İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olunca insanların / firmaların; iş, hobi, tanıtım veya kampanya amaçlı web sitesi kurması oldukça normalleşti. Peki pratik bir şekilde yani mesela 10 dakikada internet sitesi kurmak mümkün mü?

Şüphesiz ki günümüzde internet hayatımızın olmazsa olmaz bir olgusudur. Hatta son yıllarda mobil cihazların yaşadığı benzersiz gelişim ile birlikte hepimizin cebinde portatif bilgisayarlar yer almaya başladı desek yeridir. Bu durum yani mobildeki ilerleme ise; internet deneyimini maksimum seviyeye çıkarması açısından önemlidir.

Artık gündelik işlemlerimizin büyük bir çoğunu mobil cihazlar aracılığıyla internet üzerinden yapıyoruz. Sanırım internetin bu yönünü kimse inkâr edemez. Zira günümüzde banka işlemlerinden alışverişe, yemek siparişinden market ihtiyaçlarına kadar artık her türlü iş, ihtiyaç ve işlemi internet üzerinden çözebilmekteyiz.

Bu durum aynı zamanda her işletmenin internet üzerinden temasa geçebileceği bir müşteri kitlesinin oluşmasını sağlamıştır. Bununla birlikte internetin bu denli yaygınlaşması, işletmelerin yanı sıra kişilerin de internet üzerinden her türlü paylaşımı yapmasına müsait bir ortam oluşturmuştur. Bütün bunlar göz önüne alındığında, tam bir internet ve bilgisayar teknolojileri çılgınlığı çağında yaşadığımızı söyleyebiliriz.

Hal böyle olunca bir işi ve hatta hobilerimizi insanlarla paylaşmak için internet ortamını kullanmamız gerektiği, kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bu da, internet sitesi oluşturmayı isteyen ve bunu nasıl yapacağını öğrenmeyi düşünen kişilerin sayısını arttırmıştır. Bütün bu bilgilerden yola çıkarak şimdi pratik bir şekilde hatta 10 dakikada internet sitesi nasıl kurulur sorusuna yanıt vereceğiz.

İnternet Sitesi Pratik Bir Şekilde Nasıl Kurulur?

Bir internet sitesi kurmak isteyen, daha doğrusu bu işi amatör düzeyde yapmak isteyen kişilerin aklına hep aynı soru gelir; “Teknik bilgim olmadan internet sitesi kurabilir miyim?”

Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere bu sorunun yanıtı “evet”tir. Kısaca açıklamak gerekirse bu soruya; hazır taslak temalarla internet sitesi kurmak mümkündür şeklinde cevap verilebilir. Bu işlem için son zamanlarda birbirinden farklı pek çok platform kurulmuştur. Bunların herhangi birini kullanarak  rahatlıkla bir internet sitesi kurulabilir. Hazır internet sitesi kurmak ve yönetmek için dünyanın en gelişmiş platformu WordPress diyebiliriz.

WordPress’in yanı sıra daha az düzeyde bilgisayar kullanma becerisine sahip olan kişiler için daha rahat kullanılabilecek alternatifler mevcuttur. Örneğin Wix ve Hostinger’ı kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde internet sitesi kurmak mümkündür.

İnternet sitesi kurmak için hangi platform seçilirse seçilsin yapılması gereken temel işlemler gerçekleştirildikten sonra internet sitesinin temel yapısı ortaya çıkmış olacaktır. O nedenle bu platformların nasıl kullanılacağı bir kenara, internet sitenizin temelini oluşturmak için yapılacak bazı önemli işlemler vardır. Şimdi bunlara değinelim.

Alan Adı Belirlemek Ve Satın Almak

Alan Adı Belirlemek ve Satın Almak

Bir internet sitesi kurmak için her şeyden önce o internet sitesinin yayın yapacağı alan adının belirlenmesi gerekmektedir. Türkiye’de milyonlarca internet sitesinin olduğu gerçeği ortadayken, internet siteniz için özgün bir alan adı belirlemek gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır.

Bu arada belirlediğiniz alan adının kullanımda olup olmadığını görmek için alan adı satışı yapan şirketlerin internet siteleri üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bu alan adlarının kullanım hakkını satın almak için de yine aynı şirketler üzerinden hizmet almanız gerekmektedir. Belirlediğiniz alan adını dilediğiniz süreliğine satın almak da alan adı satışı yapan şirketler üzerinden kolayca gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

Hosting Hizmeti Satın Almak

Hosting Hizmeti Satın Almak

İnternet sitenizin alan adını belirledikten sonra bu sitenin yayın yapacağı sunucuları belirlemeniz gerekmektedir. İnternet gibi dinamik bir yapıda insanların sitenizdeki dosyalara ulaşmasını sağlayan donanımsal sisteme sunucu adı verilmektedir. Elbette ki gerek ilk kurulum gerekse de bakım maliyetleri nedeniyle internet sitesi sahibi olan herkesin kendi sunucusunun olması ve kendi sunucusu üzerinden yayın yapması çok efektif bir yöntem değildir. Bu nedenle internet sitesi yayını yapan binlerce sunucuyu bünyesinde barındıran host şirketleri kurulmuştur.

İnternet sitenizin yayın yapacağı sunucular bu host şirketlerinden belli bir süreliğine kiralanabilmektedir. Bu kiralama işlemiyle birlikte ilgili şirketin bünyesinde dilediğiniz alana sahip sunucu, kiraladığınız müddet zarfında sizin olmakta ve sizin sitenizin yayınını yapmaktadır. Bu sunucuların kiralanması işlemine ise hosting adı verilmektedir. Bunun yanı sıra sunucusunu kiraladığınız hosting şirketinde size özel verilen hesap aracılığıyla sitenize ait dosyaları yönetmeniz de mümkündür. Ancak sitenizi de aynı hosting şirketinin, örneğin Hostinger’in, hizmetini kullanarak kuracaksanız sitenizi bu sitedeki talimatları takip ederek kolayca kurabilirsiniz.

WordPress ve Wix gibi platformlarda ise sunucusunu kullandığınız host sitesi tarafından size sağlanan dosya yöneticisi aracını kullanarak ilgili platformların kurulum dosyalarını sitenizin dosyaları arasına almanız gerekmektedir. Bu işlem sonrasında sitenizin taslağı hazır olacaktır. Akabinde bu platformların varsayılan temalarını kullanarak ya da kendi seçeceğiniz ve sitenizin hizmet alanına uygun bir tema ile paylaşım yapmaya yani sitenizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

İşte bu kadar kolay…

Görüldüğü üzere bir internet sitesi kurmak, internet sitesi tasarlama platformlarını kullanarak oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Hazır temaları kullanarak internet sitesini kurma fikri pek çok kişiyi ürkütse de bu fikrin gelişmiş platformlar aracılığıyla yapılması kafadaki soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır. Zira saydığımız platformların alanlarına özel oluşturulmuş binlerce teması sitenizin oldukça profesyonel görülmesini sağlayacaktır.

Ayrıca bu platformların en büyük özelliklerinden biri de ilgili temaya kolay bir şekilde müdahale etme şansı sunmasıdır. Bu sayede siteniz için seçtiğiniz temanın gözünüze hoş gelmeyen kısımlarını kaldırabilir veya değiştirebilirsiniz. Aslına bakılırsa bu temaların faydası sitenin temelini atma noktasında her internet sitesinde yer alacak unsurları hazır bir şekilde kullanıcıya sunmasıdır. Bunun dışında sitenizin kalitesini her halükarda sitenizde yer alan içerikler belirleyecektir.

İşte bu platformları kullanarak internet sitesi kurma işlemi bu kadar kolay. Sanırım bu makaleyle 10 dakikada internet sitesi nasıl kurulur? sorusuna da yanıt vermiş olduk. Şimdi içerik üreterek kullanıcıları sitenize çekme sırası. İyi şanslar dileriz. 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.