İspanya merkezli talep odaklı teslimat girişimi Glovo Türkiye’den çekilme kararı aldı. Fakat şirketin pazardan çekilme kararı aldığı tek ülke Türkiye değil.

Glovo, faaliyet gösterdiği bazı ülkelerde operasyonlarını durdurarak pazardan çıkma kararı aldığını açıkladı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Ancak İspanya menşeli şirketin pazarı terk ettiği tek ülke Türkiye değil. Şirket aynı zamanda Mısır, Uruguay ve Porto Riko pazarlarından da çıktığını açıkladı

Glovo Türkiye’den Çıkma Kararı Verdi

21 Ocak’ta Glovo tarafından yapılan açıklama tüm kamuoyunun dikkatini bir anda İspanya merkezli teslimat şirketine çevirdi. Yapılan açıklamaya göre Glovo Türkiye’den çıkmaya karar vermişti.

Peki ama neden?

Glovo Türkiye Kararı

Özellikle son 6 aylık aya bakıldığında agresif bir reklam atağında olduğu görülen Glovo neden bir anda Türkiye’nin de aralarında olduğu toplam 4 ülkede operasyonlarını durdurdu?

Konuyu sizler için araştırıp derledik. İşte Glovo’nun Türkiye’den çıkma kararına ilişkin detaylar!

Lider Olabileceği Pazarlara Odaklanacak

Glovo’nun Türkiye’den çıkma kararında temel nokta pazardaki güçlü oyuncularla rekabet edemeyeceğini anlamasıdır. Zira şirket tarafından yapılan açıklamanın satır aralarında lider olunabilecek pazarlara odaklanma mesajı var. Kısacası Glovo, pazar lideri olabileceği pazarlara odaklanmak istiyor. Son zamanlarda yaptığı agresif ve fakat stratejiden yoksun reklam kampanyaları ve yeni nesil bir iş modelinin geleneksel PR ile konumlandırılması hatası, şirketin Türkiye pazarındaki durumunu iyiden iyiye aşağı çekmiş olabilir.

Özetlemek gerekirse; Glovo, pazar lideri olamayacağını anladığı Türkiye’den çıktığı gibi 3 ülkeden daha çekildi. Bunlar Mısır, Uruguay ve Porto Riko… Bu stratejinin akabinde şirket, var olan enerjisini ve kaynağını; kısa vadede kârlılığa erişeceği bölgelere kaydırmış olacak.

CEO Oscar Pierre Açıklama Yaptı

Glovo Türkiye’den çekilme kararı aldıktan sonra konuya ilişkin en üst düzey açıklama Glovo’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Oscar Pierre tarafından yapıldı. Ceo Pierre’nin, yaptığı açıklama şöyle;

“Özellikle Türkiye gibi başarılı bir operasyon yürüttüğümüz bir ülkede bu kararı vermek bizim için çok zor oldu. Ancak bu dört pazardan çıkış yapmamız; Güneybatı & Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika bölgelerinde liderliğimizi güçlendirmemizi ve en geç 2021 başında ulaşmak istediğimiz kârlılık hedefimize ulaşmamızı sağlayacak.”

Bu arada Glovo Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir‘de olmak üzere üç farklı şehirde faaliyet gösteriyordu.


💡 Glovo Türkiye Sipariş Trendleri (2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.