Dünyanın en popüler online müzik platformu Spotfiy’ın abone sayısı belli oldu. Açıklanan son rakamlara göre Spotify beklenenin üzerinde bir rakama ulaştı. İşte detaylar!

Geçtiğimiz yıl Spotify’da meydana gelen olaylar, platformun abone sayısında veya gelir düzeyinde olumsuz bir etki bırakmamışa benziyor. Hatırlanacağı üzere Spotify’da geçen sene “üyeliğini iptal et” ve “Spotify’ı sil” gibi kampanyalar yapılmıştı. Ancak tüm bunların Spotify’dan bir şey götürmediği anlaşıldı. Zira online müzik platformunun abone sayısında ve gelirinde tahmin edilenin aksine önemli bir artış olmuş.

Spotify’ın Abone Sayısı

Yeni tip Koronavirüs salgını sürecinde birçok marka, sahip olduğu proaktif kriz yönetimi stratejilerine rağmen mutlaka bir online itibar yönetimi vakasıyla karşı karşıya kaldı. Bunlardan biri de online müzik platformu Spotify’dı.

Detayları aktaracak olursak; hatırlanacağı üzere ünlü komedyen Joe Rogan kendi hesabından Covid – 19 ile ilgili yanlış bilgiler içeren podcast paylaşmaya başlamıştı. Akabinde ünlü şarkıcı Neil Young, konuyla ilgili bir yazı yayınlayarak Spotify’dan müziklerinin kaldırılmasını istedi. Çünkü sanatçı, yanlış bilgi yaydığını düşündüğü Joe Rogan ile aynı platformda yer almak istemiyordu.

Spotify, bu olayda Joe Rogan’ın yerini tutarak Neil Young’un müziklerini platformdan kaldırmaya başladı. Böylece Spotify için bir kriz başladı. Sosyal medyadaki “üyeliğini iptal et” ve “Spotify’ı sil” kampanyaları işte böyle bir süreç sonrasında ortaya çıktı. Fakat gelinen noktada anlaşıldı ki tüm bu kampanyalar platformdan bir şey götürmemiş. Zira Spotify’ın abone sayısı ve gelirleri bir hayli artmış.

Spotify Ne Kadar Gelir Elde Etti?

Spotify, ücretli abone sayısının 2 milyon artarak 182 milyon kullanıcıya yükseldiğini açıkladı. Aylık aktif kullanıcı sayısı ise geçen yılın verilerine göre 406 milyondan yüzde 19 artışla 422 milyona yükseldi. Bu arada Spotify, ücretli kullanıcı sayısının bu çeyrekte 183 milyona yükselmesini bekliyordu. Fakat şirket, Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan çekildiği için bu öngörüsü ve hedefini tutturamadı. Şirketin bu çeyrekte kullanıcı sayısı gibi geliri de arttı. Buna göre Spotify toplamda  131 milyon Euro kâr elde etti.

Branding Türkiye Spotify’da!

Bütünleşik pazarlama ve iş ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin sesli içerik odaklı alt markası Branding Türkiye Fm, sesli makale ve haberlerle birlikte Spotify’da! Takip etmek için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.