Önce Instagram, sonra Facebook ve şimdi de Youtube… Sosyal ağlar teker teker sayıları arka plana alıyor ve niteliğe odaklanıyor. Bu da nereden çıktı derseniz, kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Youtube abone sayılarını tam olarak göstermeyeceğini duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın başlattığı bir fenomen, zamanla tüm sosyal ağları sarmaya başladı.

Branding Türkiye’de geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaşmış olduğumuz Instagram Beğeni Sayısını Kaldırıyor adlı makalede Instagram’ın başlattığı “beğeni sayısını gizleme fenomeni”ne dair detayları aktarmıştık.

Bilindiği üzere Instagram’ın ardından Facebook da bu kervana katılmak üzere bir güncelleme üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu konuyu da yine Branding Türkiye’de işlemiş ve Facebook Beğeni Sayısını Gizlemeyi Düşünüyor adlı makalede konunun detaylarını anlatmıştık. Şimdi bu fenomene Youtube da katılıyor. Evet, Youtube abone sayılarını artık tam olarak göstermeme kararı aldı.

Peki ama neden?

Youtube Abone Sayılarını Göstermeyecek

Sosyal ağların nicelikten çok niteliğe önem verdikleri bir dönemdeyiz. Önce Instagram ve Facebook şimdi de Youtube, sayılara takılmamak gerektiğini vurgularcasına art arda hamleler yaptılar. Instagram ve Facebook’tan farklı olarak Youtube like – dislike veya izlenme gibi etkileşim sayılarına dokunmuyor. Ancak abone sayılarının gösterilmesiyle ilgili aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Zira Youtube abone sayılarını artık tam olarak göstermeyecek.

Youtube Abone Sayısını Gizleyecek

Örneğin bir kanalın 6 milyon 432 bin abonesi varsa Youtube bunu 6.4M şeklinde gösterecek. Böylece kanalın kazandığı veya kaybettiği abone sayısı küsuratlı olarak görülemeyecek. Peki Youtube neden böyle bir karar almış olabilir?

Youtube’dan Açıklama

YouTube, bu değişiklikle ilgili resmi bir açıklama yaptı. Kamuoyuyla paylaşılan bilgi şöyle;

“Daha fazla tutarlılık yaratmanın ötesinde bu, üreticilerin stres ve iyilikleri hakkındaki endişelerini özellikle abone sayılarının takibi konusundaki endişeleri hedef alıyor. Umarız tüm üreticilerimiz hikâyelerini anlatmaya odaklanır ve sayılar hakkında daha az baskı hisseder”

Bu arada dipnot değerinde bir bilgiyi de sizlerle paylaşalım. Şöyle ki; Youtube’daki abone sayısının yuvarlanması ile ilgili değişiklik sadece 1000 aboneden fazla aboneye sahip kanallarda gerçekleşecek.

Bakalım “Youtube”un Mayıs ayında duyurduğu ancak bir süre önce uygulamaya geçirdiği bu değişiklik / güncelleme, kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak. Şimdiden Youtube’un bu hamlesine epey bozulan kullanıcılar olduğunu belirtelim. Ancak bir taraftan da durumdan memnun olan büyük bir kitle var.

Bu arada Yeni Nesil Tematik Kanal mottosuyla Youtube odağında paylaşımlarımızı gerçekleştirdiğimiz Branding Türkiye Tv‘ye abone olarak yayınlarımızı destekleyebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.