İçerik pazarlamasının satışa bir etkisi var mı? İçerik, satış oranlarını ne kadar etkiler? Daha fazla satış yapabilmek için hangi içerik stratejileri uygulanmalı? Tüm bu soruların tabii ki bir tek cevabı yok. 

Evet, her birini karşılayacak düzeyde tek bir yanıt yok. Ancak içerik pazarlaması ile daha fazla trafik elde edilerek satışları artırmak mümkündür diyebiliriz. Yani içerik pazarlamasında uyguladığınız stratejiler ile ziyaretçilerinizi artırarak bunları satışa çevirebilirsiniz. Öte yandan, içerik pazarlaması ve satışlar için iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız her ikisini de iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

İçerik Pazarlamasının Satışa Etkisi

Şu bir gerçek ki içerik pazarlaması tek başına size bir şey kazandırmaz. Sitenizde binlerce trafik görmek sizi mutlu edebilir ancak bu trafik size kazanç sağlamıyorsa bir anlam ifade etmiyor diyebiliriz. Bazı içerik üreticileri reklamlarla ya da kurumlarla anlaşarak bu işi kazanca dönüştürebiliyor. Fakat bunu yapamayanlar için satış yapmak tek seçenektir.

İçerik Pazarlaması Ve Satış

Peki ama nasıl?

Öncelikle kitlenizi iyi anlamaya odaklanın ve onları tanımlayın. Çünkü satış sürecinde müşteri istekleri, ihtiyaçları ve özellikleri gibi faktörleri iyi belirlemek önemlidir. Bu bilgileri edindiğinizde içerik pazarlama stratejinize satışlar doğrultusunda yön vermek daha kolay olacaktır.

Geri bildirim ve iyileştirme döngüleri için; hem içerik pazarlaması hem de satışlar için topladığınız müşteri verilerini birlikte kullanmanız gerekiyor. Çok yönlü ve karşılıklı yapılan bu bilgi / veri alışverişi mevcut sistemdeki iyileştirme döngülerine de katkı sağlayacaktır.

Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?

Bir plan belirlemeye hazırsak atacağımız ilk adım içeriklerimizi optimize etmek olacaktır. Herkes belirli bir yere kadar bu işlemi zaten yapıyor. İçeriklerinizde satış için küçük bir alan belirleyin ve ziyaretçilerinize kim olduğunuzu, daha doğrusu ne yaptığınızı anlatın. Ayrıca, ziyaretçileriniz ile aranızda duygusal bir bağ oluşturun. Neden sizi tercih etmeleri gerektiğini onlara her içeriğinizde farklı bir şekilde iletmeniz iyi olacaktır. Bu adımda ziyaretçilerinizi bir müşteri adayı oluşturma mekanizmasına yönlendirebilirsiniz.

İçeriğinizin ilgi çekici olması ve müşteri adayı oluşturma mekanizmasının fayda sağlaması durumunda satış yapmaya başladığınızı göreceksiniz.

Nasıl Daha İyi Dönüşüm Elde Edilir?

Dönüşüm oranlarının artması müşteri potansiyelinizi artırabilir fakat satışlarda kalıcı olarak artış sağlayabilmekk için dönüşüm oranlarının iyileştirilmesi gerekiyor.

Genellikle birkaç değerli müşterinin onlarca düşük kaliteli müşteriden iyi olduğu bilinen bir gerçektir.  İyi ama bunun içerikle bağlantısı nedir? diye soruyor olabilirsiniz.

Şöyle ki; içerikleriniz, nitelikli potansiyel müşterileriniz için bir tür huni olarak hizmet verebilir. Diğer bir ifadeyle yalnızca ilgili potansiyel müşterileriniz için özel içerikler hazırlayarak daha nitelikli bir hedef kitle elde edebilirsiniz. Kısacası; mevcut müşterilerinizden ve satışlarınızda yola çıkarak daha iyi hedeflenmiş içerikler oluşturabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasının Satışa Dönüşmesi İçin İpuçları

  1. İçerik pazarlaması ve satışlarda en iyi uygulamaları öğrenin ve sürdürülebilir kılın. İçerik pazarlaması ve satış olgusunun birlikte ilerleyebilecekleri bir çalışma planı oluşturun. Aksi takdirde bunlar tek başlarına sizi başarıya ulaştırmayabilir.
  2. Ekipler arasında güçlü bağlar oluşturun. İçeriklerinizi ve satışlarınızı yöneten ekibinizin birbiriyle rahat iletişim kurmalarını, yakınlaşmalarını sağlayın. Ne kadar çok etkileşim varsa o kadar çok fırsat var demektir.
  3. Mevcut ve potansiyel hedef kitlelerinizi bölümlere ayırın. Müşteri adaylarını, onları dönüşüme itecek olan içerik türüne göre gruplandırabilirsiniz. Böylece satış ekibinizin belirli müşteri adaylarını hedeflemesini sağlayabilirsiniz.
  4. Ölç, analiz et ve harekete geç. Bunun içinse; sosyal medya etkileşimleri, blog yorumları, paylaşımlar gibi tüm göstergeleri ölçümleyin. Potansiyel kitlenize göre analizlerinizi tamamlayın ve hemen harekete geçin.

💡 İçerik Pazarlaması Odağında Dijital Markalaşma

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.