SEO stratejisinin en önemli adımı ve başlangıç noktası “anahtar kelime araştırma” ve “anahtar kelime seçimi” aşamasıdır.  Peki, anahtar kelime neden bu kadar önemlidir? İşte markanızı Google’da öne çıkarmanızı sağlayacak formül!

Her web sitesi sahibinin nihai hedefi web sitesini Google’da üst sıralara çıkarmaktır. Bu ise ancak seo ile mümkündür. Tabi seo’nun birçok dinamiği vardır. Bu makalede markanızı Google’da öne çıkarmanızı sağlayacak bir formülden bahseceğim; anahtar kelime seçimi…

Anahtar Kelime Seçimi

Bir hayli zaman ve emek sarf ettikten sonra, yanlış anahtar kelimeler seçmeniz durumunda web siteniz hedeflediğiniz trafiği almaz. Arama motorlarında doğru anahtar kelimeler ile üst sıralarda yer almalısınız. Rekabet düzeyi yüksek olan anahtar kelimeler seçerseniz ilk sayfada çıkabilmek için çok daha fazla çaba göstermeniz gerekecektir. 

Google sıralama sonuçlarında web sitenizin görünür olmasını istediğiniz “anahtar kelime” herhangi bir kelime ya da birleşik kelime olabilir. Tek bir kelime hedeflenerek yapılan çalışma (rekabetin çok yüksek olması sebebiyle) başarıyı sadece ümit etmek olur. Daha ötesi zordur.

Anahtar Kelime Türleri

Ana Kelimeler

Bir ve iki kelimelere ana kelimeler denilmektedir. Örneğin; SEO, Google SEO gibi…

Uzun Kuyruklu Kelimeler:

Üç veya daha fazla kelimeden oluşan kelimelere uzun kuyruklu kelimeler denilmektedir. Örneğin; kurumsal SEO hizmeti, kurumsal SEO danışmanlığı gibi… 

Özel Kelimeler

Markalar, site ismi gibi kelimelere özel kelimeler denilmektedir. Örneğin; Branding Türkiye, Facebook, Google, Amazon gibi…

Bilgilendirici Kelimeler

‘… nasıl yapılır’ , ‘en iyi …’ gibi kelimelere bilgilendirici kelimeler denilmektedir. Örneğin; SEO nasıl yapılır, En iyi SEO Ajansı gibi…

İşlemsel Kelimeler

Alışveriş, ticaret kelimeleri gibi kelimelere işlemsel kelimeler denilmektedir. Örneğin; SEO paketi satın al gibi… 

Dipnot:

Ana ve özel kelimeler hedeflenerek yapılacak SEO çalışması çoğu durumda yüksek rekabet nedeniyle zordur. Ciddi zaman harcamayı ve çaba göstermeyi gerektirir. Öte yandan bilgilendirici, işlemsel ve uzun kuyruklu kelimeler SEO projeleri için seçilebilecek iyi anahtar kelimelerdir. 

Anahtar Kelime Listesi

Anahtar Kelime Listesi Oluşturma 

Mükemmel bir anahtar kelime listesi oluşturabilmek için birçok yöntem vardır. İşletmeniz ile alakalı olacak şekilde potansiyel kelimelerin listesini çıkarın. Sattığınız ürün ve verdiğiniz hizmetler ile en ilişkili olan anahtar kelimeleri bu listeden seçebilirsiniz. Elbette bunu yaparken, yukarıda bahsedilen anahtar kelime türlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Diyelim ki SEO eğitimi veren bir firmayız. O halde en alakalı bazı anahtar kelimeler şu şekilde olabilir: 

 • SEO eğitimi
 • SEO kursu
 • SEO eğitim fiyatları
 • SEO kurs fiyatları
 • SEO dersleri
 • Online SEO eğitimi
 • Ücretsiz SEO kursu

Böylelikle ürünümüzle ilgili ilk listemizin nasıl olabileceğini de görmüş olduk.

Anahtar Kelime Seçimi İçin Faydalı Araçlar

Anahtar Kelime Listesi oluştururken bazı kaynaklardan / araçlardan faydalanılabilir. Örneğin rakiplerinizin hedeflediği anahtar kelimelere bakmak için basit bir araç var.

SeoBook

Bu araç anahtar kelime yoğunluğu analiz aracıdır. SeoBook ile rakip web sitesinde yer alan tüm kelimeleri görebilirsiniz.

Mergewords 

Potansiyel anahtar kelimeleri kullanarak daha büyük bir liste oluşturabilirsiniz. Bunun için anahtar kelime birleştirme aracı olan ve bir süre önce Toptal tarafından satın alınan Mergewords kullanılabilir. Kelimelere farklı “ön ek” ve “son ek” ekleyerek kombinasyonlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir örnek verelim: 

1.      Kelimeler  2.      Kelimeler  3.      Kelimeler 
SEO EğitimiKursu

Dersi

Fiyatları

3 gruba ayrılan kelimelerin farklı kombinasyonundan anlamlı ve alakalı olanlar şöyledir:

 • SEO eğitimi fiyatları
 • SEO kursu fiyatları
 • SEO fiyatları
 • SEO eğitimi
 • SEO kursu

Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimenin önemini anladık. Peki markanızı Google’da öne çıkarmak için önem taşıyan anahtar kelime seçimi nasıl yapılır?

Diyelim ki elinizde dev bir anahtar kelime listesi var, ama hangi kelime ne kadar trafik sağlayacak bilmiyorsunuz. Arama trafiği verilerini edinebilmek için en iyi ve ücretsiz araç, “Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı”dır.

Nasıl Kullanılır?

 • Google AdWords hesabı oluşturarak oturum açın
 • Araçlar menüsünde yer alan Anahtar Kelime Planlayıcı sayfasına tıklayın.
 • Arama hacmi verilerini ve trendleri alın kısmına anahtar kelime listenizi ekleyin.
 • Ülke, dil seçimleri ardından “Arama Hacmini Al” butonuna basarak ihtiyacınız olan verilerin keyfini çıkarın.

Google’da kolay sıralama elde edebilecek anahtar kelimeleri nasıl seçeriz?

Listenizdeki kelimeleri arama motorlarında sorgulayarak sıralamalara bakın. İlk sayfada yer alan web sitelerin düşük kaliteli sayfalardan oluşup oluşmadığını kontrol edin. Rakiplerinizin ne kadar güçlü olduğuna hızlı bir bakış atmak için bu yeterlidir.

Arama sonuçlarının miktarına göre karar vermek doğru olmayacak bir yöntemdir. Bir anahtar kelime için arama sonuç sayısının az olduğu ve rekabet edilemeyecek (rakipsiz) sitelerin en üst sıralarda yer aldığı durumlar olabilir.

Google AdWords anahtar kelime planlayıcı aracında bir anahtar kelime için belirtilen rekabet gücü reklam verenler arasındaki durumu gösterir. Yalnızca AdWords için geçerlidir. Anahtar kelimelerin SEO rekabet düzeyini göstermez. Bu süreçte de bazı araçları kullanmanızda yarar var.

MOZ 

Alternatifi olmayan ve doğruluğu iyi düzeyde olan bir Anahtar Kelime Zorluğu aracıdır…

Market Samurai

Anahtar kelime zorluğu ile ilgili kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Market Samurai’dir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.