Facebook bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp ile fotoğraf / video paylaşım uygulaması Instagram’ı önümüzdeki dönemde radikal bir değişim bekliyor. Buna göre Whatsapp ve Instagram’ın adı değişiyor.

Son birkaç yıldır kişisel verilerin ihlali odağındaki skandallarla gündeme gelen Facebook, itibar kaybını telafi etmek ve popülaritesini korumak için radikal bir değişikliğe hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi düşünülen bir hamleyle Whatsapp ve Instagram‘ın adı değişecek. Peki Facebook bu kararı niye aldı?

Whatsapp Ve Instagram’ın Adı Değişiyor

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, bu kalabalığa rağmen aslında eskisi kadar popüler değil. Bunun farkında olan ve kullanıcıları sitede tutmak adına sürekli bir yenilik peşinde olan popüler sosyal ağ, son yıllarda sık sık gündeme gelen kişisel verilerin ihlali ile ilgili skandallar nedeniyle ise tam anlamıyla kaybetti.

İşte, Facebook bu ve benzeri problemlerin neden olduğu itibar kaybını telafi etmek adına bünyesindeki popüler sosyal ağların isminde güncellemeye gidiyor.

Böylesi bir kararı alan Facebook, yakın gelecekte Whatsapp ve Instagram’ın ismini değiştirecek. Buna göre Amerikalı şirket; Whatsapp’ı, “WhatsApp from Facebook”, Instagram’ı ise “Instagram from Facebook” olarak güncelleyecek. Böylece Facebook birkaç yıl boyunca yaşanan skandallar sebebiyle kaybettiği itibarı sağlamak üzere ilk adımı atmış olacak. Kimilerine göre bu hamle Facebook’a herhangi bir artı kazandırmayacak. Ancak yine de şirket bunu denemek istiyor.

Daha Şeffaf Olacağız

Whatsapp ve Instagram’daki isim değişikliği aslında son kullanıcılar için pek bir şey ifade etmiyor. Zira popüler sosyal ağlardan olan Whatsapp ve Instagram’ın güncel ismi yalnızca uygulama marketlerde gözükecek. Onun dışında Whatsapp ve Instagram yine aynı şekilde anılacaklar. Kısacası bu değişim kağıt üzerinde olacak diyebiliriz. Bu arada Facebook yetkilileri konuya ilişkin The Information’a kısa bir demeç vererek bir nevi kamuoyu bilgilendirmesi yaptılar.

İşte o açıklama;

“Facebook’un birer parçası olan hizmet ve uygulamalar konusunda artık daha açık olmak istiyoruz.”

Bakalım radikal olarak ifade edilen bu değişiklikle birlikte Facebook amacına ulaşabilecek mi… Ayrıca Facebook’un itibar yönetimi anlamında bundan sonraki adımının ne olacağı da şimdiden merak ediliyor.


💡 Facebook Kripto Para Çıkarıyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.