Dün akşam üzeri dijital medyada “Rekabet Kurumu Google’a soruşturma açtı” şeklinde bir gündem oluştu. Diğer bir ifadeyle haber siteleri ve sosyal ağlar bu haberle ilgili paylaşımlarla doldu. Hemen Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesine baktık. Haber doğruydu. Peki sebebi neydi?

Dün akşam, dünyanın en popüler internet – teknoloji şirketi ve en çok kullanıcıya sahip arama motoru olan Google’a, Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açıldığıyla ilgili bir gündem oluştu. Rekabet Kurumu’nun resmi web sitesine baktığımızda haberin doğru olduğunu gördük. Gerçekten de Rekabet Kurumu tarafından; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına karar verilmişti. Peki ama neden?

İşin detayı şöyle; Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulu’nca karara bağlandı. Böylece Rekabet Kurumu Google hakkında soruşturma başlattı. Meselenin detayları için Rekabet Kurumu’nun web sitesindeki açıklamayı da inceledik.

Rekabet Kurumu Google’a Niye Soruşturma Açtı?

Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesindeki açıklamada, Google’a soruşturma açılmasına karar verildiğiyle ilgili şu ifadeler yer alıyor;

“Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurumunca karara bağlandı. Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.02.2019 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurumu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,

Google International LLC,

Google LLC,

Google Ireland Limited,

Alphabet Inc.

hakkında soruşturma açılmasına, 19-08/94-M sayı ile karar verdi.”

Bu açıklamaya göre Rekabet Kurumu, Google’ın sektörü domine edici yapısı nedeniyle popüler arama motoru hakkında soruşturma açmış. Bakalım Google’ın yasal sürece ilişkin aksiyonu ne olacak ve şirket bu durum karşısında nasıl bir savunma yapacak. Bekleyip göreceğiz.Bu arada detaylardan anında haberdar olmak için sayfanın solunda yer alan bildirim (push) butonuna tıklayabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.