Markanızı Google’da Üst Sıralara Çıkarmanın Formülü

Arama motoru optimizasyonu (SEO); web sitenizin Google, Yandex, Bing gibi arama motorları yönergelerine uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmaların bütünüdür. Arama motorlarının görevi, belirli bir arama terimi için en alakalı web siteleri göstermektir.

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu ilk sayfada çıkan web siteleri ziyaret etmektedir. Bir işletmenin web sitesine hedef kitlesini çekmesi, bir blog sitesinin trafiğini artırması, bir e-ticaret sitesinin potansiyel müşterilerine ulaşması açısından Google organik arama sonuç sayfasında iyi bir sıralama elde etmek oldukça önemlidir. Böylece SEO ile dijital dünyada marka bilinirliği artacak ve düşük maliyetlerle satışlar artacaktır.

Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google olduğundan dolayı yapılan çalışmalar genellikle Google kriterlerine uygun şekilde yapılır.

Google da üst sıralara çıkmak için markalar ne yapmalı?

Markaların sürekli güncellenen, değişen ve gelişen Google algoritmalarına ayak uydurmaları gerekmektedir. Bugün tahmin edilen 200 kriteri uygulamak ile SEO başarısına ulaşmak hayaldir. Ciddi bilgi birikimi, deneyim ve disiplin gerektiren SEO süreci, stratejik düşünmeyi de zorunlu kılar.

“Herkes SEO yapabilir ancak bazıları başarır.”

Eğer ihtiyacınız olacak teknik bilgiye ve zamana sahipseniz siz de SEO yapabilirsiniz. SEO, web sitenin yapımı aşamasında başlar.

Başlangıç olarak önerilerim şunlar;

  • Sitenin kodlanmasında evrensel standartlara uyulmalı
  • tasarımda trendlere dikkat edilmeli
  • İlgi çekici ve kaliteli içerikler hazırlanmalıdır.

Ülkemizde ne yazık ki ticari kaygılar sebebiyle tüm bunlardan habersiz oluşturulan web sitelerinin bu yarışta rekabet göstermesi çok zordur.

Google’da üst sıralara çıkmak için her marka mutlaka bir SEO Uzmanı ile çalışılmalıdır. Her alanda olduğu gibi SEO konusunda da işi uzmanına bırakmak daha sağlıklı ve ekonomik olacaktır. Aksi durumda yapılacak en ufak bir hata web sitenizin ceza almasına veya arama sonuçlarından tamamen silinmesine neden olabilir. Bu da bir marka için itibarın kaybedilmesi anlamı taşır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir