Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır? Niye Önemlidir?

Branding Türkiye’de en çok takip edilen yazı dizilerinden biri olan sosyal ağlar yazı dizisine hız kesmeden devam ediyoruz. Türkiye ve dünyada en sevilen ve en çok kullanılan, sosyal ağlar yazı dizimizde bu defa Linkedin var. Bu makalede Linkedin tarihi başta olmak üzere Linkedin Nedir?, Linkedin Nasıl Kullanılır?, Linkedin’in Özellikleri Nelerdir? ve Linkedin İstatistikleri Nelerdir? konularına detaylı bir şekilde değineceğiz. 

Dünyanın her yerinde, insanlar için oldukça büyük bir stres kaynağı olan işsizlik sorunu her geçen gün artmaktadır. Eğitimli ve mezun kesimin oranında da benzer bir artış görülse de iyi bir kariyer hayatı oluşturamama korkusu, hemen hemen her insanı kuşatmış durumdadır. İnternetin ve bunun getirisi olarak sosyal medyanın, hayatımızın her anını sarmış olması ve bu kariyer telaşı, birilerinin dikkatini çekmiş olacak ki krizi fırsata çevirebilecek, akıllıca düşünülmüş bir mecra olarak “Linkedin” insanlara sunulmuş ve onlardan beklediği ilgiyi de pekâlâ görmüştür.

Peki, Linkedin’in bu kadar ilgiyi üstüne çekmesinin sebebi ne? Linkedin, etkin bir şekilde nasıl kullanılır ya da avantajları nelerdir? İşte bunun gibi birçok sorunun cevabı için bu yazıyı kaleme aldım ve sizlere sunmak üzere Linkedin’i yan başlıklar altında inceledim.

Linkedin Nedir?

İnternet dünyasının vazgeçilmezi sosyal ağlar, özellikle Y ve Z Kuşağı tarafından kesintisiz bir şekilde hayatın her anında kullanılıyor. Bu jenerasyona mensup olanları genç kesimin oluşturmasın dandolayı kariyer telaşı yüksek safhalarda yaşanıyor. İnternetin gelişmesi ve kişilere yepyeni imkânlar sunması da insanlar arasındaki rekabeti arttırıyor, böylelikle kariyer hayali kuran her kişi fark yaratabilecek şeyler yapma gerekliliğinin farkında oluyor. Artık dijital ortamda CV hazırlayıp, kariyerlerinde zirve yapmış insanlara bu CV’lerin ulaştırılmasının hayal olmadığını ve sosyal medyanın sadece eğlence amaçlı kullanılmadığını gösteren Linkedin, sosyal ağ anlayışına yeni bir bakış açısı kazandırmış durumda.

Linkedin; 2003 yılında iş hayatındaki profesyoneller veya iş hayatına atılmaya hazırlanan kişiler için tasarlanmış, 2016 yılında Microsoft tarafından 26 milyar dolar bedel ile satın alınmış, iş aramakta olan kişilerin ve işverenlerin bir arada olduğu bir mecradır. Linkedin bunu yaparken sınıf farkı gözetmeksizin her kesimden, her yaştan, her sektörden insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlıyor. Yani bu sitede, öğrenciler ya daiyi bir kariyere sahip iş insanları ayrı değerlendirilmiyor; sadece iş insanları paylaşım yapsın, öğrenciler okusun diye bir mantalite yok. Linkedin’i en cazip kılan özelliklerinden biri de bu olabilir. İş arayan, belki hiç deneyimi olmayan bir kişi ile adını milyonlara duyurmuş, işinin ehli, şirket sahibi, CEO gibi kişiler, bağlantı kurup birbirlerinin aktivitelerini ve diğer bağlantılarını görebiliyorlar. Örneğin bir şirket sahibi, kendi tecrübelerini anlatıp deneyimlerini aktarırken bir öğrenci de kendini anlatıp CV’sini paylaşıp, yeteneklerinden bahsedebilir ve o şirket sahibi, bu paylaşımı görebilir. Bu şekilde öğrenci veya iş arayışında olan bir kişi, dikkat çekerek kariyeri için yeni ve güzel fırsatlar yakalayabilir.

Eğlence amaçlı değil de iş bulmak, iş vermek veya dünyayı ilgilendirecek iş hayatındaki önemli gelişmeleri takip etmek için kullanılan Linkedin, dünyanın en geniş profesyonel ağlarından biridir. Diğer sosyal ağlardan farklı olarak Linkedin’de kişilerin profili, aslında kısa ve özet hâlinde bir CV olarak nitelendirilebilir. Bu sayede işverenleri takip edip, kariyer fırsatlarınızı değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda bir işverenseniz aradığınız kriterlerdeki kişileri Linkedin’de bulup bu kişilere kariyer fırsatı sunabilirsiniz.

Yani kısaca Linkedin; günümüz şartlarının en iyi şekilde değerlendirilerek oluşturulduğu, kariyer sahibi veya kariyer yapmak isteyen kişilerin bir araya getirildiği, online network sağlanabilecek faydalı ve profesyonel bir sosyal ağdır.

Linkedin Nasıl Kullanılır?

Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Linkedin’de de e-posta adresinizin olması kayıt için zorunlu. Linkedin’e e-posta adresi haricinde ad, soyad gibi temel bilgiler ile de kayıt olunabilir. Kısacası Linkedin’e kayıt olmak bu kadar kolaydır. Önemli olan, kayıt olduktan sonra kendiniz için oluşturacağınız profildir. Profiliniz sizi en iyi şekilde yansıtmalı, ilgi odaklarınızın ve ulaşmak istediğiniz kişilerin dikkatini çekecek kadar etkili ama aynı zamanda bilgi karmaşasına neden olmayacak şekilde sade hazırlanmış olmalıdır.

Sitede, öğrenim bilgileriniz ve iş deneyiminiz hakkında bilgi verebileceğiniz bir kısım yer almakta ancak en güzeli, sadece iş deneyimi değil yeteneklerinizi de ekleyebiliyorsunuz. İster işiniz ile ilgili olsun ister kendinizi geliştirmek ya da eğlenmek için yaptığınız aktiviteleriniz olsun ister yetenekleriniz olsun, hepsini Linkedin’e ekleyebilirsiniz. Linkedin sadece bununla kalmaz, bu yeteneklerinizin işverenler ya da bağlantı kurduğunuz kişiler tarafından onaylanıp daha fazla dikkat çekmenizi sağlayabilir.

Linkedin, profesyonellik ve beklenen faydaya göre ücretli ve ücretsiz olarak iki şekilde kullanılabilir. Ücretsiz kullanımda çoğu özellikten yararlanılabilir. Fakat daha profesyonelce ve ileri düzeyde kullanmak istiyorsanız, hizmet bedelini ödeyerek ücretsiz kullanımdaki bazı kısıtlamaları da kullanabilirsiniz. Ücretli kullanımda, bağlantılı olunmayan kişilerle mesajlaşabilme özellikleri gibi Premium özellikler mevcuttur.

Neden Linkedin’de Olmalıyız? Rakamlar ve İstatistiklerle Linkedin

Mesleki ilişkilerini arttırmak isteyen veya kariyerini geliştirmek isteyen kişiler için vazgeçilmez olan Linkedin hakkında bazı istatistikler, neden Linkedin’de olmamız gerektiği sorusunu yanıtlar nitelikte. Öyleyse “Ben de orada olmalıyım.” fikrini doğuracak bu istatistikler hızlıca göz atalım. İşte Linkedin istatistikleri:

 • 500 milyondan fazla kişi Linkedin kullanmaktadır. (ABD, kullanım sayısı bakımından en fazla kullanıcıya sahip ülke olarak birinci sıradayken onu Hindistan, Brezilya, İngiltere ve Kanada takip etmektedir.)
 • Şirketlerin %57’sinde Linkedin şirket sayfası bulunmaktadır. (Şirketler potansiyel çalışanlarıçekmek için Linkedinkullanır. Yani işe girmek istediğiniz bir şirketin dikkatini Linkedin üzerinden rahatlıkla çekebilirsiniz.)
 • Y Kuşağı’na dâhil olan 87 milyon kişi Linkedin kullanmaktadır. (Bu jenerasyonda yer alan kişilerin sayısı, üniversiteden mezun olan veya olmak üzere olan öğrenci sayısına bağlı olarak artmaktadır.)
 • 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre 122 milyon kişi Linkedin profili sayesinde bir mülakata gitmiştir.(İşverenlerin, potansiyel çalışanlarla birebir iletişimi bu mülakatları sağlamaktadır. Ayrıca 35,5 milyon kişi Linkedin’de bağlantılı durumda olduğu bir işveren tarafından işe alınmıştır.)
 • Linkedin’deki web trafiğinin %57’si mobil cihazlar tarafından sağlanmaktadır. (Siteye genelde bilgisayarlar ile değil, mobil cihazlar ile erişim tercih edilmekte ve ortalama bir kullanıcı her ay 17 dakikasını bu sitede geçirmektedir.)
 • Lİnkedin’de 3 milyon aktif iş ilanı bulunmaktadır. (İşletmelerin en etkili çalışanı bulabilmeleri için iş ilanı listelemelerine izin veren Linkedin 3 milyon il ilanını barındırmaktadır.)
 • Linkedin kullanıcılarının %28’i, site içinde 0-300 arasında bağlantıya sahiptir. (%27’si ise 500-999 arasında bağlantıya sahipken yalnızca %1’inde 10K’dan fazla bağlantı vardır.)
 • ABD’de 150 milyona yakın kişi Linkedin kullanmaktadır.
 • Linkedin kullanıcılarının %40’ı her gün bu platformu kullanmaktadır.
 • 40 milyon öğrenci ve yeni mezun Linkedin kullanmaktadır.
 • Saniyede 2 kişi Linkedin’e katılmaktadır. Türkiye, üye sayısındaki büyüme hızı açısından dünyada 17. sırada yer almakta ve bu büyüme artmaya devam etmektedir.
 • İnternet kullanan erkeklerin %28’i Linkedin kullanırken kadınların%27’si Linkedin kullanmaktadır.
 • Milyonerlerin %4’ü Linkedin kullanmaktadır.
 • Linkedin’de 5,5 milyon muhasebeci bulunmaktadır.
 • Linkedin’de bir CEO’nun ortalama 930 bağlantısı vardır.

Linkedin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Her sosyal ağın kendine has bir dili, kültürü ve kullanım amacı muhakkak ki vardır. Eğlence, bilgi, haber, sosyallik gibi amaçların yanında “iş” odaklı sosyal ağ kullanımı da söz konusudur. Linkedin’i “iş” odaklı sosyal ağlar kategorisindedir. Bu ağın kendine has bir takım avantajları bulunmaktadır. İşte, Linkedin kullanmanın avantajları:

 • En başta çok basit düşünecek olursak Linkedin sizin aktif olmanızı sağlayacaktır. Yani bir iş görüşmesine gidip oturmaktan ziyade çalışsanız da çalışmasanız da iş hayatının dinamiklerini yakından takip ederek her zaman bu dinamik içinde yer alacak ve kendinizi sürekli geliştireceksiniz.
 • CV’nizi gönderebilmeniz için illa kurumların iş ilanı vermesini beklemenize gerek yok. Zaten profiliniz sizin online CV’niz olduğundan dolayı siz ekstra bir çaba göstermeseniz bile işverenler ya da ilgililer Linkedin’de bulunan CV’nizi her daim görebilirler. Bu da sizin dikkat çekme ve iş bulma olasılığınızı bir hayli arttıracaktır.
 • Güçlü referanslar edinebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise bağlantı kurmak ve Linkedin’de aktif olmak. Bağlantı kurduğunuz güçlü isimlerin dikkatini, yaptığınız işlerle veya yeteneklerinizle çekebilir, size referans olup desteklemelerini sağlayabilirsiniz.
 • Yaptığınız işleri, resim olarakveya link vererek paylaşabilir, bağlantılarınıza deneyimlerinizi, kapasitenizi ve yeteneklerinizi göstermenin en iyi yollarından biri yaptığınız önemli işleri paylaşmak olacaktır.
 • Linkedin gruplarına katılarak, aynı ilgi alanına sahip olduğunuz, o alanda kariyer yapmış kişilerle bir araya gelebilirsiniz. Böylelikle ilgi duyduğunuz alanlarda bir şeyler başarmış insanları tanıyabilir ve tecrübeleriyle bilgilenerek kariyer hayatınızı o yönde şekillendirebilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları sorabileceğiniz deneyimli kişilerle bağlantılar kurmanız sizin için çok büyük fayda sağlayacaktır.
 • Linkedin sayesinde network kurup, çevrenizi genişletebilirsiniz. Sadece kendi bağlantılarınızı değil, bağlantılı olduğunuz kişilerin bağlantılarını da görüp onlarla dabağlantı kurarak çevrenizi genişletebilirsiniz. Güçlü bağlantılar,profilinizin etkileşimini arttıracak fark edilmenize yardımcı olacaktır.
 • İş veya staj arıyorsanız bağlantılarınız arasında size fırsat verebilecek kişiler bulabilirsiniz. Ya da bağlantılı olduğunuz kişiler sizin iş arama ilanınızı paylaşarak kendi çevrelerine yayabilir ve hayal edemeyeceğiniz kadar kişiye bu talebiniz ulaşabilir. Bu da sizin iş bulma olasılığınızı çok fazla arttıracak bir yoldur.

Linkedin Nasıl Etkin Kullanılır? Linkedin’de Fark Edilme Yolları

İş hayatında yer alan herkes arasında, küçük veya büyük olması fark etmez mutlaka bir rekabet vardır. Zaten bunu bilip fark yaratmak isteyen kişiler fark yaratabilmek için Linkedin’de kendilerini gösterebilmek için uğraşırlar. Linkedin’de fark edilebilmek rakiplerinize göre avantaj sağlamanıza yardımcı olur. Burada, fark edilebilmenin de bazı tüyoları olduğunu belirtmek gerekir. Bu ipuçlarına uyulduğunda farkı siz de görebilirsiniz. İşte, Linkedin’de fark edilmenin yolları:

 • Linkedin profilinizi sıklıkla güncellemelisiniz.
 • Lİnkedin profilinizde kullandığınız fotoğrafınız özenli, resmî ve güncel olmalı. İş hayatında öz bakımın önemli olduğu günümüzde elbette fotoğrafınız bile kriterlere göre kontrol edilebilir. Eskiden kalma bir fotoğraf, insanlar üzerinde, üşendiğiniz ve profilinizi, görünümünüzü önemsemediğiniz algısı yaratabilir.
 • Linkedin başlığınız ile imajınızı güncel tutmalı, kullandığınız başlığı anahtar kelimeler ile güçlendirmelisiniz. Böylelikle kişi o anahtar kelimeyi arattığında, sizin profiliniz ile karşılaşma ihtimali yükselecektir.
 • “Beceriler” kısmına eklediğiniz anahtar kelimeler ile Linkedin aramalarında daha çok görünürsünüz.
 • Profil istatistiklerinizi ya da paylaşım istatistiklerinizi sık sık kontrol edip dikkate almalısınız. Böylelikle paylaştığınız gönderilerden hangisinin en fazla dikkat çektiğini görüp bunu avantaja çevirebilirsiniz.
 • Güncel gelişmeleri takip etmeli ve gelişmelerin gerisinde kalmamalısınız.
 • Derin ve geniş bir ağ inşa etmelisiniz. Kurduğunuz her bağlantı bir yerde popülerliğinizi arttıracağından başkalarının da sizi keşfedip bağlantı isteği yollamasını sağlayabilir. Yani kurduğunuz ağın gücü, profilinizin gücünü ve görünürlüğünü artıracaktır.
 • İnsanlara neden sizinle bağlantı kurmalarını anlatmalı ve profilinizin gücü ile onları buna ikna etmelisiniz.
 • Gruplara katılmalı ve aynı grupta aynı ilgi alanına sahip olan kişilerle bağlantı kurmalısınız.
 • Sürekli görünür, kayda değer aktiviteler içinde ve aktif olmalısınız.
 • Bağlantılarınızın dikkatini çekecek aktivitelerde ve paylaşımlarda bulunmalısınız.
 • Bildirimlerinizi kontrol etmeli, bağlantılarınızla ilişki kurarken nazik ve bilgili olmalısınız. Bilmediğiniz konuları sormak yerine biliyormuş gibi yorumlamanız sizin aleyhinize bir davranış olacaktır.

500 Milyon Kullanıcıya Sahip Linkedin’in Dikkat Çekici Verileri ve İş İstatistikleri

Dünyanın en gözde profesyonel ağı olan Linkedin hızla büyümektedir. 500 milyon kullanıcıyı aşan Linkedin, 200 farklı ülkeden üyeye sahip. Peki bu mecranın “iş” odaklı istatistiklerine baktığımızda bizi neler bekliyor? İşte Linkedin’in dikkat çekici iş istatistikleri:

 • Linkedin, platformunda 9 milyondan fazla şirket bilgisi ve 10 milyondan fazla aktif iş ilanı bulundurmasının yanı sıra, bünyesinde her ay 100.000’den fazla makale yayımlıyor.
 • Linkedin, 500 milyon kullanıcıya ulaştığını bildirdiğinde en çok hangi ülkeden, hangi şehirden, hangi yaş aralığından üyelere sahip olduğu gibi bilgileri de paylaştı. Bu bilgilere göre,en fazla bağlantıya sahip ülkeler arasında kişi başına yaklaşık 211 bağlantı ile Birleşik Arap Emirlikleri ilk sırada Hollanda ,yaklaşık olarak 188 bağlantı sayısı ile ikinci, Singapur ise ortalama 152 bağlantı sayısı ile üçüncü sırada yer alıyor.
 • Linkedin’de en bağlantılı şehirler arasında ise; ortalama 307 bağlantı sayısı ile Londra, ortalama 288 bağlantı sayısı ile Amsterdam ve ortalama 241 bağlantıya sahip San Francisco ilk üçte yer alıyor.
 • Linkedin’in verilerine göre en bağlantılı mesleklerde, şaşırılmayacağı üzere ilk sırada İnsan Kaynakları yer alıyor. Bunu, ikinci sırada Ürün Yöneticiliği ve üçüncü sırada İş Geliştirme takip ediyor.

Linkedin’de “+Kültürü”

Profesyonel bir sosyal ağ olan Linkedin, profesyonel kişiler tarafından sık sık kullanıldığı için onların bu platform içindeki faaliyetleri yaygınlaşarak günümüzde bir kültür hâlini almıştır.

Paylaşımların altına yapılan “+” yorumu belki öteden beri kullanılmaktaydı. Fakat bunu kavramsallaştırarak “+ Kültürü” terimini ortaya atan Stratejik Marka Yönetimi kitabının yazarı ve Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam olmuştur.

Peki, kavramsallaştırılarak terim hâline getirilen ve sıklıkla kullanılan “+ Kültürü” nedir ve neden kullanılır? Bunu biraz açıklamak gerekiyor.

Mürsel Ferhat Sağlam’ın takipçileri ve bağlantıda olduğu kişiler, Mürsel Bey’in Linkedin’deki paylaşımlarının altına, kendi bağlantılarının görmesini sağlamak ve bir nevi tavsiye niteliği taşıması amacıyla yorum olarak “+”yazıyorlar.

Böylelikle “+” yazan kişinin bağlantıları, bağlantılı olmasa bile Mürsel Bey’in paylaşımını görüp, inceleyebiliyor ve sonunda ilgili kişiler, dikkat çekilen o kişiyle bağlantı kurmak isteyebiliyor. Fakat burada ilginç bir nokta var. Gözlemlediğim kadarıyla bu profesyonel kitle, bunu sadece Linkedin’de değil, eğer Mürsel Ferhat Sağlam ile diğer sosyal ağlarda bağlantılı ise aynı davranışı o sosyal ağlarda da (örneğin, Twitter) sergiliyor.

Linkedin’de alışık olunan bu durum, diğer sosyal ağların kültüründe olmasa bile, Linkedin’de Mürsel Ferhat Sağlam’ın “+ Kültürü” diye kavramsallaştırdığı bu davranışı uyguluyor. Ayrıca bu durum kültürün farklı lokasyon (dijital ağ) dâhilinde sürdürülmesi özelliğini taşıması açısından önem arz etmektedir.

Linkedin’i sizlere birçok başlık altında incelemeye ve aktarmaya çalışsam da teknolojinin, deyim yerindeyse her şey demek olduğu günümüzde, Linkedin’i kullandığınız zaman yararlarını kendiniz görüp ve profesyonel hayatta neden vazgeçilmez olduğunu kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Özellikle Y ve Z Kuşağı’na mensup olduğumuzu düşündüğümüz zaman,böylesine bir rekabet ortamı içerisinde Linkedin kullanmamanın, fark yaratmaya çalışırken ciddi bir kayıp olduğu, işe veya staja alınırken “Linkedin kullanıyor musunuz?” sorusu ile sıkça karşılaşmamızdan dolayı gayet aşikârdır. Hepimizin kariyer hayatımızda hayallerimizi gerçekleştirebilmemizi en içten dileklerimle istiyor, iş ve kariyer hayatınızda herkese başarılar diliyorum.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

2 Yorum Yap

 1. Avatar
  • Kemal -

  • 10 Temmuz 2018 at 16:05 pm

  LinkedIn konusunda çok detaylı bilgilendirici ve faydalı bir makale olmuş.
  Özellikle yorumlara “+” ekleme çok güzel;)
  Teşekkür ederim.

 2. Avatar
  • Ali -

  • 11 Temmuz 2018 at 14:28 pm

  +

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir