadede problemin tarafları mağdur etmeyecek şekilde çözülmesini diliyoruz. Uzun vadede ise Mürsel Ferhat Sağlam’ın makalesinde belirttiği gibi derhal milli çözümlere odaklanmalıyız.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.