Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında devam eden ticaret savaşı, 2 ülkenin amiral gemisi diyebileceğimiz markalar üzerinden devam ediyor. Kısacası ABD – Çin arasındaki çekişme Google İle Huawei arasındaki güç mücadelesine dönüştü desek yeridir. Peki bu savaşın bir kazananı olacak mı?

Komplo teorisyenleri dünyayı devletlerin değil şirketlerin yönettiğini söyler. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz bilmiyorum.

Sizce de öyle mi?

Şahsen ben öyle olduğunu düşünüyorum. Ancak ben bu durumun yani dünyayı şirketlerin yönettiği gerçeğinin belli başlı şirketlerin / markaların tekelinde olduğunu düşünmüyorum. Örneğin 15 yıl önce olmayan markalar bugün dünyanın en çok kullanıcıya sahip en değerli markaları arasında yer alıyor.

Google Huawei Ticaret Savaşı

Hatta daha birkaç sene önce olmayan markalar bugün kitleleri peşinden sürüklüyor. Daha 10 yıllık maziye bile sahip olmayan şirketlerin böylesine büyümesindeki temel sebep, inovasyon içeren faaliyetler yürütüyor olmalarıdır. Bu tip şirketler genelde teknoloji üretiyorlar. Sanırım en önemlisi de bir kültüre ve yol haritasına sahipler.

Ayrıca bu şirketler ne hikmetse tarımı önemseyen ülkelerden çıkıyor. Bu durum bize, sanayide başarıyı yakalamanın, tarım toplumu olmaktan geçtiğini de gösteriyor. Hepsinden önemlisi bu şirketler, bilgiye kıymet veriyorlar. Sonuç olarak işte dünyayı böyle markalar yönetiyor. Tabi dünyayı yönetmekten ne anlaşıldığı da önemli…

Neyse…

Bu faslı çok uzatmak istemiyorum. Benim değinmek istediğim konu ABD ile Çin arasında başlayan Google ile Huawei arasında süregiden ekonomi savaşı.

Google İle Huawei Savaşında Kazanan Kim Olacak?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, Çin’in teknoloji markası Huawei’ye uyguladığı yaptırımdan sonra, sanılanın aksine Huawei’nin değil Google’ın zarar edeceği öngörülüyor. Yani uzmanlar Google’ın bu çekişmeden zararlı çıkacağı yorumunda bulunuyorlar. Bu konuya dair detayları aktarmadan önce işlerin bu noktaya nasıl geldiğine bakalım.

Bilindiği üzere iki ülke arasındaki ticaret savaşını ileri boyutlara taşıyan adımlar Başkan Donald Trump‘ın, 8 Mart 2018 tarihinde ithal çelik ve alüminyuma, sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başlamıştı. Ancak bundan önce 2018’in sonlarında Huawei’in sahibinin kızı ve mali işler direktörü Kanada’da tutuklanmıştı. Kanada, bu tutuklanmanın sebebini İran ile ilişkilerine yönelik yaptırımları kırmak olarak açıklamıştı. (Detaylar burada)

Huawei, ABD Adalet Bakanlığı tarafından ise, ABD’li telekomünikasyon şirketi T-Mobile’a ait ticari sırları çalarak casusluk yapmak, kara para aklamak ve bankaları dolandırmakla suçlanmıştı. Hatta ABD Adalet Bakanlığı bu konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yaparak Huawei CFO’su Mıng Vancou’nun yargılanacağı bildirilmişti. (Detaylar burada)

Evet, sürece dair kısa bilgiyi verdiğimize göre artık şimdi Google’ın bu işten neden zararlı çıkacağı konusuna tekrar dönebiliriz.

Google Niye Kaybedecek?

Huawei, dünyanın en fazla akıllı telefon satan ikinci teknoloji şirketi konumunda bulunuyor. Bilindiği üzere tüm dünyada aktif olarak kullanılan 500 milyonun üzerinde Huawei akıllı telefon var. Böyle giderse birkaç yıl içinde Huawei’nin piyasadaki yüz milyonlarca telefonunda Google servisleri bulunmayacak. Diğer bir ifadeyle Google, 500+ milyon cihazdan artık para kazanamayacak.

Google Play ve Huawei

Oysa Google, Play Store üzerinden yalnızca 2018 yılında 7 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 388 milyon dolarını, Huawei akıllı telefonlar oluşturuyordu. Rakam küçük gibi gözükse de Nomura Instinet, Google’ın zararının bundan ibaret olmayacağını belirtiyor. Zira Huawei’nin, Android lisansını askıya almanın Google’a faturası kısa süre içerisinde 425 milyon doları bulacak.

Google İle Huawei Savaşında Fark Edilmeyen Detay

Google’ın, Android lisansını askıya almanın bedelini kısa vadede yüz milyonlarca dolar ile ödüyor olabilir. Huawei ise 500 milyon kullanıcısını böyle bir sürecin muhatabı yaptığı için mahcup durumda olabilir.

Peki hiç Türkiye’deki bir markayı savaşın tarafı olarak düşündük mü? Daha doğrusu düşünebilir miyiz? Türkiye’deki tüm sanayi kuruluşlarını cebinden çıkaracak Google ile rekabet edebilecek daha doğrusu savaşacak durumda/güçte bir markamız var mı?

İşte Google ile Huawei arasındaki ekonomi savaşı, bizim oturup bunu düşünmemiz için çok iyi bir fırsat.

Büyük devlet olmanın şartı büyük markalara sahip olmaktır…

Günümüzde büyük devlet olmanın şartı büyük markalara sahip olmaktır… Türkiye’de son bir haftadır yoğun olarak herkes Google İle Huawei arasındaki savaşı konuşuyor ancak Türkiye’nin neden hala böylesi dev bir teknoloji markasının olmadığını kimse sorgulamıyor. Unutmayın ki, günümüzde büyük devlet olmanın tek alternatifi var, o da büyük markalara sahip olmak.

Devlet desteğiyle dünyanın çeşitli organizasyonlarına sponsor olmak, ünlüleri reklam filmlerinde oynatmak sizi marka yapmaya yetmez. Belki sizi magazinel yapar. Ama marka yapmaz. Bu nedenle bir an önce yerli teknolojiye, dünya markalarıyla rekabet edebilecek yerli alternatiflere ve milli yazılımlara odaklanmalıyız.

Peki Ama Nasıl?

Öncelikle teknokentleri misyonuna uygun hale getirmemiz lazım. Diğer yandan kuluçka merkezleri, ar-ge merkezleri ve yatırım ağları bir kültüre ve misyona sahip olmalıdır. Gerisi zaten gelir. Zira bu ülkede milyonlarca zeki, çalışkan ve parlak genç var. Yeter ki fırsat verilsin


💡 Dijital Markalaşmanın İlk 11’i

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.