Sosyal Medyada Etkileşim Artırmanın 6 Yolu

Türkiye’de toplam 51 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu kullanıcıların 44 milyonu mobil cihazlar üzerinden sosyal medyaya bağlanıyorlar. Sürekli büyüyen ve evrimleşen sosyal medyada, paylaşılan içeriklerin sayısı artıkça hedef kitlenizin dikkatini çekmek de gittikçe zorlaşıyor.

Hem sosyal medya ağlarının farklı algoritması hem de paylaşılan binlerce içerik, görünürlüğünüzü sosyal ağlarda olumsuz yönde etkiler. Peki sosyal medyada görünürlüğü ve etkileşimi artırmak için neler yapılmalı?

1- İçerik Kraldır!

Sosyal medya kullanıcıları ile iletişime geçmek için kaliteli içerikler üretmek, işin püf noktası. Kopyalamadan, taklit etmeden özgün içerikler üretmek kullanıcı gözünde bir değer yaratarak, dikkatleri markanıza çekecektir. Vermek istediğiniz mesajı, etkileyici fakat basit bir şekilde ulaştırın. Bilgilendirici ve eğlendirici içerikler, olumlu haberler ve mizahi içerikler kullanabileceğiniz bazı konseptlerdendir.

2- Call To Action

Sosyal medyada sesleneceğiniz hedef kitleye, onların görüşlerini önemsediğinizi belli etmek için “Yorumlarınızı bizimle paylaşın, siz neler düşünüyorsunuz?” gibi sorular sorun. Bu şekilde içeriğinizin yayılımını artırdığınız gibi hedef kitlenizle de etkileşim sağlamış olursunuz.

3- Hareketli Görseller

Hedef kitlenin sosyal medyada bulunma amaçlarından birinin eğlence olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, paylaşılan görsellerde hareketlilik dikkat çekici bir unsurdur. Hareketli görseller kullanıcının etkileşim sağlamasını %80 artırır. Ürünleri/Hizmetleri; animasyonlar, kısa videolar ve GIF formatı ile akılda kalıcı mesajlar olarak verebilirsiniz.

4- Trend Takibi

Hedef kitlenin dikkatini çekebilmek ve etkileşim sağlayabilmek için en yeni konulardan, güncel haberlerden faydalanın. Trendleri takip etmeyi ihmal etmeyin.

5- Proaktif İletişim

Paylaşımlarınıza gelen yorumları cevapsız bırakmayın. Hatta yorumlarınıza gelen cevapları sıcak, samimi ve standartların ötesinde bir söylem ile yanıtlayarak akılda kalıcı olun.

6- Reklam

Paylaşımlarınıza reklam vererek daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve onların sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer içeriğiniz ilgi çekici ise vereceğiniz reklam ile etkileşim oranını artırabilirsiniz. Böylece ulaştığınız kullanıcıların sayısı ile kullanıcıların paylaşımınızı beğenme veya paylaşma oranı artar. Dolayısıyla sayfanın erişimi artar. Bu da organik takipçiyi beraberinde getirecektir.

‘’Yapalım nasıl olsa gelirler’’ lafı sadece sinema için geçerlidir. Sosyal medya için geçerli olan ‘’Yapalım, büyütelim, etkileşime geçirelim. O zaman belki gelirler ve kalırlar’’dır.

Seth Godin

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir