Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2020)

Mart ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2020)”

1 – 7 Mart 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Mart 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • TikTok Whatsapp’ı Geçti
 • Facebook F8 Geliştirici Konferansı’nı İptal Etti
 • Google Earth Artık Firefox, Edge ve Opera’da Kullanılacak
 • Whatsapp’a Karanlık Mod Özelliği Geldi
 • Twitter’a “Fleets” Özelliği Geliyor
 • Alibaba Corona Virüsü Tespit Eden Yapay Zeka Sistemi Geliştirdi
 • BMW Yeni Logosunu Tanıttı
 • G4A Pazarlama Sohbetleri (Bölüm – 11)
 • Linkedin’e Hikayeler Özelliği Geliyor
 • Enflasyon Rakamları (Şubat 2020) Açıklandı
 • Şubat (2020) Zam Şampiyonu Kabak Oldu
 • Tech Summit 2020 Koç Üniversitesi’nde

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

TikTok İndirme Sayısı

TikTok, Whatsapp’ı Geçti

Hızla büyümeye devam eden sosyal medya uygulaması TikTok, indirme sayısında rekora gidiyor. Yeni yıl itibariyle 104 milyon indirme sayısını aşan TikTok, son günlerde uygulama marketlerde Whatsapp’ı geçti. Bu arada TikTok, Hindistan, Brezilya ve ABD gibi ülkelerde oldukça yüksek bir kullanım oranına sahip. Ayrıca uygulama şu ana kadar 1.82 milyar kez indirildi.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mart 2020) - Facebook F8 İptal

Facebook F8 Geliştirici Konferansı’nı İptal Etti

Popüler sosyal ağ Facebook, F8 Geliştirici Konferansı’nı Corona Virüs nedeniyle iptal etti. Etkinlik bu yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecekti. Dünyanın her yerinden teknolojiye meraklı 5 binden fazla ziyaretçiyi ağırlaması beklenen konferansın iptal edildiği, Facebook tarafından geçtiğimiz günlerde resmen açıklandı.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mart 2020) - Google Earth Tüm Tarayıcılarda

Google Earth Artık Firefox, Edge ve Opera’da Kullanılacak

Teknoloji devi Google’ın en çok kullanılan ve beğenilen uygulamalarından biri olan Google Earth artık Edge, Firefox ve Opera’da da kullanılacak. 2017 itibariyle Chrome uygulamasında çalışan Earth, artık diğer tarayıcılarda da yer alacak. Google Earth yakın zamanda Safari için de kullanılabilir olacak.

Whatsapp Karanlık Mod

Whatsapp’a Karanlık Mod Özelliği Geldi

Whatsapp’tan uzun zamandır beklenen karanlık mod özelliği nihayet kullanılır hale geldi. iOS ve Android cihazlarda eş zamanlı olarak aktif edilen özellik, yeni güncellemeyle birlikte kullanılabilir olacak. iOS 13 ve Android 10 güncel sürümleri ile karanlık mod özelliği Ayarlar sekmesinden aktif hale getirilecek. Android 10 kullanıcıları ise Whatsapp’ın güncel hali ile otomatik olarak karanlık mod özelliğini kullanabilecek.

Twitter Fleets Hikayeler

Twitter’a “Fleets” Özelliği Geliyor

Teknoloji anlamında gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Buna göre hikayeler özelliği çok yakında Twitter’a da geliyor. Instagram, Whatsapp, Facebook gibi popüler sosyal medya uygulamalarında bulunan Hikayeler özelliği artık Twitter’da da kullanılabilecek. Twitter Hikayeler‘de paylaşılan twetler 1 gün boyunca story kısmında kalacak. Geçici tweet özelliği ile kullanıcıların paylaştığı tweetler gün boyu hikayelerde kalıp, daha sonra kaybolacak. Bu arada hikayelerdeki tweetler rt veya like edilemeyecek. Sadece emojilerle karşılık verilebilecek. Fleets şu anda Brezilya’da test aşamasında kullanılıyor. Özelliğin yakında tüm dünyada aktif edilmesi planlanıyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mart 2020) - Alibaba Corona Virüs Yapay Zeka

Alibaba Corona Virüsü Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirdi

Henüz tedavisi bulunamayan Corona Virüsü, tüm dünyayı korkutmaya devam ediyor. Bununla beraber hem teknoloji firmaları hem de sivil toplum kuruluşları tedavi için çalışmalarını hızla sürdürüyor. En son e-ticaret ve teknoloji devi Alibaba, Corona Virüsü’nü kısa sürede tespit edebilen bir yapay zeka sistemi geliştirdi. Alibaba, yaptığı açıklamada, geliştirdikleri yapay zekayla Corona Virüsü hastalarına yapılan göğüs taramalarında %96 oranında başarıya ulaştıklarını vurguladı.  Bu arada geliştirilen yapay zeka sistemi virüsü 20 saniyeden kısa sürede tespit edebiliyor. Ayrıca Alibaba’nın geliştirdiği yapay zeka sistemi şu anda 100’den fazla sağlık merkezinde kullanılıyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mart 2020) - BMW Yeni Logo

BMW Yeni Logosunu Tanıttı

Dünyaca ünlü Alman otomotiv markası BMW, Concept i4 lansmanıyla yeni logosunu tanıttı. BMW, logosunun dış kısmında olan siyah halkasını sadeleştirerek transparan hale getirmiş. Bu değişiklik günümüzde artan minimalizmin markalar üzerindeki etkisini görmek açısından büyük önem taşıyor.

Girişimciler İçin Marka Patent Konuları

G4A Pazarlama Sohbetleri (Bölüm – 11)

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne oldukça faydalı bir podcast haberiyle devam ediyoruz. G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 11. bölümü yayınlandı. Bu bölümde “Girişimciler İçin Marka – Patent Konuları” ile alakalı detaylar konuşuldu. Ayrıca bu konuya dair pek bilinmeyen bir komplo teorisinden bahsedildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Linkedin’e Hikayeler Özelliği

Linkedin’e Hikayeler Özelliği Geliyor

İş ve teknoloji dünyası tarafından takip edilen ve bilinen anlamda ilk sosyal ağlardan biri olma özelliği taşıyan Linkedin’e hikayeler özelliği geliyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları Şubat 2020

Enflasyon Rakamları (Şubat 2020) Açıklandı

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne TÜİK raporuyla devam ediyoruz. Bilindiği üzere Enflasyon rakamları (Şubat 2020) TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Buna göre Şubat ayında TÜFE aylık %0,35 artarken, yıllık bazda enflasyon %12,37 oldu. Şubat ayının zam şampiyonu ise fiyatı %44,09 artan kabak oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Şubat (2020) Zam Şampiyonu

Şubat (2020) Zam Şampiyonu Kabak Oldu

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne TÜİK istatistikleriyle devam ediyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını Şubat 2020 için açıkladı. Bununla birlikte Şubat 2020 zam şampiyonu belli oldu. Buna göre Şubat ayında fiyatı en çok artan ürün kabak oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Tech Summit 2020

Tech Summit 2020 Koç Üniversitesi’nde

“Teknoloji Zirvesi” ve “e-Spor ve Oyun Teknolojileri Zirvesi” olmak üzere iki farklı zirveye ev sahipliği yapacak olan Tech Summit 2020, Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda 20-21-22 Mart tarihlerinde Koç Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mart 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.