Dijital Medya Satın Almalarında Alternatif Eğilimler

Pazarlama çalışmalarında sürekli olarak göz önünde tutulan ve sık sık tekrar edilen nokta, tüketiciye (hedef kitleye) “doğru mesajın”, “doğru zamanda” ve “doğru yerde” aktarılmasıdır. Bu aktarım maddelerinin de kendi içerisinde kırılımları olmasına karşın en etkili faktör şüphesiz tüketicidir. Bu kırılımlara örnek vermek gerekirse; Adwords eğitimlerinde verilen zamana yönelik bilgidir. Zaman, “an” olarak nitelendirilmekte ve “bulmak istiyorum”, “yapmak istiyorum” ve “gitmek istiyorum” şeklinde anların hayatımızda var olduğu aktarılır.

Tüketici davranışları sürekli olarak değişkenlik göstermekle birlikte pazarlama çalışanları / uzmanları da bu davranışlar ekseninde hareket ederek medya planlama çalışmalarını yürütürler. Tabi internet teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle bu davranış biçimleri hızlı değişmekte. Örneğin; artık televizyonun özellikle ülkemizde neredeyse her evde olmasına karşın televizyon izleme alışkanlığımızın artık online portallara doğru kaydığını görebiliriz. Hele ki Youtube üzerinde geçirilen vakit yakın dönemde ortalama 132 dk ile televizyon ile yarışır hale geldi. Ve artık “second screen” yapmayan kullanıcının kalmadığı söylemini göz önüne alırsak dijital, gözdeliğini yükselerek devam ettiriyor.

İşte hal böyle olunca hali hazırda 10 seneyi geçgin bir süredir dijital mecralarda reklam ve medya satın alma faaliyetleri gerçekleşiyor. Artık dijital denildiği zaman hepimizin aklına gelen ve dijital ağların tren yolu olan Google tabi ki mecralar arasında olan popülaritesini koruyor. Ki zaten Youtube’u bünyesinde bulundurması açısından şaşırtıcı bir durum değil.

Öte yandan sosyal ağların amiral gemisi konumunda olan Facebook’ta sosyal reklam mecrası olarak popülaritesini koruyor. O da içerisinde Instagram ve Whatsapp’ı bulundurmasından dolayı şaşırtmıyor. Gel gelelim esas espri de zaten burada başlıyor. Pazarlamanın etkin silahı farklılaştırma ve konumlandırma olduğu için pazardaki rakiplerinden farklılaşma adına çalışmalar yapılması gerekiyor.

Kabul edelim gerek Adwords gerekse Business Manager’da reklam tabi ki halen veriliyor ve verilmeye devam edilecek. Lakin buralarda herkes reklam veriyor. Yani esasında buralar tam bir kırmızı okyanusa dönüştü. Bu kırmızı okyanusun içerisindeki savaştan çıkıp, kendini mavi ve serin sulara atmak isteyen markaların alternatif mecralara da yönelmesi gerekiyor.

Bir not eklemek gerekirse pazarlamanın 360 derece yapılan faaliyet olması sebebiyle bu mecralarda da kreatiflik faktörüyle bulunulması gerekiyor. Örneğin içerisinde bulunduğumuz Ramazan Ayı, özellikle FMBC markaları için tam bir savaş alanı, bu savaştan galip gelmenin yolu da kreatif ekibin çalışmalarından geçiyor.

Gelelim birkaç alternatif mecraya;

Yandex: Özellikle Adwords kampanyalarında hem rakip hem de destekleyici alan haline gelebiliyor.  Özellikle navigasyon tarafında sıklıkla tercih edilen Yandex bu alandaki reklam modelleriyle yeni fırsatlar sunuyor.

E-Mail Reklamları: Başta elinizde data oluşturma açısından olmakla birlikte pek çok konu hakkında mail marketing çalışması yapabilirsiniz. Yalnız üyelerinizi sıkmamaya dikkat etmekte fayda var derim.

LinkedIn: İş ağının Facebook’u olarak adlandırabileceğimiz bu mecrada başta B2B olmak üzere çeşitli hedef kitle ve türde reklam verebilirsiniz.

Total Mecra Satın Alma: Demirören, Mynet gibi mecralarda reklam veren sayısı da oldukça fazla. Avantaj olarak reklamın tek bir odak noktasında belirli süre daimi olarak kalması desek yeterli olacaktır sanırım.

Ekşi Sözlük: Şahsen benim ve birçok kişinin uyguladığı satın alma öncesi araştırma konusunda sıklıkla başvurulan Ekşi Sözlük geçtiğimiz günlerde kendine özgü reklam modelini yayına aldı.

Artırılmış Gerçeklik: Özellikle B2C’de çok çok fazla değer kazanacak olan bir alan AR uygulamaları. Farklılaşma ve dikkat çekme açısından oldukça uygun bir deneyim tasarımı aracı olarak görebiliriz.

ÖRNEK:

IoT: Nesnelerin interneti konusunda her an yeni çalışmalar yapıldığını unutmamak lazım. Yakın gelecekte kullandığımız neredeyse tüm cihazlar internete bağlı olacak. Bu durumunda başta fmbc markaları olmak üzere pek çok marka açısından önemli bir pazar haline dönüşeceği kesin.

Programatik Pazarlama: Detayları kendine özgü bir yazı dizisi oluşturacak olsa da en temelde daha sağlıklı veriyi daha iyi analiz ve anlık aksiyon olarak tanımlayabiliriz.

Artık IoT, Big Data, Veri Madenciliği vb. kavramları konuşur olduk. Haliyle bunların da pazarlamaya katkısı şüphesiz ki oluyor ve olacak. Bu teknolojiler doğrultusunda gelinen nokta da son durum programatik pazarlama veya programatik satın alma teknolojisiyle tanışmamıza olanak sağladı.

Şu anki haliyle, kullanılan CPC bazlı ödeme yerine CPA bazlı ödeme modelini kullanmakta ve özellikle dijitalde büyük bütçeler harcayan, aynı zamanda çeşitli kanalları optimize etmek isteyen markalar için pek çok avantajı bulunuyor.

Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ekseninde gelişen pazarlamanın geleceği noktalara hep birlikte tanıklık edeceğiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir