Twitter’da hack şoku! Mikroblog odaklı popüler sosyal ağda bir güvenlik açığından yararlanan hackerlar; Elon Musk, Jeff Bezos ve Bill Gates gibi birçok ünlü ismin ve Apple, Uber gibi markanın hesaplarını ele geçirdi.

Twitter’da dün yani 15 Temmuz’da tam anlamıyla bir kriz yaşandı. Hatta belki de sosyal medya tarihinin en önemli hack olaylarından biri gerçekleşti desek yeridir.

Bu olay akabinde birçok ünlü ismin ve markanın Twitter hesabı çalınırken, hesapları ele geçirilen kişi ve kurumlar arasında Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates gibi kişiler ve Apple, Uber gibi markalar var. Bu arada olay; Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos gibi isimlerin Twitter hesaplarından “1000 Dolar Bitcoin’e 2000 Dolar verilecek” tarzında paylaşımlar yapılmasıyla başladı.

İşte herkesi şaşkına çeviren olayın detayları!

Twitter’da Hack Şoku

Twitter, tarihinin en büyük ve en önemli siber saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Popüler sosyal medya platformunun güvenlik kalkanını geçmeyi başaran siber korsanlar, Twitter’daki birçok tanınmış ismin hesabını ele geçirerek takipçilerinden Bitcoin istedi.

Evet, 15 Temmuz tarihinde Twitter’da yaşanan hack saldırısı neticesinde aralarında Elon Musk, Bill Gates, Apple, Jeff Bezos, Uber ve Kanye West gibi kişisel ve kurumsal büyük takipçili hesapların da bulunduğu pek çok Twitter hesabı ele geçirildi. Akabinde bu hesapları takip edenlerden Bitcoin istendi.

Elon Musk Twitter Hesabı Çalındı

Şöyle ki; bu hesaplar ele geçirildikten sonra atılan mesajların birçoğunda BTC cüzdan adresi paylaşıldı. Ardından ilgili hesaba bağış yapılmasını isteyen hackerlar, bu şekilde çok kısa sürede 100 Bin Dolar toplamayı başardı.

Tabi bu rakam sadece başlangıç.

Olayın milyon dolarlar seviyesinde bir zarara yola açtığını iddia eden medya kuruluşları da var. Meselenin maddi boyutuna dair net bilgiler paylaşıldıkça sizlere aktaracağız..

Hesaplar Nasıl Çalındı?

Bu olayın nasıl gerçekleştiğine dair tahminler sosyal medyada paylaşılırken domainin Whois bilgisine ulaşılmış olabileceğini iddia edenler var. Ayrıca bazı kullanıcılar da Twitter’ın içinden bir kişinin bu işi bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yapmış olabileceğini iddia ediyor.

Yeri gelmişken belirtelim saldırının ilk dakikalarında siber korsanlar, Twitter çalışanları tarafından kullanıcı hesaplarıyla etkileşim kurmak için kullanılan yönetim panelinin ekran görüntüsünü Twitter’da paylaşmıştı. Bunu fark eden Twitter hemen bu fotoğrafı kaldırdı ancak hackerlar, yüksek bir olasılıkla bu yönetim paneline sızarak doğrulanmış hesaplardan tweet paylaşmayı başardı.

Evet mesele genel hatlarıyla böyle. Konuya dair detayları elimize bilgi ulaştıkça içeriği güncelliyor olacağız.

Doğrulanmış Hesaplardan Tweet Atılamıyor

Saldırının doğrulanmış hesaplara yapılmış olması dikkat çekerken Twitter bir süreliğine doğrulanmış hesaplardan tweet atılmasını engelledi. Zira siber saldırganların doğrulanmış hesaplardan paylaştıkları Bitcoin cüzdan bilgilerine dair tweetler daha sonra Twitter tarafından silinmesine rağmen hackerlar benzer paylaşımları yeniden yapıyordu.

Bu durumu engellemek için doğrulanmış hesaplardan tweet paylaşımını durduran Twitter, destek hesabından bu konuya dair şöyle bir açıklamada bulundu.

“Twitter’daki hesapları etkileyen bir güvenlik olayının farkındayız. Soruşturmak ve düzeltmek için adımlar atıyoruz.”

Bu arada Twitter konuya dair şöyle bir ön açıklama yapmıştı;

“İç sistemlerimize ve araçlarımıza erişimi alan bazı çalışanları hedef alan saldırganlar, koordineli bir sosyal mühendislik saldırısı gerçekleştirdi. Hackerların, yüksek takipçili veya doğrulanmış hesapları hedef aldığını biliyoruz. Saldırganların başka hangi kötü amaçlı etkinlikleri gerçekleştirdiklerini veya erişebilecekleri bilgileri inceliyoruz.”

Meselenin yerel ve uluslararası basında geniş yer bulduğunu hatırlatarak bu yazıyı noktalamak istiyorum. Bu arada az önce belirttiğim gibi, detaylar tarafımıza ulaştıkça bu içeriği güncelliyor olacağız.

Son olarak, güncel içeriklerden anında haberdar olmak için sayfanın solunda yer alan bildirim (push) butonunu aktif edebilir ve Telegram kanalımıza buradan ücretsiz olarak katılabilirsiniz.


💡 Algı Yönetimi Ve Reklamcılık

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.