Coca Cola ve Delta Havayolları çöpçatanlık yaparak itibar krizine neden olan bir kampanyaya imza attı. Olayın perde arkasına makalenin detaylarında yer vereceğim ancak şunu belirtmek isterim ki eğer bu krize bir manşet gerekseydi buna “peçete krizi” derdik.

Bazı insanlara bazı söz ve davranışları hiç yakıştıramayız ya hani, işte bazı markalara da bazı kampanyaları hiç yakıştıramıyoruz. Şöyle ki; bazı reklam – pazarlama – iletişim kampanyalarını gördüğümüzde / duyduğumuzda yüzümüz ekşiyor. Hele ki o kampanyayı “marka” diye nitelendirilen bir şirket / kurum / kuruluş yapmışsa içten içte “bari sen yapma!” serzenişinde bulunuyoruz.

Coca Cola Ve Delta Havayolları Çöpçatanlık Yaptı

Geçtiğimiz günlerde Coca Cola ile Delta Havayolları’nın birlikte gerçekleştirdikleri kampanya tam da “bari sen yapma!” serzenişini hak eden cinstendi. Makalenin girişinde bu olay için “peçete krizi” şeklinde bir vurgu yapmıştım. Sanırım meseleyi daha iyi anlatmak için öncelikle bu “peçete krizi”nin bir açıklamasını yapmam gerekecek.

Peçete Krizi

Coca Cola ve Delta Havayolları tabiri caizse işi gücü bırakıp çöpçatanlığa soyunmuş. Ancak bu durum insanların pek hoşuna gitmedi.

Galiba 14 Şubat’ın yaklaşıyor olmasından dolayı böyle bir kampanya düşünülmüş. Fakat durum pek de tahmin edildiği gibi gitmedi. Zira bu lokal kampanyaya dair eleştiriler öyle çoktu ki mesele global düzeyde bir krize dönüştü

“Peçete Krizi”ne dönecek olursak; “Delta Havayolları“yla seyahat edecek olan yolculara kampanya kapsamında bir peçete dağıtılıyor. Ancak bu sıradan bir peçete değildir. Yolculara verilen bu peçetede isteyenler telefon numarasını yazabilmektedir. Böylece dağıtılan peçeteye numarasını yazan kişiler, hiç tanımadıkları insanlarla flört etme şansı yakalayacaklardır. İşte, en yalın haliyle kampanya bundan ibaret.

Eee, ne düşünüyorsunuz?

Güldürdü mü? veya Sevimli geldi mi?

Ürpertici Görünüyor

Sosyal medya ile şeffaflık algımız değişmiş, gizlilik anlayışımız dönüşmüş olabilir. Ancak yine de insanlar kişisel alanlarının ihlal edilmemesine en az eskisi kadar özen gösteriyorlar.

“Coca Cola” ile “Delta Havayolları”nın 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi bir halkla ilişkiler kampanyası kurgulamaya yönelik gerçekleştirdiği bu hareket de bana göre kişisel alanın ihlalidir. Dolayısıyla insanlar bu durumu “ürpertici” bulmakla pek de haksız sayılmazlar.

Bu duruma muhatap olan birçok yolcu, görüşlerini başta Twitter sosyal medyada paylaştı. Böylece belli bir lokasyon ve kitleye yönelik gerçekleştirildiği belli olan bir kampanya, hiç tahmin edilmeyecek bir şekilde dünyanın gündemine oturdu. Dolayısıyla da mesele bir online itibar yönetimi sınavına dönüştü.

Coca Cola Ve Delta Havayolları Özür Diledi

Olayın bu denli büyümesi her iki markayı da şaşırtmış olmalı. Markalar kendi içlerinde bu krizi nasıl yorumladı veya bundan nasıl bir ders çıkardılar bilemiyoruz. Ancak her iki marka da yaptıkları kampanyadan dolayı kırdıkları, rahatsız ettikleri tüm yolculardan özür diledi. Ayrıca bir daha hiçbir yolcuya o peçeteleri dağıtmayacaklarını açıkladılar.

Coca Cola Özür Diledi

Coca Cola, bu kampanyayla ilgili olarak Atlanta Business Chronicle’a özür mahiyetinde şu açıklamayı yaptı:

“Rahatsız ettiğimiz herkesten içtenlikle özür dileriz. Delta Havayolları ile birlikte geçen ay peçeteleri toplamaya ve onları diğer tasarımlarla değiştirmeye başladık”

Delta Havayolları Özür Diledi

Delta Havayolları da olanlar için üzgün olduklarını belirten bir açıklamayla herkesten özür diledi. İşte o özür metni;

“Marka ortaklığımızın bir parçası olan Coca Cola ürünlerini düzenli olarak değiştiriyoruz. Olanlar için üzgünüz. Ocak ayından itibaren peçeteleri uçaklarımızdan çıkarmaya başladık.”

Bu kampanya ve akabinde oluşan kriz, herkese bir kez daha aslında reklamın iyisi kötüsü olur dedirtti

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.