Dünya futbolunun marka ismi Cristiano Ronaldo bir hareketiyle Coca Cola’ya 4 milyar dolar kaybettirdi.

Dünya genelinde yüz milyonlarca izleyeni ve hayranı olan, sosyal medyada en çok takipçiye sahip sporcular arasında başı çeken Cristiano Ronaldo, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir hareketle dünya devi içecek markası Coca Cola’ya milyarlarca dolar zarar ettirdi.

Cristiano Ronaldo Coca Cola’ya Milyarlarca Dolar Zarar Ettirdi

Euro 2020 kapsamında geçtiğimiz günlerde Macaristan maçı öncesi kameraların karşısına geçen Cristiano Ronaldo, viral haline gelen bir davranışta bulundu. Onun bu hareketi sadece sosyal medyada gündem olmakla kalmadı. Aynı zamanda içecek devi Coca Cola’ya 4 milyar dolar kaybettirdi. Peki ama neden?

Şöyle ki; maç öncesi düzenlenen basın toplantısında önündeki kola şişelerini kaldıran Ronaldo, “kola içmeyin” gibi bir ifade kullanarak “su için” tavsiyesinde bulundu. Bu ise Coca Cola’ya 4 milyar dolara mal oldu.

Influencer Etkisi

Cristiano Ronaldo ile Coca Cola arasındaki bu durum “influencer etkisi”ne güzel bir örnek teşkil ediyor. Yeri gelmişken bu konuya dair biraz ayrıntı paylaşmak isterim.

Dünya genelinde influencer pazarlama belli bir sistematiğe otursa da Türkiye’de henüz bu konuda tam manasıyla bir içselleştirme söz konusu olmadı. Bunda biraz markaların influencer anlayışı etkili oluyor. Zira çok takipçili her sayfayı “influencer” olarak değerlendiren bazı marka yöneticileri ve kurumsal iletişimciler, marka için gerçekleştirdikleri influencer odaklı kampanyadan genellikle beklediklerini bulamıyorlar.

Çünkü kaçırdıkları bir nokta var. Şöyle ki, influencer pazarlama; birçok kırılıma, yönteme, kategoriye sahiptir. Mesela mikro influencer diye bir tabir var. Ayrıca tematik sayfalar, belli bir kategoride uzmanlaşmış fenomenler de mevcut. Kısacası influencer pazarlamyı etkin bir şekilde kullanmak, bundan verim almak için ciddi bir analize, her ayrıntısı iyi hesaplanmış bir stratejiye ve süreci yorumlayacak raporlamaya ihtiyaç vardır. Ancak bu sayede hedeflenen başarıya ulaşılabilir.

4 Milyar Dolar Zarar

Yeniden konuya dönecek olursak, Cristiano Ronaldo bu davranışı ile markaya 4 milyar dolar zarar ettirmiş oldu. Şöyle ki; Pazartesi günü borsa açıldığında hisse başına 56.10 dolar, toplamda ise 242 milyar dolar değeri olan Coca-Cola, Ronaldo’nun “su için” hareketinin ardından hisse başına 55,22 dolar, toplamda ise 238 dolar değere geriledi.


💡 Turkey 100 Açıklandı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.