Amerika Birleşik Devletleri eski başkanı Donald Trump kendi sosyal ağını kuracağını açıkladı. Twitter başta olmak üzere bazı sosyal ağlarda erişimi engellenen Trump’ın kuracağı sosyal ağ şimdiden merak konusu oldu.

Son seçimde Joe Biden’a karşı başkanlık yarışını kaybeden Donald Trump bu süreçte bir de sosyal ağlar tarafından kendisine konulan erişim engelleriyle uğraşmak zorunda kalmıştı.

Hatırlanacağı üzere Twitter, Trump’ın “realDonaldTrump” kullanıcı adlı hesabını “şiddete teşvik” gerekçesiyle askıya almıştı. Öte yandan Twitter, seçim kampanya ekibi tarafından kullanılan ve 2,4 milyon takipçisi olan “TeamTrump” adlı hesabı da askıya almıştı. Tüm bunların akabinde birkaç ay evvel Reuters’da yer alan habere göre, Trump, kendi sosyal medya platformunu oluşturacak.

Sosyal medya platformları üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle hesapları askıya alınan Donald Trump’ın kuracağı sosyal ağa ilişkin bir açıklama da Jason Miller’dan geldi. Miller, geçtiğimiz günlerde Fox News’te yayınlanan “MediaBuzz” programında yaptığı açıklamada Trump’ın birkaç ay içinde “kendi sosyal medya platformunu” kurarak sosyal medyaya döneceğini duyurdu.

Donald Trump Kendi Sosyal Ağını Kuruyor

ABD Başkanlığı süresince birçok önemli haberi sosyal medyadan duyuran Donald Trump geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen seçimlerde hem siyasi rakipleriyle hem de sosyal medya platformlarının erişim engelleriyle uğraşmıştı.

Tüm bunlarla birlikte o dönemde açıklamalarda bulunan Donald Trump, Twitter’ın hesabını engelleyeceğini tahmin ettiğini belirterek şunları söylemişti;

“Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız.”

@realDonaldTrump kullanıcı isimli hesabı askıya alınan Trump, bu açıklamayı Başkanlık makamının resmi hesabı olan @POTUS profilinden paylaşmıştı. Fakat kısa süre içerisinde Twitter, Trump’ın bu paylaşımını da silmişti.

İşte bütün bunların akabinde Trump kendi sosyal ağını kurmaya karar verdi. Trump’ın danışmanı olan Miller, platformun milyonlarca kullanıcıya ulaşacağını belirterek iddialı açıklamalarda bulundu. Trump’ın 2020 seçim kampanyasının sözcülüğünü üstlenen Miller, patronunun iki ya da üç ay içerisinde “oyunu tamamen yeniden tanımlayacak” yeni bir platformla sosyal medyaya tekrar giriş yapacağını aktardı.

Bakalım Donald Trump’ın kuracağı sosyal ağ nasıl bir yapıya sahip olacak. Ancak şu kesin ki platform kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşacaktır.


💡 Twitter’dan Temsilci Kararı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.