Her sosyal mecranın kendine has algoritması, dili, paylaşım modeli, stratejisi, kitlesi ve özellikleri vardır. Tüm bunların bilinmesi sosyal medya etkileşimini artırmak için önem arz etmektedir.

Türkiye’de toplam 51 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu kullanıcıların 44 milyonu mobil cihazlar üzerinden sosyal medyaya bağlanıyorlar. Sürekli büyüyen ve evrimleşen sosyal medyada, paylaşılan içeriklerin sayısı artıkça hedef kitlenizin dikkatini çekmek de gittikçe zorlaşıyor.

Sosyal Medya Etkileşimini Artırmanın Yolları

Hem sosyal medya ağlarının farklı algoritması hem de paylaşılan binlerce içerik, sosyal ağlardaki görünürlüğünüzü olumsuz yönde etkilemektedir. Peki sosyal medyada görünürlüğü ve etkileşimi artırmak için neler yapılmalı? İşte sosyal medya etkileşimini artırmanın 6 yolu!

1- İçerik Kraldır!

Sosyal medya kullanıcıları ile iletişime geçmek için kaliteli içerikler üretmek, işin püf noktasını oluşturmaktadır. Kopyalamadan, taklit etmeden özgün içerikler üretmek kullanıcı gözünde bir değer yaratır. Ve tüm dikkatleri markanın üzerine çeker. Bu arada vermek istenen mesaj, etkileyici fakat basit bir şekilde hedef kitleye ulaştırılmalıdır. Konsept olarak; bilgilendirici ve eğlendirici içerikler, olumlu haberler ve mizahi içerikler tercih edebilirsiniz.

2- Call To Action

Sosyal medyada sesleneceğiniz hedef kitleye, onların görüşlerini önemsediğinizi belli etmek için “Yorumlarınızı bizimle paylaşın, siz neler düşünüyorsunuz?” gibi sorular yöneltin. Yani bir nevi CTA’lar oluşturun. Bu şekilde içeriğinizin yayılımını artırdığınız gibi hedef kitlenizle de etkileşim sağlamış olursunuz.

3- Hareketli Görseller

İnsanların sosyal medyada bulunma amaçlarından biri eğlenmektir. Bu detay göz önünde bulundurulduğunda, hareketli görseller (GIF vs.) kullanmak avantaj olabilir. Öte yandan hareketli görseller kullanıcının etkileşimini %80 artırmaktadır. Özetle; ürünleri / hizmetleri tanıtırken ya da paylaşırken; animasyon, kısa video ve GIF kullanabilirsiniz.

4- Trend Takibi

Hedef kitlenin dikkatini çekebilmek ve etkileşim sağlayabilmek için en yeni konulardan mesela güncel haberlerden faydalanın. Yani trendleri takip etmeyi ihmal etmeyin.

5- Proaktif İletişim

Paylaşımlarınıza gelen yorumları cevapsız bırakmayın. Hatta yorumlarınıza gelen cevapları sıcak, samimi ve standartların ötesinde bir söylem ile yanıtlayarak akılda kalıcı olun.

6- Sponsorlu Reklam

Paylaşımlarınıza reklam vererek daha fazla kullanıcıya ulaşabilir, yani potansiyel hedef kitlenizin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle içeriğiniz ilgi çekici olursa, vereceğiniz reklam ile etkileşim oranını bir hayli artırabilirsiniz. Kısacası ulaştığınız kullanıcıların sayısı ve kullanıcıların paylaşımınızı beğenme veya paylaşma oranı artar. Bu da sayfanın erişimini artırır. Ayrıca organik takipçi kazanırsınız.

Sosyal medya etkileşimini artırmanın elbetteki birçok yolu var. Burada az ve öz bir şekilde en çok bilinen yöntemlere değindik. Yazıyı bitirirken sizi Seth Godin’den bir alıntıyla baş başa bırakıyorum.

‘’Yapalım nasıl olsa gelirler’’ lafı sadece sinema için geçerlidir. Sosyal medya için geçerli olan ‘’Yapalım, büyütelim, etkileşime geçirelim. O zaman belki gelirler ve kalırlar’’dır.(Seth Godin)


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.