Bu makalede günümüzün en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram’ın nasıl daha etkin kullanılacağına dair detayları aktardık. İşte Etkili Instagram Yönetimi İçin Öneriler!

82 Milyon nüfuslu ülkemizde, 59.5 milyona yakın aktif internet kullanıcısı insan var. Bu da nüfusun %72’sine tekabül ediyor. Nüfusun %13’e yakının 65-90 yaş aralığında olduğunu hesaplarsak ve Türkiye’de nüfusun %8’lik bir bölümünün de 0-4 yaş arası nüfus olduğunu bu hesaba eklersek 13-65 yaş arası nüfusun %90 Ilık bir bölümünün internet kullanıcısı olduğunu öngörebiliriz.

Aynı şekilde We Are Socials raporuna göre Türkiye’de 52 Milyon sosyal medya kullanıcısı var. Bu da toplam nüfusun %53 ünü oluştururken, 13 – 65 yaş aralığının %75 inden fazlasının sosyal medya kullanıcısı olduğunu öngörebiliriz.

Quicksprout Marka Etkileşim Oranları

Bu istatistikler yapılırken Facebook ve Instagram verileri baz alındı. Düşünün ki online bir pazarda ülkenizdeki 52 Milyon kişiye gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyorsunuz ve sonuçları da anlık olarak takip edebiliyorsunuz. Bu kadar potansiyelin olduğu bir pazarda binlerce metrik  ve varyasyon mevcuttur. Tabii ki şu anda her firmanın bir Instagram ve Facebook sayfası var.

Kimi firma sosyal medya yönetimini profesyonel ellere emanet ederken kimi firmalarsa kendi bünyesinde bu yönetimi gerçekleştirerek bir pazarlama aksiyonu alıyor. Eğer sadece Instagram açısından bakarsak Ajanspress verilerine göre Türkiye’ de 37 milyon aktif Instagram kullanıcısı mevcut.

Etkili Instagram Yönetimi

Direk somut bilgiler ile başlangıç yapalım ve anahtar kelimeleri verelim.

 • Sadelik (Kesinlikle Basitlik Değil.)
 • Doğru Mesaj
 • Ürüne Çağrı.

Sosyal medya ve profesyonellik kavramlarını birbirine zıt buluyorum. Yani daha önce kurgulanmış olsa dahi insanların dilinden konuşacağınız ve onlara cevap verebileceğiniz samimi bir sosyal medya kurgunuz olması gerekiyor. Buna göre interaktif görseller yerine , doğal görseller veya fotoğraflar etkileşim oranınızı her zaman yükseltecektir. Doğru içerik kullanarak etkili bir içerik pazarlama da mecranın olmazsa olmazlarındandır.

Tarafını Seç - CTA Örneği

Görsellerinizin minimalist çizgiler ile dizayn edilmiş olması gerekiyor ve sayfanızın kesinlikle bir çizgisi olmalı. Ayrıca mesajın net olması da önemli. Son olarak, etkileşim adına bir çağrı cümlesine (CTA) ihtiyacınız var.  Çağrı Cümleleri için;

 • Tarafını Seç
 • Favorin hangisi?
 • Tercihini söyle!

gibi CTA’lar örnek gösterilebilir. Kısacası aslında her marka kendi içeriğine göre uygun bir CTA belirlemelidir.

Instagram’da Çekiliş Düzenleyin

Etkili Instagram Yönetimi konusunda bir diğer önemli dinamik “Instagram Çekilişleri”dir. Instagram’ın olmazsa olmazı bu aktiviteleri düzenlerken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü sırf çekilişlere katılmak için Instagram hesabı açan yani size bir faydası olmayacak olan kitleyi bir anda sayfanıza toplayabilirsiniz. Çekilişler konusunda doğru zamanlama, doğru ödül seçimi ve kurgu çok önemlidir. Bu nedenle Instagram’da yarışma düzenlerken kurguya iyi çalışmalısınız.

Instagram Algoritması

Paylaşım Algoritması

Instagram, yayınladığınız herhangi bir gönderiyi takipçilerinizin sadece %10’una gösteriyor. Yani aklınıza; “bir gönderi çıktım, en azından takipçilerim görsün.” gibi bir düşünce gelmemeli.

Etkileşiminiz ve diğer istatistiksel değerleriniz yüksek olmalı ki amacınıza ulaşabilin. Paylaşım saatleri ile her ne kadar bir öznelleştirme söz konusu olsa da genel olarak takipçilerin aktif olduğu saatler 11.00 – 13.00, 19:00 – 21:00 saatleridir. Tabi kendi sayfanız içinde bir monitoring yaparak sayfanızın aktif olma saatlerini inceleyebilir ve buna göre bir aksiyon alabilirsiniz.

Eğer ticari bir sayfa iseniz reklam vermeden yolunuza devam etmek biraz zor. Hedeflenen dönüşüm değerlerine ulaşmak biraz daha zor diyebiliriz. Ancak yine de belirlenen kıstaslara uymak ve Instagram algoritmasını anlamak zorundasınız.

Yorum Algoritması 

Instagram’da diğer bir konu yorumlardır. Etkili Instagram Yönetimi için yorumlara olabildiğince çabuk yanıt vermelisiniz. (60 dk. içerisinde) İşleri kolaylaştırmak için otomatik yorum kullanmayın. Gönderilerinizde, gönderinin biçimine göre konum kullanmak etkileşim sayınızı arttıracak  önemli bir unsurdur.

Takipçi Algoritması

Instagram büyük takipçili ve yüksek etkileşime sahip sayfaların sizin sayfanızı takip etmesini çok olumlu karşılayacaktır. Ayrıca algoritma, sayfanızda bir potansiyelin olduğunu algılayacaktır. Bu nedenle büyük takipçili ve referansı yüksek sayfaların sizin sayfanızı takip etmesini sağlamaya çalışın. Gelen beğenilere oldukça takip isteği göndererek dikkat çekmek de bir seçenektir. Böylece o anda aktif olan ve gönderinizle etkileşime girmiş olan kullanıcının sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Hashtag Algoritması

Bir diğer konu etiket kullanımı. Paylaşımlarımızın altında onlarca etiket kullanmak tavsiye edilmiyor. Etiket (hashtag) kullanımında seçici olmakta yarar var. Özellikle ticari amaç güden bir sayfayı yönetiyorsanız etiketlerinizi hedef kitlenize göre seçmelisiniz.

Öte yandan diyelim ki 5.000 takipçili bir eğitim sayfası var ve paylaştığı video 100.000 görüntülenme veya 15.000 beğeni alarak eğitim etiketinde başlıca gönderilere çıkmayı başarmış, işte bu ve bunun gibi paylaşımları arayıp bulmanız gerekiyor. Yani burada amaç düşük takipçi sayısıyla yüksek etkileşim almış paylaşımları tespit edebilmek.

Instagram Hashtag Algoritması

Klasik yöntemlerden biraz uzaklaşıp doğru yöntemleri bulup uygulamamız gerekiyor. Zira yeni algoritmalar ile Instagram’da etkileşim yakalamak kolay sayılmaz. Bir hashtagin milyonlarca kullanılması veya ciddi trafik yaratması sizin o hashtag tünelinden erişim çekeceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle anahtar kelimeleri tespit edip; düşük takipçi, yüksek erişimli sayfaları bulmalı ve onların hashtaglerini kullanmalıyız.

Örneğin eğitim paylaşımları yada inşaat projeleri paylaşımı yapıp jenerik hashtagleri kullanırsanız az trafik alırsınız. Yani etkileşiminiz düşük olur. Yapmanız gereken, hashtagleri search ederken paylaşımları kontrol edip sayfa beğenisi ile paylaşım etkisini oranlamak…

💡 Instagram’da 5 veya daha az hashtag (#) kullanılan fotoğraflar daha fazla etkileşim alıyor!

Özellikle belirtelim ki Instagram fotoğraf odaklı bir platform. Dolayısıyla fotoğraflarınız yüklediğiniz videolara göre daha fazla etkileşim sağlıyor. Bu arada fotoğraflarınızdaki renklere dikkat etmelisiniz. Çünkü bilinenin aksine açık renkler daha fazla etkileşim alıyor. Fotoğraflarınızında kullandığınız efektler de Instagram için bir hayli önemli.

Etkili Instagram Yönetimi İçin Tavsiyeler

Şimdi tüm bu bilgiler ışığında etkili Instagram yönetimi için tavsiyeleri listeleyelim. İşte daha etkin bir Instagram yönetimi yapmanızı sağlayacak o öneriler;

 • Markanız için doğru bir sosyal medya kurgusu ve planı hazırlayın (Hedef Kitle Analizi vs.)
 • Düzenli olarak paylaşım yapın
 • Takipçi sadakati / alışkanlığı oluşturun.
 • Fotoğrafları optimize edin ve filtre kullanın.
 • Instagram içinde “insan yüzü” olan fotoğrafları çok seviyor. Bu detayı unutmayın.
 • Çekiliş yapın ama kurguyu doğ
 • Instagram hesabınızı diğer mecralarda da paylaşın ve Instagram etkileşiminizi arttırın.
 • Instagram’ın güncel algoritmasını takip edin.

💡 İşletmeniz İçin Instagram Rehberi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.