Anahtar Kelime

SEO projesinin en önemli adımı ve başlangıç noktası “anahtar kelime araştırma” aşamasıdır.  Peki, neden bu kadar önemlidir? 

Anahtar kelime seçimi 

Bir hayli zaman ve emek sarf ederek yanlış anahtar kelimeler seçmeniz durumunda web siteniz hedeflediğiniz trafiği almaz. Arama motorlarında doğru anahtar kelimeler ile üst sıralarda yer almalısınız. Rekabet düzeyi yüksek olan anahtar kelimeler seçerseniz ilk sayfada çıkabilmek için çok daha fazla çaba göstermeniz gerekecektir. 

Google sıralama sonuçlarında web sitenizin görünür olmasını istediğiniz “anahtar kelime” herhangi bir kelime ya da birleşik kelime olabilir. Tek bir kelime hedeflenerek yapılan çalışma (rekabetin çok yüksek olması sebebiyle) başarıyı ümit etmektir

Anahtar kelimelerin farklı türleri; 

Ana kelimeler: bir ve iki kelime. SEO, Google SEO 

Uzun kuyruklu kelimeler: üç veya daha fazla kelime. Kurumsal SEO hizmeti, kurumsal SEO danışmanlığı 

Özel kelimeler: markalar, site ismi. Facebook, Google 

Bilgilendirici kelimeler: ‘… nasıl yapılır’ , ‘en iyi …’ . SEO nasıl yapılır, En iyi SEO Ajansı 

İşlemsel kelimeler: alışveriş, ticaret kelimeleri. SEO paketi satın al 

Ana ve özel kelimeler hedeflenerek yapılacak SEO çalışması çoğu durumda yüksek rekabet nedeniyle zordur. Ciddi zaman harcamayı ve çaba göstermeyi gerektirir. Öte yandan bilgilendirici, işlemsel ve uzun kuyruklu kelimeler SEO projeleri için seçilebilecek iyi anahtar kelimelerdir. 

Anahtar kelime listesi oluşturma 

Mükemmel bir anahtar kelime listesi oluşturabilmek için birçok yöntem vardır. İşletmeniz ile alakalı olacak şekilde potansiyel kelimelerin listesini çıkarın. Sattığınız ürün ve verdiğiniz hizmetler ile en ilişkili olan anahtar kelimeleri bu listeden seçebilirsiniz. Elbette yukarıda bahsedilen anahtar kelime türlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

SEO eğitimi veren bir firmayız. O halde en alakalı bazı anahtar kelimeler şu şekilde olabilir: 

 • SEO eğitimi
 • SEO kursu
 • SEO eğitim fiyatları
 • SEO kurs fiyatları
 • SEO dersleri
 • Online SEO eğitimi
 • Ücretsiz SEO kursu

Böylelikle oluşan ilk listemizin nasıl olduğunu gördük.

Anahtar kelime listesi oluşturmanıza yardımcı olabilecek etkili stratejiler 

Rakiplerinizin hedeflediği anahtar kelimelere bakın. Bunun için basit bir araç var. SEOBook anahtar kelime yoğunluğu analiz aracı ile rakip web sitesinde yer alan tüm kelimeleri görebilirsiniz.

http://tools.seobook.com/general/keyword-density/ 

Potansiyel anahtar kelimeleri kullanarak daha büyük bir liste oluşturabilirsiniz. Bunun için anahtar kelime birleştirme aracı olan Mergewords kullanılabilir. Kelimelere farklı “ön ek ve son ek” ekleyerek kombinasyonlar ortaya çıkarabilirsiniz.

http://mergewords.com/ 

Bir örnek verelim: 

1.      Kelimeler  2.      Kelimeler  3.      Kelimeler 
SEO

 

Eğitimi

Kursu

Dersi

Fiyatları

3 gruba ayrılan kelimelerin farklı kombinasyonundan anlamlı ve alakalı olanlar şöyledir:

 • SEO eğitimi fiyatları
 • SEO kursu fiyatları
 • SEO fiyatları
 • SEO eğitimi
 • SEO kursu

Web site trafiğinizi artıracak anahtar kelimeleri nasıl buluruz? 

Elinizde dev bir anahtar kelime listesi var, ama hangi kelime ne kadar trafik sağlayacak bilmiyorsunuz. Arama trafiği verilerini edinebilmek için en iyi ve ücretsiz araç, Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı’dır.

https://adwords.google.com/ 

Öncelikle Google AdWords hesabı oluşturarak oturum açın ve Araçlar menüsünde yer alan Anahtar Kelime Planlayıcı sayfasına tıklayın. Arama hacmi verilerini ve trendleri alın kısmına anahtar kelime listenizi ekleyin. Ülke, dil seçimleri ardından Arama hacmini al butonuna basarak ihtiyacınız olan verilerin keyfini çıkarın.

Google’da kolayca sıralama elde edebileceğiniz anahtar kelimeleri nasıl seçeriz? 

Listenizdeki kelimeleri arama motorlarında sorgulayarak sıralamalara bakın. İlk sayfada yer alan web sitelerin düşük kaliteli sayfalardan oluşup oluşmadığını kontrol edin. Rakiplerinizin ne kadar güçlü olduğuna hızlı bir bakış atmak için bu yeterlidir.

Arama sonuçlarının miktarına göre karar vermek doğru olmayacak bir yöntemdir. Bir anahtar kelime için arama sonuç sayısının az olduğu ve rekabet edilemeyecek (rakipsiz) sitelerin en üst sıralarda yer aldığı durumlar olabilir.

Google AdWords anahtar kelime planlayıcı aracında bir anahtar kelime için belirtilen rekabet gücü reklam verenler arasındaki durumu gösterir. Yalnızca AdWords için geçerlidir. Anahtar kelimelerin SEO rekabet düzeyini göstermez.

Alternatifi olmayan ve doğruluğu iyi düzeyde olan Moz‘un Anahtar Kelime Zorluğu aracı:

https://moz.com/researchtools/keyworddifficulty 

Market Samurai

http://www.marketsamurai.com

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir