İçerik Pazarlamasının Satışa Etkisi

İçerik pazarlamasının satışlara etkisi oluyor mu? Bir içerik satışları ne kadar etkileyebilir? Daha fazla satış yapabilmek için hangi stratejileri uygulamalıyız? Bu soruların tabii ki bir tek cevabı yok. İçerik pazarlaması daha fazla trafik elde edilerek satışları artırmak için yapılan bir çalışmadır diyebiliriz.

Yani içerik pazarlamasında uyguladığınız stratejiler ile ziyaretçilerinizi artırarak bunları satışa çevirmeniz mümkün olabilir. İçerik pazarlaması ve satışlar için iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız her ikisini de iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

İçerik Pazarlaması ve Satış

İçerik pazarlaması tek başına size bir şey kazandırmaz. Sitenizde binlerce trafik görmek sizi mutlu edebilir ancak bu trafik size kazanç sağlamıyorsa bir anlam ifade etmiyor demek yanlış olmaz. Bazı içerik üreticileri reklamlarla ya da kurumlarla anlaşarak bu işi kazanca dönüştürebiliyor. Fakat bunu yapamayanlar için satış yapmak ziyaretçilerinizi işiniz için değerli bir varlığa dönüştürmelisiniz.

Öncelikle kitlenizi daha iyi anlayın ve onları tanımlayın. Satış sürecinde müşteri istekleri, ihtiyaçları ve özellikleri gibi faktörleri iyi belirlemelisiniz. Bu bilgileri edindiğinizde içerik pazarlama stratejinize satışlar doğrultusunda yön vermek daha kolay olacaktır.

Geri bildirim ve iyileştirme döngüleri için hem içerik pazarlaması hem de satışlar için topladığınız müşteri verilerinizi birlikte kullanmalısınız. İki taraf için de birbirine fayda sağlayacak bilgiler ile geri bildirimler toplamak mümkün görünmektedir. Karşılıklı yapılan bilgi alışverişi mevcut sistemdeki iyileştirme döngülerine de katkıda bulunacaktır.

Dönüşüm Oranını Artırmak

Bir plan belirlemeye hazırsak atacağımız ilk adım içeriklerimizi optimize etmek olacaktır. Herkes belirli bir yere kadar bu işlemi zaten yapıyor. İçeriklerinizde satış için küçük bir alan belirleyin ve ziyaretçilerin sizin kim olduğunuzu, ne yaptığınızı onlara bildirin.

Ziyaretçileriniz ile aranızda duygusal bir bağ oluşturun. Neden sizi tercih etmeleri gerektiğini onlara her içeriğinizde farklı bir şekilde iletmelisiniz. Bu adımda ziyaretçilerinizi bir müşteri adayı oluşturma mekanizmasına yönlendirebilirsiniz. İçeriğinizin ilgi çekici olması ve müşteri adayı oluşturma mekanizmasının fayda sağlaması durumunda satışlarınızın artmasına katkı sağlayacaktır.

Daha İyi Dönüşümler Elde Etmek

Dönüşüm oranlarının artması müşteri potansiyelinizi artırabilir fakat satışların kalıcı olarak artış sağlayabilmesi için dönüşüm oranlarının iyileştirilmesi gerekebilir. Genellikle birkaç değerli müşterinin onlarca düşük kaliteli müşteriden iyi olduğunu görebilirsiniz. Fakat bunun içerikle bağlantısı nedir?

İçerikleriniz, nitelikli potansiyel müşterileriniz için bir tür huni olarak hizmet verebilir. Yalnızca ilgili potansiyel müşterileriniz için özel içerikler olarak içerikler hazırlayarak daha keskin bir hedef kitle elde edebilirsiniz. Mevcut müşterilerinizden ve satışlarınızda yola çıkarak daha iyi hedeflenmiş içerikler oluşturabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasının Satışa Etkisi İçin İpuçları

1) İçerik pazarlaması ve satışlarda en iyi uygulamaları öğrenin ve sürdürülebilir kılın. Birlikte ilerleyebilecekleri bir çalışma planı oluşturun. Aksi takdirde her ikisi de tek başına sizi başarıya ulaştırmayabilir.

2) Ekipler arasında güçlü bağlar oluşturun. İçeriklerinizi ve satışlarınızı yöneten ekibinizin birbiriyle rahat iletişim kurmalarını, yakınlaşmalarını sağlayın. Ne kadar çok etkileşim varsa o kadar çok fırsat var demektir.

3) Mevcut ve potansiyel hedef kitlelerinizi bölümlere ayırın. Müşteri adaylarını, onları dönüşüme itecek olan içerik türüne göre gruplandırabilirsiniz. Böylece satış ekibinizin belirli müşteri adaylarını hedeflemenizi sağlayabilirsiniz.

4) Ölç, analiz et ve harekete geç. Sosyal medya etkileşimleri, blog yorumları, paylaşımlar gibi tüm göstergeleri ölçümleyin. Potansiyel kitlenize göre analizlerinizi tamamlayın ve hemen harekete geçin.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir