Mikroblog odaklı bir sosyal ağ olan Twitter, son yıllarda haber ve sosyal sorumlulukların yayıldığı bir mecraya dönüştü desek yeridir. Twitter bu defa 8 Mart Dünya vesilesiyle dünyada en çok konuşulan kadınlar listesini yayınladı.

Birçok sosyal medya akımının başladığı veya yayıldığı bir mecra olan Twitter, konu sosyal sorumluluk olduğunda algoritmasını kullanıcılar lehine kullanıyor. Diğer bir ifadeyle Twitter, insanların / toplumların yararına olan kampanyaların yayılması için destek sağlıyor.

Örneğin bi süre önce başlayan #metoo hareketi bunlardan sadece biri… Hatırlayacağınız üzere kadınlar #metoo etiketiyle yaşadıkları cinsel taciz olaylarını paylaşmışlardı. Ve bu etiketle paylaşılan tiwitler hızlı bir şekilde yayılmıştı.

Aynı şekilde hayvan hakları, çocuk hakları, mülteciler, sivil toplum kampanyaları, sosyal girişimcilik vs. gibi konularda da yine Twitter kullanıcılarının ve Twitter algoritmasının hassasiyeti bir hayli yüksek. Zaten biraz da bu nedenle firmalar, sosyal sorumluluk odaklı bir kampanya gerçekleştirecekleri zaman Twitter için özel bir parantez açıyorlar. Zira konu sosyal sorumluluk olduğunda Twitter’daki yayılım ve dönüşüm diğer mecralara nazaran daha yüksek!

#BanaİlhamVeriyor Kampanyası

Twitter bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yine bir kampanya başlatarak bu defa kullanıcıları #BanaİlhamVeriyor (#SheInspiresMe) demeye davet etti. Bu vesileyle ilham veren kadınlara farkındalık sağlamayı amaçlayan Twitter, platformda en çok konuşulan kadınların listesini de geçtiğimiz günlerde yayınladı. Twitter’ın bu kampanyası, dünya çapında rol model olan kadınların öne çıkmasını sağladığı için büyük önem taşıyor.

Peki listede hangi isimler var?

Sanıyoruz ki şu an en çok merak ettiğiniz konu bu. Twitter tarafından yayınlanan Dünyada En Çok Konuşulan Kadınlar Listesi’ni paylaşmadan önce ilk iki sıradaki isme değinelim.

“Twitter”ın yayınladığı listeye göre bu yıl en çok konuşulan isim dünyaca ünlü şarkıcı Lady Gaga oldu. Her aksiyonuyla olay olan fenomen şarkıcının ardından ikinci sırada ünlü rap şarkıcısı Nicki Minaj geliyor. Listenin geri kalanında da yine dünyaca ünlü isimler var.

Twitter Dünyada En Çok Konuşulan Kadınlar Listesi (2019)

  1. Lady Gaga
  2. Nicki Minaj
  3. Beyonce
  4. Nancy Pelosi
  5. Rihanna
  6. Taylor Swift
  7. Demi Lovato
  8. Kamala Harris
  9. Alexandria Ocasio-Cortez
  10. Theresa May

💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.