Youtube Abone Sayılarını Tam Olarak Göstermeyecek

Önce Instagram, sonra Facebook ve şimdi de Youtube… Sosyal ağlar teker teker sayıları arka plana alıyor ve niteliğe odaklanıyor. Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Youtube abone sayılarını tam olarak göstermeyecek. 

Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın başlattığı bir fenomen zamanla tüm sosyal ağları saracak gibi görünüyor.

Branding Türkiye‘de sizlerle paylaşmış olduğumuz Instagram Beğeni Sayısını Kaldırıyor adlı makalede detaylara yer vermiştik. Ardından Facebook bu kervana katılmak üzere bir güncelleme üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu konuyu da yine Branding Türkiye’de işlemiş ve Facebook Beğeni Sayısını Gizlemeyi Düşünüyor adlı makalede detaylara yer vermiştik. Şimdi de bu fenomene Youtube katılıyor. Evet, Youtube abone sayılarını artık tam olarak göstermeme kararı aldı. Peki ama neden?

Youtube Abone Sayılarını Göstermeyecek

Sosyal ağların nicelikten çok niteliğe önem verdikleri bir dönemdeyiz. Önce Instagram ve Facebook şimdi de Youtube, sayılara takılmamak gerektiğini vurgularcasına art arda hamleler yapıyor. Youtube like – dislike veya izlenme sayılarına dokunmuyor. Ancak abone sayılarının gösterilmesiyle ilgili aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Zira Youtube abone sayılarını artık tam olarak göstermeyecek.

Youtube Abone SayısıÖrneğin bir kanalın 6 milyon 432 bin abonesi varsa Youtube bunu 6.4M şeklinde gösterecek. Böylece kanalın kazandığı veya kaybettiği abone sayısı küsuratlı olarak görülemeyecek. Peki Youtube neden böyle bir karar almış olabilir?

Youtube’dan Açıklama

YouTube, değişiklikle ilgili resmi bir açıklama yaptı. Kamuoyuyla paylaşılan açıklama şöyle;

Daha fazla tutarlılık yaratmanın ötesinde bu, üreticilerin stres ve iyilikleri hakkındaki endişelerini özellikle abone sayılarının takibi konusundaki endişeleri hedef alıyor. Umarız tüm üreticilerimiz hikâyelerini anlatmaya odaklanır ve sayılar hakkında daha az baskı hisseder

Bu arada dipnot değerinde bir bilgiyi de sizlerle paylaşalım. Youtube’daki abone sayısının yuvarlanması ile ilgili değişiklik sadece 1000 aboneden fazla aboneye sahip kanallarda gerçekleşecek.

Bakalım Youtube’un Mayıs ayında duyurduğu ancak bir süre önce uygulamaya geçirdiği bu değişiklik / güncelleme kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak. Şimdiden Youtube’un bu hamlesine epey bozulan kullanıcılar olduğunu belirtelim. Ancak bir taraftan da durumdan memnun olan büyük bir kitle var.

Branding Türkiye’nin Youtube odaklı yayın yapan ve konsept içerikler hazırlayan alt markası Branding Türkiye Tv‘ye abone olmak için aşağıdaki butona tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir