Türkiye’de pek kullanılmasa da Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan Pinterest’e video yükleme özelliği geldi.

Fotoğraf paylaşımı odağında bir sosyal ağ olan ve 2010 yılında, Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Silbermann tarafından Amerika’da kurulan Pinterest’e video yükleme özelliği geldi. Buna göre; kullanıcılar bundan böyle Pinterest’te fotoğraf pinledikleri gibi video pinleme de yapabilecekler. Bu arada “Pin”lemek Pinterest’e has bir kavram olup içerik yüklemek anlamına geliyor.

Yeri gelmişken belirtelim, her sosyal ağ kendine özgü bir dil geliştirmek zorundadır. Zira dil olmadan kültür inşa etmek mümkün değildir. Pinterest’in oluşturduğu kültürde pin, pano, pinlemek gibi kavramlar bulunuyor. Pin, içerik anlamına gelirken Pano, içeriğin yerleştirildiği bir nevi albüm olarak tanımlanabilir. Pinlemek ise pin olarak adlandırılan içeriğin pano olarak tanımlanan albüme yüklenmesi şeklinde özetlenebilir.

Konuya dönecek olursak, bilindiği üzere normalde Pinterest’te sadece fotoğraf paylaşımı yapılıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan bir güncellemeyle Pinterest’e video yüklemek de mümkün hale geldi.

Pinterest’e Video Yükleme Nasıl Yapılır? 

Aslında Pinterest’e video yükleme ile Pinterest’e fotoğraf yükleme arasında herhangi bir fark yok. Süreç aynı diyebiliriz. Tek fark fotoğraf yerine video yüklüyor olmak. Bir de videonun işlenmesini bir süre beklemek zorunda kaldığımızı belirtelim. Zamanla bu sürenin kısalacağını umuyoruz. Dilerseniz şimdi adım adım Pinterest’e nasıl video yükleneceğini anlatalım. Evet, işte başlıyoruz!

1. Adım: Pano Oluşturun

“Kategorisel İçerik Paylaşımı” olarak kavramsallaştırdığım ve Dijital Markalaşma Ve Sosyal Medya Eğitimimde detaylı olarak açıkladığım bir olgu nedeniyle sizlere tavsiyem Pinterest’e yükleyeceğiniz videolar için ayrı bir pano oluşturmanızdır. Bunun için öncelikle profil sayfanıza dönüp “Panolar” sekmesine tıklamanız gerekiyor veya pinterest.com/kullanıcıadı/boards linkini kullanabilirsiniz. (Kullanıcı adı yazan kısma kendi Pinterest kullanıcı adınızı yazmanız gerekiyor. Türkçe karakter kullanmadığınıza dikkat edin.) Panolar sekmesine geldikten sonra Pano Oluştur kısmını göreceksiniz. Oraya tıklayıp ilgili adımları takip ederek panonuzu oluşturabilirsiniz. Eğer birden fazla kategoride video içeriğine sahipseniz hepsi için ayrı panolama yapabilirsiniz.

Bu arada panoyu oluşturduktan sonra Pano Ayarları kısmından; Ad, Açıklama, Kategori, Gizlilik, Kapak, Görünürlük/Gizlilik, Ortaklar (Yöneticiler) gibi seçenekleri düzenlemeyi unutmayın

2. Adım Video Yükleme

Pano oluşturuldu şimdi sırada bu panoya içerik yüklemek var. Videolar odağında oluşturduğumuz bu panoya içerik eklemek için panonun içerisindeki + işaretine tıklayabilir veya sayfanın sağ üst köşesindeki + işaretine tıklayabilirsiniz. “Pin Oluştur”a tıkladığınızda bir pencerenin açıldığını göreceksiniz.

Pinterest Video Ekleme

Açılan pencerenin solundaki kısma tıkladığınızda cihazınızdaki videoyu seçebilirsiniz. Sonrasında diğer kısımları doldurarak Video Pin paylaşımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada Pin açıklamasında videoya dair açıklamayı uzun tutmayın. Bunun yerine etiket (hashtag) kullanmanızı öneririm. Hedef Bağlantı kısmına videonun Youtube linki veya video ile ilgili web sitesi eklenebilir.

Örnek içerik için buraya bakabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük ve en popüler Pinterest topluluğu olan Branding Türkiye’yi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Pinterest’te takip edebilir ve topluluğun bir parçası olabilirsiniz.

@BrandingTurkiye


💡 Kıymetini Bilemediğimiz Mecra: Pinterest

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.