Coca Cola Ve Delta Havayolları Çöpçatanlık Yaparsa

Coca Cola ve Delta Havayolları kendilerine yakışmayacak bir kampanyaya imza attı. İtibar krizine neden olan olayın perde arkasına makalenin detaylarında yer vereceğim ancak şunu belirtmek isterim ki eğer bu krize bir manşet cümle uydurmak gerekseydi kısaca buna “peçete krizi” derdik.

Bazı insanlara bazı söz ve davranışları hiç yakıştıramayız ya hani, işte bazı markalara da bazı kampanyaları hiç yakıştıramıyoruz. Şöyle ki; bazı reklam – pazarlama – iletişim kampanyalarını gördüğümüzde / duyduğumuzda yüzümüz ekşiyor. Hele ki o kampanyayı “marka” diye nitelendirilen bir şirket / kurum / kuruluş yapmışsa içten içte “bari sen yapma!” serzenişinde bulunuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Coca Cola ile Delta Havayolları’nın iş birliğiyle gerçekleştirdikleri kampanya tam da bu serzenişi hak ediyor. Makalenin girişinde “peçete krizi” şeklinde bir vurgu yapmıştım. Sanırım meseleyi daha iyi anlatmak için öncelikle bu “peçete krizi”nin bir açıklamasını yapmam gerekecek.

Peçete Krizi

Coca Cola ve Delta Havayolları tabiri caizse işi gücü bırakıp çöpçatanlığa soyunmuş. Haliyle bu durum insanların pek hoşuna gitmemiş. Galiba 14 Şubat’ın yaklaşıyor olmasından kaynaklı böylesi bir kampanya düşünülmüş ve galiba meselenin bu derece büyüyüp bir krize neden olacağı hesaba katılmamış.

“Peçete Krizi”ne gelecek olursak; Delta Havayolları’yla seyahat edecek olan yolculara bir peçete dağıtılıyor. Yolcuların bu peçeteye telefon numaralarını yazabilecekleri belirtiliyor. Böylece yolcular hiç tanımadıkları biriyle flört etme fırsatı yakalayacaklardır.

Ürpertici Görünüyor

Sosyal medya ile şeffaflık algımız değişmiş, gizlilik anlayışımız dönüşmüş olabilir. Ancak yine de insanlar kişisel alanlarının ihlal edilmemesine en az eskisi kadar özen gösteriyor.

Coca Cola ile Delta Havayolları’nın 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi bir halkla ilişkiler kampanyası kurgulamaya yönelik gerçekleştirdiği bu hareket bana göre kişisel alanın ihlalidir. Dolayısıyla insanlar bu durumu “ürpertici” bulmakla pek de haksız sayılmazlar.

Bu duruma muhatap olan birçok yolcu, görüşlerini başta Twitter olmak üzere  sosyal medyada paylaştı. Böylece belli bir lokasyon ve kitleye yönelik gerçekleştirildiği belli olan bir kampanya dünyanın gündemine oturdu. Dolayısıyla da mesele bir online itibar yönetimi olayına döndü.

İşte O Tweetler

Coca Cola Ve Delta Havayolları Özür Diledi

Olayın bu denli büyümesi her iki markayı da şaşırtmış olmalı. Markalar kendi içlerinde bu krizi nasıl yorumladı veya bundan nasıl bir ders çıkardılar bilemiyoruz. Ancak her iki marka da yaptıkları kampanyadan dolayı kırdıkları, rahatsız ettikleri tüm yolculardan özür diledi ve bir daha o peçeteleri dağıtmayacaklarını açıkladılar.

Coca Cola Özür Diledi

Coca-Cola, bu kampanyayla ilgili olarak Atlanta Business Chronicle’a yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Rahatsız ettiğimiz herkesten içtenlikle özür dileriz. Delta Havayolları ile birlikte geçen ay peçeteleri toplamaya ve onları diğer tasarımlarla değiştirmeye başladık”

Delta Hava Yolları Özür Diledi

“Marka ortaklığımızın bir parçası olan Coca Cola ürünlerini düzenli olarak değiştiriyoruz. Olanlar için üzgünüz. Ocak ayından itibaren peçeteleri uçaklarımızdan çıkarmaya başladık.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir