Facebook Kripto Para Piyasasına Giriyor

Dünya genelinde yaklaşık olarak 2,3 milyar insanın kullandığı dünyanın en popüler ve en çok kullanılan sosyal ağı Facebook’un kendi kripto para birimini çıkarmaya hazırlandığı iddia ediliyor. Videolu haber paylaşım sitesi Cheddar’ın şirketin üst düzey yetkililerinden birini kaynak göstererek yaptığı habere göre Facebook, geçmişte oyun içi uygulamaları satın almada kullandığı para birimi “Facebook Credits”i andıran ancak daha gelişmiş bir kripto para hazırlığı içerisinde . Haber kaynağının ismi ise şimdilik gizli tutuluyor .

Videolu haber paylaşım sitesi Cheddar’ın  ortaya attığı iddiaya  göre dünyanın en çok kullanılan, en çok tüketilen, en çok kullanıcıya sahip sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Kripto para birimi projesinin başında ise Facebook Messenger yöneticisi David Marcus’un getirildiği iddia ediliyor. Facebook kanadında böylesi önemli bir konuyla alakalı her hangi bir resmi açıklama gelmemiş olması da iddiaları kanıtlar nitelikte.

Facebook her ne kadar geçmişte kripto para reklamlarını yasaklamış olsa da aslında kripto para teknolojisine karşı olmadığı biliniyor. Çünkü geçmişte oyun içi uygulamalar satın almak için kripto para sisteminde olan “Facebook Credits”i kullanılmıştı. Ancak bu uygulama kullanıcılar tarafından benimsenmediği veya yaygın bir şekilde tercih edilmediği için askıya alınmıştı .

Facebook kripto parası ile ne gibi avantajlar sağlayacak?

Facebook hali hazırda üzerinde çalışmakta olduğu kripto para birimi projesi  ile Facebook ve Facebook Messenger üzerinden kullanıcılar  mal ve hizmet satın alabilecek ayrıca kullanıcılar  arası çevrimiçi alım satım imkanı da bulabilecekler. Ayrıca kullanıcıların uluslararası düzeyde yapacakları alışverişlerde herhangi bir devletin para birimi yerine Facebook’un kripto parasını kullanabilecekler. Bu durum Facebook ya da Instagram odağında gerçekleşecek alışverişlerde kullanıcılara ve satıcılara büyük kolaylık sağlayacak.

Facebook kripto para birimi kullanıma ne zaman başlanacak ?

Facebook ve Facebook Messenger kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayacak olan Facebook’un geliştireceği kripto paranın tam olarak ne zaman aktif bir şekilde kullanıma gireceği ile alakalı her hangi bir açıklama şuan için bulunmuyor ancak bu projenin yakın zamanda tüm Facebook takipçilerinin kullanımına sunulacağı tahmin ediliyor. Facebook’un dinamik karakteri göz önüne alındığında kripto para projesine dair AR-GE sürecinin çok sürmeyeceği düşünülüyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir