Arama motoru optimizasyonu (SEO); web sitenizin Google, Yandex, Bing gibi arama motorları yönergelerine uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmaların bütünüdür. Arama motorlarının görevi, belirli bir arama terimi için en alakalı web siteleri göstermektir. Bu makalede markanızı Google’da üst sıralara çıkarmanın formülünden bahsedeceğiz. 

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu ilk sayfada çıkan web siteleri ziyaret etmektedir. Bir işletmenin web sitesine hedef kitlesini çekmesi, bir blog sitesinin trafiğini artırması ya da bir e-ticaret sitesinin potansiyel müşterilerine ulaşması açısından Google organik arama sonuç sayfasında iyi bir sıralama elde etmek oldukça önemlidir. Böylece SEO ile dijital dünyada marka bilinirliği artacak ve düşük maliyetlerle satışlar artacaktır.

Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google olduğundan dolayı arama motoru optimizasyonu odaklı yapılan çalışmalar genellikle Google kriterlerine uygun şekilde gerçekleştirilir. Peki web sitemizi Google’da üst sıralara nasıl çıkarırız?

Markanızı Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkarırsınız?

Markaların arama motoru Google’da iyi bir konumda yer alması için sürekli güncellenen, değişen ve gelişen Google algoritmalarına ayak uydurmaları gerekmektedir. Bugün tahmin edilen 200 seo kriterini uygulamak ile SEO başarısına ulaşmaksa tek kelimeyle hayaldir. Ciddi bilgi birikimi, deneyim ve disiplin gerektiren SEO süreci, stratejik düşünmeyi de zorunlu kılar.

“Herkes SEO yapabilir ancak bazıları başarır.”

Eğer ihtiyacınız olacak teknik bilgiye ve zamana sahipseniz siz de SEO yapabilirsiniz. SEO, sanıldığının aksine, web sitenin yapımı aşamasında başlayan bir süreçtir.

Seo Süreci

Başlangıç Aşaması İçin Seo Önerileri

  • Sitenin kodlanmasında evrensel standartlara uyulmalı
  • Tasarımda trendlere dikkat edilmeli
  • İlgi çekici ve kaliteli içerikler hazırlanmalıdır.

Ülkemizde ne yazık ki ticari kaygılar sebebiyle tüm bunlardan habersiz oluşturulan web sitelerinin bu yarışta rekabet göstermesi bir hayli zorlaşmaktadır.

Markanızı Google’da üst sıralara çıkarmak için mutlaka bir Seo Uzmanı ile çalışmalısınız. Her alanda olduğu gibi SEO konusunda da işi uzmanına bırakmak hem daha sağlıklı ve hem de ekonomik olacaktır. Aksi durumda yapılacak en ufak bir hata dahi web sitenizin arama motorları tarafından ceza almasına veya arama sonuçlarından tamamen silinmesine neden olabilir.

Bu da bir marka için yalnızca web site trafiği kaybı anlamına gelmez. Marka bu süreçte itibarını da kaybeder. Bu nedenle “dijital markalaşma“nın önemli bir dinamiği olan seo konusunda bir uzmanla çalışmak bu süreçte verilmiş en doğru karar olacaktır.


💡 Dijital Markalaşma Kitabı Çıktı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.