Günümüzün eskimeyen dijital pazarlama öğelerinden biri olan e-posta pazarlamaya dair detayları aktardığımız bu makalede “E-Posta Pazarlama Nedir?”, “E-Posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

E-posta pazarlama nedir konusuna gelmeden önce meselenin tarihsel gelişimini anlamak adına sormak istediğim bir detay var: İlk e-mailin kim tarafından ve nasıl gönderilmiştir?

Tarihteki İlk E-Posta

İlk gönderilen e-posta, bu alt yapıyı (e-mail) programını geliştiren kişi olan Ray Tomlinson tarafından ve ARPANET  denilen sistem üzerinden gönderilmiştir.

İlk e-mail metninde ise “QWERTYUIOP” yazıyordu. Anlamsız gibi görünse de bu mesajın bir açıklaması var. Tomlinson’ın, e-mail sisteminin aktif olup olmadığını denemek amacıyla Q klavyenin en üstteki harf kombinasyonuna rastgele tıklayarak bir karalama metin oluşturmuştur. Gönderilen ilk e-mailin tarihi ise 1971‘tir

E-Posta Tarihçesi

Başlangıçta iletişimin bir parçası, mektuplaşmanın farklı bir şekli gibi algılansa da e-posta; internetin, teknolojinin, dijital pazarlamanın ve en önemlisi de ihtiyaçların değişmesi ve gelişmesiyle birlikte farklı ve yeni bir boyut kazanmıştır. E-posta artık yalnızca iletişim ya da bilgi verme amaçlı değil pazarlama aracı olarak da kullanılıyor.

E-posta pazarlama (e-mail marketing) olarak kavramsallaşan bu pazarlama modeli hakkında detaylarla devam edelim.

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama; elektronik postanın, pazarlama mesajlarını belli bir kitleye ulaştırmak için bir çeşit doğrudan pazarlama aracı olarak kullanıldığı yeni nesil pazarlama yöntemidir. Özellikle Web 2.0 ile birlikte gelişen e-posta pazarlama; eskiye nazaran daha stratejik, daha ölçülebilir, daha kreatif, daha optimize edilebilir ve daha etkileşim odaklıdır. Ayrıca e-posta pazarlama; dijital pazarlamanın bir alt öğesidir.

Ayrıca e-posta pazarlama için kullanıcıların e-postaya gösterdikleri aksiyon (tıklama, satın alma, dönüşüm) baz alındığında verimlilik açısından en başarılı online pazarlama türüdür diyebiliriz.

E-Posta Pazarlamanın Avantajları

Markaların dijital pazarlama çalışmalarında sıkça tercih ettiği e-posta pazarlamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları kısa kısa açıklamak niyetiyle e-posta pazarlamanın avantajlarını maddeler halinde aktaracağım.

Maliyet (Ucuzluk) Etkisi

E-Posta pazarlama, diğer dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama faaliyetlerine göre çok daha ucuzdur. E-posta pazarlama genellikle satış odaklı olduğu için harcanan bütçeyi dengeleyecek şekilde dönüşüm elde etmek e-posta pazarlamada daha mümkündür.

İletim Süresinin Kısa Olması

E-posta pazarlama, direkt olarak hedef kitle odaklı yapıldığı için iletilen mesaj anlık olarak belirlenen kişi ya da kişilere ulaşmaktadır. Bu da hızın rekabet şartlarını belirlediği böylesi bir çağda markalara büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Takip Ve Analiz Kolaylığı

E-posta pazarlamada sürecin takip edilmesi oldukça kolaydır. Örneğin gönderilen e-postanın hangi kullanıcılar tarafından açıldığı ya da silindiği, hangi kullanıcının maili okuduğu, kısacası kimin e-postadaki mesaja aksiyon gösterdiği takip edilebilir. Ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, ülke, il, ilçe gibi parametreler ışığında analizler yapılarak yeni e-posta pazarlama stratejileri geliştirmek mümkündür.

Hedefleme

E-posta pazarlamada mesaj ya da mesajlar belli bir kitleye ulaştırılabilir. E-posta datasını kategorize (yaş, cinsiyet, lokasyon, eğitim vs.) ederek e-posta pazarlamada hedefleme yapmak mümkündür.

Kişiselleştirme

Geliştirilen e-posta pazarlama araçları sayesinde kişilere ismiyle hitap eden e-mail göndermek mümkün.

E-Posta Pazarlamanın Dezavantajları 

E-posta pazarlamanın kişi ve kurumlar açısından avantajlarından bahsettik. Şimdi de e-posta pazarlamanın dezavantajlarını aktaracağız. Her pazarlama modelinde olduğu gibi e-posta pazarlamada da avantajlar olduğu gibi dezavantajlar da bulunmaktadır. Bu yüzden e-posta pazarlamada da strateji, plan, raporlama büyük önem taşımaktadır.

Her ne kadar çoğu firma kendi veritabanına ya da izinli datasına e-posta pazarlama yapsa da, bazı firmalar çeşitli yollardan elde ettikleri veya satın aldıkları izinsiz dataya mailing yapmaktadırlar. Bu davranış internet dilinde spam olarak adlandırılmaktadır.

Spam, yalnızca e-posta pazarlamanın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaz, marka değerine de olumsuz anlamda etki eder.

E-Posta Pazarlamanın Önemi

Spam mail adı verilen toplu gönderimler, yasalarla sabit ağır cezalara rağmen hala yapılmaktadır. Bu tarz gönderimler kuralına uygun yapılan e-mail pazarlamayı da zan altında bırakmaktadır. Öyle ki e-posta pazarlamayı layığıyla ve kuralına uygun biçimde yapan firmalar bile kimi zaman çalışmanın kanuna uygunluğunu ispat etmek için mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Bu arada genellikle kullanıcılar bir firmadan gelen mailin spam olup olmadığını tespit edemezler. Kullanıcı, sadece yoğun şekilde mail aldığında spam gönderime maruz kaldığını düşünür ve bunu engellemek için çeşitli araçlara başvurur. O yüzden datanın izinli olması spame düşmemek için yeterli değildir. Sık sık e-posta göndermek zorunda olan bir firma iseniz datanızı yormayacak bir strateji hazırlamalı ve bir e-posta zaman aralığı belirlemelisiniz.

E-Posta Pazarlama Önerileri 

E-posta tarihçesiyle başladığımız makaleye e-posta pazarlama nedir ve e-posta pazarlama niye önemlidir konularına değinerek devam ettik. Ardından e-posta pazarlamanın avantajları ve e-posta pazarlamanın dezavantajları konularından bahsettik. Şimdi de e-posta pazarlamada hangi yöntemlerin kullanılması gerektiğine dair birkaç öneri sunacağız. İşte başlıyoruz!

Hoş Geldiniz Maili Gönderin 

Evinize / iş yerinize gelen kişilere karşı nasıl davranıyorsak kullanıcılar web sitemize üye olduktan sonra da onlara aynı şekilde davranmamız gerekir. Yani sitemize üye olan kullanıcıya satış ya da pazarlama maillerinden önce “hoş geldiniz” maili gönderilmelidir.

Duyuru ve Bilgilendirme Maili

Firmada meydana gelen son gelişmeleri ya da yapılan fiyat değişikliklerini, kampanyaları, indirimleri vs. hedef kitlenize e-posta ile duyurmalısınız. İndirimler, sezonluk kampanyalar, kazanılan ödüller ve herhangi bir konuda kullanıcıların bilmesi gereken gelişmeleri e-posta yoluyla kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Makale / Haber Bültenleri

Blogunuzda, derginizde, gazetenizde yer alan ve  kullanıcıların ilgisini çekecek içerikleri derleyip haftalık ya da aylık olarak abonelerinize gönderebilirsiniz.

Video İçerikli E-Posta Gönderimi

Ağırlıklı olarak video içerikler üretiyorsanız en güncel ve ilgi çeken videoları bülten listenize haftalık ya da aylık olarak gönderebilirsiniz.

Pasif Kullanıcıyı Kazanmak İçin E-Posta

Pasif kullanıcıları tespit edip onlara odaklanarak mailing yaparsanız müşterinizle etkileşiminizi yeniden başlatabilirsiniz. Bu sayede ürün ve hizmetinizle ilgili müşterinize sorular sorabilir veya müşteriyi harekete geçirecek ilgi çekici ama kısa bilgiler verebilirsiniz. Bu mailin odağında “Sizi Özledik” mesajı olmalıdır.

Teşekkür Maili 

Müşteriniz, sunmuş olduğunuz bir içeriği indirdiğinde ya da bir servisinizi kullandığında buna karşılık olarak “teşekkür ederiz” e-postası gönderebilirsiniz. Hedef kitlenize değer verdiğinizi anlatmanın en iyi yoludur.

Ödeme Onay Maili

Ödeme Onay Maili, e-ticaret sitesinden bir ürün ya da hizmet satın alındığında gerçekleşir. “Ödemeniz alındı” mailiyle kullancıya alışverişin sorunsuz gerçekleştiği anlatılır.

Özel Gün Mailleri

Mail araçları sayesinde optimize edilen datada doğum günü olan kullanıcılara “iyi ki doğdun” maili gönderilmelidir. Bu maille birlikte doğum gününe özel indirim uygulanmalıdır. Bu mailler kullanıcının kendini özel hissetmesini sağlar ve hatta alışverişe teşvik eder.

Sizi Özledik Maili

Bu e-posta kendinizi hatırlatmanız için iyi ve samimi yollardan biridiri.

E-posta pazarlama nedir, e-posta pazarlama niye önemlidir başta olmak üzere e-posta pazarlamaya dair tüm detayları aktarmaya çalıştık. Eğer eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz bir detay varsa yorum olarak belirtebilir veya iletişim formunu doldurarak bizimle bağlantıya geçebilirsiniz 🙂


💡 E-Postanın Tarihçesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.