Rekabet Kurumu tarafından Google’a 93 milyon TL tutarında “haksız rekabet cezası” kesilmesi üzerine Amerikalı şirket, iş ortaklarına bir mektup göndererek Türkiye’deki Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurdu. Bu durum, Google Türkiye’ye yaptırım uyguluyor yorumlarına neden oldu.

Google Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazırlanıyor olabilir! Evet, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, Rekabet Kurumu tarafından kesilen 93 milyon TL tutarındaki cezayı kabul etmeyerek adeta Türkiye’ye rest çekti. Buna göre Amerikalı teknoloji firması, durumun düzeltilmemesi halinde Türkiye’deki Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurdu.

Peki Türkiye böylesi bir ambargoya hazır mı?

Google Türkiye’ye Yaptırım Uygulamaya Hazırlanıyor!

Habertürk’ün Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in haberine göre Rekabet Kurulu, “rekabete aykırı davrandığı” gerekçesiyle Google’a bildirilen yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini görüşerek 7 Aralık’ta yaptırım kararı aldı.

Google Lisansını İptal Ediyor

Bu ceza kararı üzerine Google, Türkiye’deki iş ortaklarına, telefon üretici firmalarına ve akıllı telefon satışı yapan GSM operatörlerine bir mektup gönderdi. Mektupta Google’ın Türkiye özelinde aldığı karar ve yaptırıma dair detaylar yer aldı. Google tarafından gönderilen bu mektupta ayrıca Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Rekabet Kurulu Başkanı Bilal Küle’nün iletişim bilgilerini de paylaşan Google, kararın geri çekilmesi hususunda Ticaret Bakanı’na ve Rekabet Kurulu Başkanı’na baskı yapılmasını istedi.

12 Aralık İtibariyle Alınan Telefonlarda Lisans Olmayacak

Gündemi sarsan ve Google Türkiye’ye ambargo uygulayacak iddialarına neden olan haberin ardından herkes bundan sonra ne olacağını merak etmeye başladı. Öncelikle, 12 Aralık itibariyle Türkiye’de satışı yapılan Android işlemcili akıllı telefonlarda lisans olmayacağını belirtelim. Fakat yaptırım bununla sınırlı değil. Zira lisans desteğinin çekilmesiyle uygulamaların yeni sürümleri de kullanılmayacak.

Bu da Youtube, Gmail, Google Play, Google Arama vs. gibi popüler Google servislerinin Türkiye’de kullanım dışı olacağı anlamına geliyor.

Mesele bununla da bitmiyor… Kararın geri çekilmemesi halinde Google’ın Türkiye pazarından tamamen çıkacağı söyleniyor. Ancak Google’dan bu konuya dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Detayları anlık olarak sizlerle paylaşacağız.

Google'dan Türkiye'ye Ambargo

“Google İle Rekabet Edebilmeliyiz” Uyarısı

Türkiye ile Amerika arasında bir süredir devam eden siyasi ve ekonomik restleşme sonucu Google tarafından gelen böylesi bir yaptırım kararı Çin ile Amerika arasındaki ticaret savaşlarını hatırlattı. Daha önce Branding Türkiye’de Genel Yayın Yönetmenimiz Mürsel Ferhat Sağlam‘ın yazdığı Google İle Huawei Arasındaki Savaşta Kimse Bu Detayı Fark Etmedi başlıklı makale bu günlerin projeksiyonu niteliğinde… İşte, ilgili makalede geçen bir paragraf;

“… Google’ın, Android lisansını askıya almanın bedelini kısa vadede yüz milyonlarca dolar ile ödüyor olabilir. Huawei ise 500 milyon kullanıcısını böyle bir sürecin muhatabı yaptığı için mahcup durumda olabilir. Peki hiç Türkiye’deki bir markayı savaşın tarafı olarak düşündük mü? Daha doğrusu düşünebilir miyiz? Türkiye’deki tüm sanayi kuruluşlarını cebinden çıkaracak Google ile rekabet edebilecek daha doğrusu savaşacak durumda/güçte bir markamız var mı? İşte Google ile Huawei arasındaki ekonomi savaşı, bizim oturup bunu düşünmemiz için çok iyi bir fırsat.”

Bu arada Google’ın yaptırım kararı, cep telefonu sektörü için sıkıntılı günlerin yakında olduğunu gösteriyor. Zira Türkiye’de her yıl satılan 10 – 11 milyon cep telefonunun %90’ı Android işletim sistemine sahip telefonlardan oluşuyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.