Son yıllarda özellikle tarih içerikli dizi ve filmlerle birlikte sakal modası yaygınlaştı. Ancak bu durum bazı markalar için tehlike arz ediyor. Mesela Gillette sakal modası nedeniyle 8 milyar dolar kaybetmiş.

Dünyanın en büyük tüketim şirketlerinden Procter & Gamble‘a (P&G) ait bir marka olan Gillette bu günlerde deyim yerindeyse kara kara düşünüyor. Zira 100 yıldan fazladır faaliyette olan dünyanın en popüler kişisel bakım markasının başı bu günlerde sakal modasıyla dertte. Hatta öyle ki, son zamanlarda iyiden iyiye artan sakal modası yüzünden Gillette 8 milyar dolar zarar etmiş

Gillette Sakal Modası Nedeniyle Zararda

Dünyaca ünlü kişisel bakım markası Gillette, özellikle gençler arasında yaygınlaşan sakal modası sebebiyle ciddi anlamda zarara uğradığını açıkladı. Erkeklerin tıraş olmaktan vazgeçerek sakal bırakmasından dolayı Gillette 8 milyar dolar kaybetmiş.

118 yıllık bir maziye sahip köklü bir marka olan Gillette, 2005’te 57 milyar dolar karşılığında P&G şirketinin olmuştu. Bu satın almadan sonra büyümesini sürdüren şirket şimdilerde yaygınlaşan sakal modası sebebiyle ise zor günler geçiriyor.

Evet, popüler kültür tarafından pohpohlanarak adeta moda haline gelen sakal, Gillette için zarar anlamına geliyor. Şirketin yaşadığı zararı Gillette yetkilisi Jon Moeller şöyle yorumladı;

Sakal tıraşına rağbetin azalması doğal olarak tıraş bıçakları ve tıraş sonrası bakım ürün satışlarımızı olumsuz manada etkiledi.

B Planı Var Mı?

Bu arada yapılan bir araştırmaya göre her 5 gençten 4’ünün sakallı olduğu ortaya çıktı. Bu da Gillette ve benzeri markalar için zararın boyutunu gözler önüne seriyor. Peki Gillette bundan sonra ne yapacak?

Yani markanın bir B Planı var mı?

Her markanın hesapta olmayan, ama gerçekten hesapta olmayan ve mücadele etmesi gereken tuhaf krizleri vardır. Dolayısıyla markalar böylesi durumlarda pek hızlı aksiyon alamazlar. Zaten böylesi krizler hızlı bir aksiyonla geçiştirilemez. Mesela Gillette’in bu krizi aşması için minimum 3 yıllık bir çabaya ihtiyacı var. Stratejik pazarlama için harcanacak minimum 3 yıllık emek Gillette için süreci tersine çevirmeye yeterlidir.

Peki bunu nasıl yapacak?

Açıkçası Gillette bunun için ne planladı bilmiyorum ancak eğer bu konuda bir aksiyonları varsa ve öğrenirsem muhakkak yazarım.

Evet, bakalım P&G’nin meşhur markalarından Gillette, sakal bırakma akımına karşılık küresel düzeyde nasıl bir kampanya yapacak daha doğrusu sakal modasını tersine çevirebilecek mi hep birlikte göreceğiz.


💡 İzinli Pazarlama Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.