Gillette Sakal Modası Nedeniyle 8 Milyar Dolar Zararda

Son yıllarda özellikle tarih içerikli dizi ve filmlerle birlikte sakal modası yaygınlaştı. Ancak bu durum bazı markalar için zarar anlamına geliyor. Mesela Gillette sakal modası nedeniyle 8 milyar dolar zarara uğradı.

Dünyanın en büyük tüketim şirketlerinden Procter & Gamble‘a (P&G) ait bir marka olan Gillette bu günlerde deyim yerindeyse kara kara düşünüyor. 100 yıldan fazladır faaliyette olan dünyanın en popüler kişisel bakım markasının başı bu günlerde dertte. Zira son zamanlarda iyiden iyiye artan sakal modası Gillette markasını 8 milyar dolar zarara uğrattı.

Gillette Sakal Modası Nedeniyle Zararda

Dünyaca ünlü kişisel bakım markası Gillette, özellikle gençler arasında yaygınlaşan sakal modası sebebiyle ciddi anlamda zarara uğradığını açıkladı. Erkeklerin tıraş olmaktan vazgeçerek sakal bırakmasından dolayı Gillette 8 milyar dolar kaybetmiş.

118 yıllık bir maziye sahip köklü bir marka olan Gillette markası 2005’te 57 milyar dolar karşılığında P&G şirketinin olmuştu. Bu satın almadan sonra büyümesini sürdüren şirket şimdilerde yaygınlaşan sakal modası sebebiyle zor günler geçiriyor.

Popüler kültür tarafından pohpohlanarak adeta moda haline gelen sakal, Gillette için zarar anlamına geliyor. Şirketin yaşadığı zararı Gillette yetkilisi Jon Moeller şöyle yorumladı;

Sakal tıraşına rağbetin azalması doğal olarak tıraş bıçakları ve tıraş sonrası bakım ürün satışlarımızı olumsuz manada etkiledi.

Gillette Ne Yapacak?

Bu arada yapılan bir araştırmaya göre 5 gençten 4’ünün sakallı olduğu ortaya çıktı. Bu da Gillette ve benzeri markalar için zararın boyutunu gözler önüne seriyor. Peki Gillette ne yapacak?

Her markanın hesapta olmayan ama gerçekten hesapta olmayan krizleri vardır. Dolayısıyla markalar böylesi durumlarda hızlı aksiyon alamazlar. Zaten bu süreç hızlı bir aksiyonla geçiştirilecek bir kriz değil. Gillette’in bu krizi aşması için minimum 3 yıllık bir çabaya ihtiyacı var. Stratejik pazarlama için harcanacak minimum 3 yıllık çaba Gillette için süreci tersine çevirmeye yeterlidir.

Bakalım P&G’nin meşhur markalarından Gillette, sakal bırakma akımına karşılık küresel düzeyde nasıl bir kampanya yapacak daha doğrusu sakal modasını tersine çevirebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir