E-Posta Pazarlama Nedir? E-Posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

E-posta pazarlama nedir konusuna gelmeden önce sormak istediğim bir konu var: İlk e-mailin kim tarafından, nasıl gönderildiğini biliyor musunuz? İlk gönderilen e-mail, e-mail programını geliştiren kişi olan Ray Tomlinson tarafından ARPANET  üzerinden gönderiliyor. İlk e-mail metninde ise “QWERTYUIOP” yazıyordu. Anlamsız gibi görünse de bu mesajın bir açıklaması var. Tomlinson’ın, e-mail sisteminin aktif olup olmadığını denemek amacıyla Q klavyenin en üstteki harf kombinasyonuna rastgele tıklayarak bir karalama metin oluşturmuş olması. Gönderilen ilk e-mailin tarihi ise 1971. 

Başlangıçta iletişimin bir parçası, mektuplaşmanın farklı bir modeli gibi algılansa da e-posta internetin, teknolojinin en önemlisi de ihtiyaçların değişmesi ve gelişmesiyle yeni bir boyut kazandı. E-posta artık yalnızca iletişim ya da bilgi verme amaçlı değil pazarlama aracı olarak da kullanılıyor. E-posta pazarlama (e-mail marketing) olarak kavramsallaşan bu pazarlama modeli hakkında şimdi detaylı bir inceleme yapalım.

E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing) Nedir?

E-posta pazarlama, elektronik postanın; pazarlama mesajlarını belli bir kitleye ulaştırmak için bir çeşit doğrudan pazarlama aracı olarak kullanıldığı yeni nesil bir pazarlama biçimidir. Özellikle Web 2.0 ile birlikte daha da gelişen e-posta pazarlama; eskiye nazaran daha stratejik, ölçülebilir, optimize edilebilir ve etkileşim odaklı bir dijital pazarlama tekniği oldu.

E-Posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Markaların dijital pazarlama çalışmalarında sıkça tercih ettiği e-posta pazarlamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları kısa kısa açıklamak niyetiyle madde madde aktaracağım. Her maddeyi kısaca açıklayıp sonraki başlığa geçeceğim.

 

  • Maliyet (Ucuzluk) Etkisi

E-Posta pazarlama, diğer dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama faaliyetlerine göre daha ucuzdur. E-posta pazarlama genellikle satış odaklı olduğu için harcanan bütçenin geri dönüşü de mümkündür.

  • İletim Süresinin Kısa Olması

E-posta pazarlama, hedef kitle odaklı yapıldığı için iletilen mesaj anlık olarak belirlenen kişi ya da kişilere ulaşır. Bu da hızın rekabet şartlarını belirlediği böylesi bir çağda markalar için büyük avantaj sağlamaktadır.

  • Takip Ve Analiz Kolaylığı

E-posta pazarlamada sürecin takip edilmesi oldukça kolaydır. Örneğin gönderilen e-postanın hangi kullanıcılar tarafından açıldığı ya da silindiği, hangi kullanıcının maili okuduğu, kimin e-postadaki mesaja aksiyon gösterdiği gibi takipler e-posta pazarlamada kolaylıkla yapılmaktadır. Ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, ülke, il, ilçe gibi parametreler ışığında analizler yapılarak yeni e-posta pazarlama stratejileri geliştirilebilir.

  • Hedefleme

E-posta pazarlamada mesaj ya da mesajlar belli bir kitleye ulaştırılabilir. Datayı kategorize (yaş, cinsiyet, lokasyon, eğitim vs.) ederek hedefleme yapmak mümkündür.

  • Kişiselleştirme

Geliştirilen e-posta pazarlama araçları sayesinde kişilere ismiyle hitap eden e-mail göndermek mümkün.

 

E-posta pazarlama, kullanıcıların e-postaya yaptıkları aksiyon göz önünde tutulduğunda dönüşüm oranları açısından en başarılı online pazarlama ürünüdür.

E-Posta Pazarlamanın Dezavantajları 

Buraya kadar e-postanın daha doğrusu e-posta pazarlamanın kişi ve kurumlar açısından avantajlarından bahsettik. Şimdi de e-posta pazarlamanın dezavantajlarını aktaracağız. Her pazarlama modelinde olduğu gibi e-posta pazarlamada da avantajlar gibi dezavantajlar da bulunmaktadır. E-posta pazarlamada plan, bu yüzden önemlidir.

Her ne kadar çoğu firma kendi veritabanına ya da izinli datasına e-posta pazarlama yapsa da, bazı firmalar çeşitli yollardan elde ettikleri veya satın aldıkları izinsiz dataya mailing yapmaktadırlar. Bu davranış internet dilinde spam olarak adlandırılmaktadır. Spam, yalnızca e-posta pazarlamanın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaz, marka değerine de olumsuz anlamda etki eder.

Spam mail adı verilen toplu gönderimler, yasalarla sabit ağır cezalara rağmen hala yapılmaktadır. Bu tarz gönderimler kuralına uygun yapılan e-mail pazarlamayı da zan altında bırakmaktadır. Bu işi layığıyla yapan firmalar bile kanun karşısında zor durumda bırakıldıklarından işlerinin gerçekliğini ve kanuna uygunluğunu ispat etmek için mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Genellikle kullanıcılar bir firmadan gelen mailin spam olup olmadığını tespit edemezler. Kullanıcı, sadece yoğun şekilde mail aldığında spam gönderime maruz kaldığını düşünür ve bunu engellemek için çeşitli araçlara başvurur. O yüzden datanın izinli olması spame düşmemek için yeterli değildir. Sık sık e-posta göndermek zorunda kalan markalar belli metrikleri göz önünde tutularak spamden kurtulabilirler.

E-Posta Pazarlama Önerileri 

Özellikle e-ticaret markaları için e-posta pazarlama büyük önem taşıyor. Şimdi e-posta pazarlamada hangi yöntemlerin kullanılmasına dair birkaç öneri sunacağım.

Hoş Geldiniz Maili Gönderin 

Evinize / iş yerinize gelen kişilere karşı nasıl davranıyorsak kullanıcılar web sitemize üye olduktan sonra da aynı şekilde davranmamız gerekir. Yani sitemize üye olan kullanıcıya satış ya da pazarlama maillerinden önce “hoş geldiniz” maili gönderilmelidir.

Duyuru ve Bilgilendirme Maili

Firmada meydana gelen son gelişmeleri ya da yapılan fiyat değişikliklerini, kampanyaları, indirimleri vs. hedef kitlenize e-posta ile duyurmalısınız. İndirimler, sezonluk kampanyalar, kazanılan ödüller ve herhangi bir konuda kullanıcıların bilmesi gereken gelişmeleri e-posta yoluyla kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Makale / Haber Bültenleri

Blogunuzda, derginizde, gazetenizde yer alan ve  kullanıcıların ilgisini çekecek içerikleri derleyip haftalık ya da aylık olarak abonelerinize gönderebilirsiniz.

Video İçerikli E-mail Gönderimi

Ağırlıklı olarak video içerikler üretiyorsanız en güncel ve ilgi çeken videoları bülten listenize haftalık ya da aylık gönderebilirsiniz.

Pasif Kullanıcıyı Kazanma E-Postası

Pasif kullanıcıları tespit edip onlara odaklanarak mailing yaparsanız müşterinizle etkileşiminizi yeniden başlatabilirsiniz. Bu sayede ürün ve hizmetinizle ilgili müşterinize sorular sorabilir veya müşteriyi harekete geçirecek ilgi çekici ama kısa bilgiler verebilirsiniz. Bu mailin odağında “Sizi Özledik” mesajı olmalıdır.

Teşekkür Maili 

Müşteriniz, sunmuş olduğunuz bir içeriği indirdiğinde ya da bir servisinizi kullandığında buna karşılık olarak “teşekkür ederiz” e-postası gönderebilirsiniz. Hedef kitlenize değer verdiğinizi anlatmanın en iyi yoludur.

Ödeme Onay Maili

E-ticaret sitesinden bir ürün ya da hizmet alındığında gerçekleşir. “Ödemeniz alındı” mailiyle alışverişin sorunsuz gerçekleştiği anlatılır.

Özel Gün Mailleri

Mail araçları sayesinde optimize edilen datada doğum günü olan kullanıcılara “iyi ki doğdun” maili gönderilmelidir. Bu maille birlikte doğum gününe özel indirim uygulanmalıdır. Bu mailler kullanıcının kendini özel hissetmesini sağlar ve hatta alışverişe teşvik eder.

Sizi Özledik Maili                                  

Bu e-posta kendinizi hatırlatmanız için iyi yollardan biri.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir