Son zamanlarda dünya çapında bir üne sahip olan ve kullanıcı sayısıyla birçok sosyal ağı geride bırakan video paylaşım uygulaması TikTok 5.7 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Peki bu cezanın gerekçesi neydi?

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), TikTok’un, Musical.ly şirketi üzerinden gizlilik ihlali yaptığını belirledi. Buna göre TikTok, çocuklardan yasadışı bir şekilde kişisel veri toplayarak bunları kullanıyor. Ayrıca uygulamada, ebeveynleri bilgilendirmeye ve ebeveynlerden izin almaya yönelik herhangi bir gizlilik mekanizması işlemiyor.

İşte FTC, firmanın “Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası”nı (Children’s Online Privacy Protection Act-COPPA) ihlal ettiğine hükmederek şirkete rekor bir para cezası kesti.

TikTok 5.7 Milyon Dolar Cezaya Mahkum Edildi

Evet, bu gerekçelerle fenomen sosyal ağ TikTok, 5.7 milyon dolar gibi rekor bir para cezasına çarptırıldı. Bunun yanında TikTok’a 13 yaş altı kullanıcılar tarafından yüklenmiş olan bütün videolar TikTok tarafından kaldıracak. Ayrıca bu aşamadan itibaren kullanıcılar TikTok’u etkin bir şekilde kullanabilmek için yaşını doğrulamak zorunda kalacaklar. Aksi halde TikTok’tan faydalanmaları söz konusu olmayacak.

300’den Fazla Şikayet Var

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC)‘nin verdiği bilgiye göre, 2016’nın Eylül ayında yalnızca 2 haftalık sürede 300’den fazla ebeveyn Musical.ly uygulamasının çocuk mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle firmayla iletişim kurmaya çalışmış. Fakat firma, ebeveynlerden gelen içeriğin kaldırılmasına yönelik şikayet ve taleplere yanıt vermemiş. En azından iddialar bu yönde. Ve tüm bunlar nedeniyle de TikTok 5.7 Milyon Dolar gibi bir cezayla karşı karşıya kaldı.

TikTok Sadece ABD İçin Düzeltecek

Bu arada TikTok’un bağlı olduğu Musical.ly şirketinden konuya ilişkin bir açıklama geldi. İşte şirket tarafından kamuoyuna yapılan o açıklama;

“Kullanıcılarımızın güvenliği ve mahremiyeti konusunu son derece önemsiyoruz. Koruyucu tedbirleri geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.”

Evet, TikTok her ne kadar böyle yapıcı bir açıklama yapmış gözükse de kullanıcılar için getirilen yaşını doğrulama zorunluluğu dünya genelinde olmayacak. Bu uygulama yalnızca ABD için getirilecek. Kısacası diğer ülkelerde TikTok’un kullanıcılara böyle bir sorumluluğu söz konusu değil. Dipnot değerinde bir diğer bilgi de şöyle; aldığımız bilgiye göre TikTok, reşit olmayan kullanıcıların sayısını paylaşmayı reddetti.

TikTok popülerleşmeye başladığı günden beri eleştirilerin odağında olan bir uygulama olmasına karşın kullanıcı sayısı bakımından birçok kadim sosyal medya uygulamasının sahip olduğu kullanıcı sayısına kısa sürede ulaştı. Ancak çocuk istismarı, kişisel hakların gizliliği gibi hassasiyet gerektiren konularda global düzeyde yapıcı bir adım atmadığı için TikTok’un güvenirliği, dolayısıyla da popülerliği zamanla azalabilir. O nedenle TikTok 5.7 Milyon Dolar ceza ile başlayan bu süreci, önemli bir eşik olarak görmeli ve bir planlama yapmalıdır.


💡 Branding Türkiye TikTok’ta!

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, bundan böyle video içerikleriyle TikTok’ta! Hemen takip etmek için buraya tıklayın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.