Facebook kripto para piyasasına giriyor! Popüler sosyal ağ, geçmişte oyun içi uygulamaları satın almada kullandığı para birimi “Facebook Credits”i andıran ancak daha gelişmiş bir sistem hazırlığı içerisinde 

Dünya genelinde yaklaşık olarak 2,3 milyar insanın kullandığı dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook’un kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

Videolu haber paylaşım sitesi Cheddar, şirketin üst düzey yetkililerinden birini kaynak göstererek geçtiğimiz günlerde bir haber yaptı. Bu habere göre Facebook, geçmişte oyun içi uygulamaları satın almada kullandığı para birimi “Facebook Credits”i andıran ancak daha gelişmiş bir dijital para birimi hazırlığı içerisinde. Haber kaynağının ismi ise şimdilik gizli tutuluyor.

Facebook Kripto Para Piyasasına Giriyor

Teknoloji devi Facebook’un kripto para çıkarmaya hazırlandığı söyleniyor. Projesinin başında ise Facebook Messenger yöneticisi David Marcus’un getirildiği iddia ediliyor. Cheddar‘ın iddiasına karşın Facebook’tan böylesi önemli bir konuyla alakalı hala bir resmi açıklama yapmamış olması iddiaları doğrular nitelikte.

Facebook her ne kadar geçmişte dijital para reklamlarını yasaklamış olsa da aslında bu teknolojiye karşı olmadığı biliniyor. Çünkü geçmişte oyun içi uygulamalarda satın alma gerçekleştirmek için kripto para sisteminde olan “Facebook Credits” kullanılmıştı. Ancak bu uygulama kullanıcılar tarafından benimsenmediği veya yaygın bir şekilde tercih edilmediği için daha sonra askıya alınmıştı .

Özellikleri Ve Avantajları

Facebook hali hazırda üzerinde çalışmakta olduğu dijital para birimi projesi ile kullanıcılar; Facebook ve FB Messenger üzerinden mal ve hizmet satın alabilecekler. Ayrıca bu proje kullanıcılar arası çevrimiçi alım satım imkanı da sunuyor.

Buna ek olarak kullanıcılar, uluslararası düzeyde yapacakları alışverişlerde herhangi bir devletin para birimi yerine Facebook tarafından geliştirilen kripto parayı kullanabilecek. Bu durum Facebook ya da Instagram odağında gerçekleşecek alışverişlerde kullanıcılara ve satıcılara büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.

Ne Zaman Kullanılacak?

Facebook ve Facebook Messenger kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayacak olan Facebook’un kripto parası, tam olarak ne zaman aktif bir şekilde kullanıma girecek belirsiz. Zira konuyla alakalı herhangi bir açıklama şu an için yapılmış değil. Ancak bu projenin yakın zamanda tüm Facebook takipçilerinin kullanımına sunulacağı tahmin ediliyor.

Facebook denilince akla gelen dinamik yapı göz önüne alındığında kripto para projesine dair ARGE sürecinin çok sürmeyeceği düşünülüyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.