Mikroblog odaklı bir sosyal ağ olan Tumblr 3 milyon dolara satıldı. 2012’de Yahoo tarafından 1.1 milyar dolara satın alınan Tumblr, bugün 20 milyon dolar değerlemeyle 3 milyon dolar gibi komik bir rakama WordPress’in de sahibi olan Automattic’e satıldı.

İnternet gündemi bu hafta ilginç bir satış haberiyle çalkalandı. Bir zamanlar (2012 / 2013) milyar dolar seviyesinde el değiştiren mikroblog odaklı sosyal ağ Tumblr, bugün 3 milyon dolara satıldı.

Evet, yanlış okumadınız… 2007 yılının Şubat ayında David Karp ve Marco Arment tarafından kurulan popüler mikroblog Tumblr, bugün değerinin yaklaşık %99’unu kaybetmiş olarak Automattic’e 3 milyon dolara satıldı.

Tumblr 3 Milyon Dolara Satıldı

Verizon bir süredir Tumblr’ı satmak istiyordu. Çünkü Tumblr, son 1 – 2 yıldır mikroblog odaklı bir sosyal ağdan çok, yetişkin içeriklerin yer aldığı +18 bir platform gibi faaliyet göstermeye başlamıştı.

Bu durumun önüne geçmek isteyen şirket, geçtiğimiz aylarda bir karar alarak +18 içeriklerin yer aldığı Tumblr bloglarını kapatmıştı. Ayrıca pornografik içerikleri de kalıcı olarak silmişti. Ancak bu durumun, Tumblr’a pek yaramadığı zira bu kararın ardından Tumblr’ın kullanıcı kaybettiği söylendi. Durum böyle olunca başka çare bulamayan Verizon, Tumblr’ı satmaya karar vermişti. Bu konuya dair detaylı okumak yapmak isterseniz Branding Türkiye’de yayınlanan habere göz atabilirsiniz. (bkz: Verizon Tumblr’ı Satmaya Karar Verdi)

Verizon Tumblr'ı Satıyor

Evet, özellikle Z kuşağı tarafından yoğun olarak kullanılan, 450 milyondan fazla blogu barındıran, 160 milyardan fazla postun yer aldığı Tumblr; sahip olduğu değeri markalara yeterince iyi ifade edemedi. Bu da mecranın değer kaybetmesine neden oldu. Sonuç itibariyle Verizon, Tumblr’ı daha fazla elinde tutmak istemedi ve bir süredir planda olan satış, geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Buna göre Tumblr 3 milyon dolara satıldı. Üstelik WordPress’in de sahibi olan Automattic’e…

Bu satışın ardından Tumblr’ın, bir süre sonra WordPress bünyesinde kaybolacağı düşünülüyor. Ancak mecranın geleceğinin ne olacağını anlamak için henüz erken.

1.1 Milyar Dolardan 3 Milyon Dolara

Dijital markalaşma ve/veya sosyal medya odağında danışmanlık yaptığım tüm kişi, kurum ve markalara “Tumblr”ı tavsiye ediyorum. Bundan sonra da tavsiye edeceğim. Zira bünyesinde on milyonlarca kullanıcı barındıran hiçbir mecra yahut sosyal ağ, dijital iletişim sürecinde es geçilmemeli diye düşünüyorum. Ayrıca doğru stratejiyle her mecranın iyi tarafından maksimum düzeyde yararlanmak mümkündür.

Bu arada Tumblr’ın yaşadığı süreci ibretlik buluyorum. 1.1 milyar dolar seviyesinden 3 milyon dolar seviyesine (resmi olmayan rakam) inen bir girişimin durumunu daha iyi nasıl özetlerim bilemedim. Bence süreç ciddi anlamda ibretlik. Hem yatırımcıların hem de girişimcilerin Tumblr olayından çıkaracakları çok ders var.

Son olarak bir detay daha aktararak haberi tamamlayalım. Automattic CEO’su Matt Mullenweg, The Wall Street Journal’a bu satın almaya dair bir açıklama yaptı. Mullenweg’in açıklamasına göre yetişkin içerikler yasaklı olarak bırakılacak, yani Tumblr bu konuda bir değişiklik yapmayacak. Ancak bana göre şirket zamanla bu konuda ciddi bir önlem alacaktır. Böylece mecra, markalar tarafından etkin ve etkili bir şekilde kullanılabilir hale gelecek. Diğer bir ifadeyle Tumblr, belki eski değerine yeniden ulaşabilir.


Bu arada Tumblr’ın en büyük markalı topluluğu olan Branding Türkiye’yi Tumblr’da takip etmek için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.