Popüler sosyal medya platformu TikTok’tan stratejik Shopify hamlesi geldi. Peki Çinli sosyal ağın, e-ticaret platformu Shopify ile yaptığı bu işbirliği ne anlama geliyor? İşte detaylar!

Kısa sürede hızlı bir büyüme yakalayarak yüz milyonlarca aktif kullanıcıya ulaşan Çinli sosyal ağ devi TikTok’tan stratejik bir hamle geldi! E-ticaret odaklı bir platform olan Shopify ile anlaşan TikTok, bu sayede Shopify’daki 1 milyondan fazla mağaza sahibini TikTok’taki genç kitleyle buluşturabilecek

TikTok’tan Stratejik Shopify Atağı

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında birkaç sene önce başlayan ticaret savaşı nedeniyle her iki ülkenin amiral gemisi olarak lanse edilen markalar da bu savaşın içine girmek durumunda kalmıştı. Diğer bir ifadeyle ABD ile Çin arasındaki ekonomi savaşı kısa sürede bu iki ülkenin öncü şirketleri olan Google ile Huawei arasında sert çekişmelere neden olmuştu. Hatta o zamanlar bu konuya dair Google İle Huawei Arasındaki Savaşta Kimse Bu Detayı Fark Etmedi başlıklı bir makale bile yazmıştım

İşte Google ile Huawei arasında başlayan markalar arası çekişme, daha sonra sosyal ağlara da sıçradı. Daha doğrusu ABD bir süredir TikTok’un ABD’deki aksiyonun devam etmesi için TikTok’a bir takım şartlar sunuyor. Bu şartlar arasında TikTok’un ABD’deki faaliyetlerinin ABD’li bir şirket tarafından satın alınarak yürütülmesi gibi detaylar var. Hatta Microsoft, Walmart, Oracle başta olmak üzere birçok Amerikalı şirket TikTok’u satın almak için hamle yaptı. Lakin henüz TikTok’un satışı söz konusu olmadı.

Hindistan gibi ülkelerde de yasaklanması gündeme gelen hatta belli bir süre yasaklanan TikTok tüm bunlara karşın platformu geliştirmeyi sürdürüyor. Çinli sosyal ağ devi en son, Shopify ile işbirliği yaptığını duyurdu.

İşte detaylar!

TikTok İle Shopify İşbirliği

Günümüzde kabuk değiştiren e-ticaret, artık sosyal ağlar odağında gerçekleşmeye başladı. Instagram, Facebook, Whatsapp Business gibi ağların e-ticarete uygun hale getirilmesinden sonra şimdi de TikTok’tan stratejik bir hamle geldi. Çinli sosyal ağ, Shopify ile işbirliği yaptığını duyurdu. Bu işbirliği neticesinde uygulama içi alışveriş başta olmak üzere birçok aksiyon gündeme gelecek.

TikTok ile Shopify arasında gerçekleştirilen işbirliğine göre; Shopify satıcıları TikTok’taki pazarlama kampanyalarını direkt olarak Shopify kontrol panelinden yapabilecek. Daha açık ifade etmek gerekirse Shopify satıcıları, kendi panelleri üzerinden TikTok For Business hesabı oluşturup buradan reklamlarını optimize (cinsiyet, yaş, lokasyon, video kategorisine göre hedefleme, kullanıcı davranışı vs.) edebilecekler. Bu arada TikTok, ilk kampanyaları için satıcılara 300 Dolar tutarında bir reklam kredisi de verecek.  Reklamın maliyeti ise diğer sosyal ağlardaki gibi reklamverenin bütçesi nispetince değişiklik gösterecek.

Branding Türkiye TikTok’ta

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye‘yi TikTok‘ta! Bizi TikTok’ta takip etmek ve içeriklerimizi izlemek için buraya tıklayın. 


💡 TikTok’a Rekor Ceza

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.