Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip sosyal ağı olan Facebook logosunu değiştirdi. Bu hafta yeni logosunu tanıtan şirketin kurumsal kimliği ile sahip olduğu uygulamaları arasındaki fark kesin bir şekilde ayrılmış olacak.

Facebook için her ne kadar sosyal ağ betimlemesi yapılsa da Facebook’un yalnızca bundan ibaret olmadığını biliyoruz. Zira Facebook sahip olduğu 2 milyardan fazla kullanıcıyla aslında dünyanın en büyük sosyal ağı olmasının yanında bir taraftan da dünyanın en çok izlenen televizyonu, en çok dinlenen radyosu, en çok okunan gazetesi / dergisi, en çok müşteriye sahip e-ticaret sitesi, en büyük oyun platformu ve hatta en çok vakit geçirilen sosyal ortamıdır.

Facebook tüm bunlar ve daha fazlasını bünyesinde barındırırken bir taraftan da gerçekleştirdiği stratejik satın almalarla etki alanını genişletiyor. Instagram, Oculus ve WhatsApp başta olmak üzere birçok popüler sosyal ağı satın alarak bünyesine katan Facebook, akabinde bir problemle karşı karşıya kaldı.

Şöyle ki; birçok Facebook kullanıcısı dolayısıyla kamuoyunun büyük bölümü tüm bu uygulamaların Facebook’a ait olduğunu bilmiyor. Hatta bununla ilgili bir ön adım atarak Whatsapp ve Instagram’ın adını değiştiren şirket, (bkz: Whatsapp Ve Instagram’ın Adı Değişiyor) yaşadığı sorunu tam anlamıyla çözememiş olacak ki radikal bir karar alarak logosunu da değiştirme yoluna gitti. Böylece Facebook’ta artık kurumsal yapıyla uygulamalar arasında kesin bir çizgi olacak. Bu da Facebook’un çatı kuruluş olduğu vurgusunu pekiştirmiş olacak

Facebook Yeni Logosunu Kamuoyuna Tanıttı

Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg tarafından “Yeni Şirket Logosu” ifadesiyle duyurulan ve Instagram, Oculus, Whatsapp gibi uygulamaların aslında birer Facebook ürünü olduğu vurgusunu pekiştirmeyi hedefleyen yeni logo ile ilgili tanıtım süreci tamamlandı. Şirket bu amaçla üç farklı renkte yeni bir kurumsal logo ile kurumsal kimlik sürecine girdi.

Facebook Yeni Logo Gif

Facebook’un Yeni Logosu Hakkında Detaylar 

Facebook’un yeni logosunda ilk göze çarpan unsur logoda büyük harflerin kullanılmış olması. Ayrıca yeni logoda birden fazla seçenek olduğunu görüyoruz. Renk tercihleriyse Facebook’un sahibi olduğu Messenger, Whatsapp ve Instagram uygulamalarının kurumsal renkleriyle örtüşüyor. Bu arada Facebook’un yeni logosu Whatsapp ve Instagram’da şöyle görünecek;

Whatsapp

Facebook Yeni Logo - Whatsapp

Instagram

Facebook Yeni Logo - Instagram

Facebook’un CMO’su Antonio Lucio yeni logo hakkında şunları söyledi;

Şirket olarak bizim ana servislerimiz arasında Facebook uygulaması, Messenger, Instagram, WhatsApp, Oculus, Workplace, Portal ve Calibra bulunuyor. Bu uygulamalar ve teknolojiler yıllardır altyapı paylaşıyor ve bu servislerin arkasındaki takımlar sıkça birlikte çalışıyor. Facebook şirketinin parçası olan ürün ve servisler hakkında daha şeffaf olmaya başladık ve Haziran ayında başlattığımız uygulamayla bütün uygulamalarımızda ‘Facebook’tan’ ibaresine yer verdik. Yeni logomuzu önümüzdeki haftalarda yeni şirket web sayfamız dahil olmak üzere, ürünlerimizde ve pazarlama materyallerimizde kullanmaya başlayacağız. (AA)

Evet, Facebook bu açıklamalarla birlikte yeni logosunu da geçtiğimiz günlerde tanıttı. Bakalım Facebook’un, kurumsal yönünü vurgulamak üzere gerçekleştirdiği yeni logo ve kurumsal kimlik ile ilgili stratejisi işe yarayacak mı? Gelişmeleri ve bunlara dair yorumları aktarmayı sürdüreceğiz. Bu arada siz de Facebook’un logo değişikliğine dair görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.