Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Şubat ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Şubat 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Şubat ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Şubat 2020)

Şubat (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Şubat 2020!

‍∴

Birinci Hafta (1 – 7 Şubat 2020)

 • İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan CoronaVirüsü’nün anlık durumunu gösteren gerçek zamanlı yayılım haritası, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlandı.
 • YouTube Türkiye’nin popüler isimlerinden Ruhi Çenet, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan “CoronaVirüsü”nü araştırmak üzere Hong Kong’a gitti.
 • TÜİK, Ocak 2020 için enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık %12, 15 aylık ise 1,35 arttı.
 • YouTube reklam gelirleri ilk kez açıklandı. Buna göre YouTube, 2019 yılında 15 milyar dolar reklam geliri edlde etti.
 • Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolları’na ait uçak pistten çıkarak 40 metre düştü ve üç parçaya bölündü.
 • Çin’in Wuhan kentinde başlayan Corona Virüsü hakkında hastalığı ilk fark eden ve insanları salgın hakkında uyaran Doktor Li Wenliang, Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Doktor Wenliang, halkı hastalığa karşı uyardığı için kınama cezası almıştı.
 • Popüler dizi/film platformu Netflix, Türkiye özelinde radikal bir karar alarak 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kaldırdı.

İkinci Hafta (8 – 14 Şubat 2020)

 • İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam yapıldı. İBB tarafından ulaşım maliyetleri öne sürülerek yapılan zammın 10 Şubat Pazartesi günü uygulanacağı açıklandı.
 • Mikro blog odaklı popüler sosyal ağ Twitter, 2019’un son çeyreğinde 152 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı.
 • TÜİK İşsizlik Rakamları Kasım 2019 için açıklandı. Buna göre Kasım 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 1 puanlık artış ile %13,3 seviyesinde gerçekleşti.
 • G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 9. bölümü yayınlandı. Bu bölümde E-Ticarette Dijital Markalaşma odağında detaylar konuşuldu.
 • Atlasglobal uçuşlarını durdurdu. Şirket yetkililerinin bütün çalışanları Florya’daki Genel Müdürlük binasına davet etmesi Atlasglobal iflas etti yorumlarına neden oldu.
 • 24-27 Şubat tarihleri arasında Barcelona’da düzenlenmesi beklenen Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2020, Çin’in Wuha kentinde başlayıp dünyaya yayılan Corona Virüsü nedeniyle resmen iptal edildi.
 • Rekabet Kurumu, arama pazarındaki hakim durumunu kullanarak rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı için Google’a 98 milyon 354 bin lira tutarında rekor bir ceza kesti.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Şubat 2020)

 • Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı incelemeler sonucunda, içerisinde insan sağlığına kötü etkileri olan ürünleri ifşa etti. Bakanlık tarafından paylaşılan listede 74 firmaya ait 99 ürün yer aldı.
 • Facebook’un sahibi olduğu dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanıcı sayısı 2 milyar barajını aştı.
 • Sağlık Bakanlığı, yeni tip Corona Virüsü olan COVİD-19 için yerli tanı kiti geliştirdi. Geliştirilen kit sayesinde Corona Virüsü, 90 dakikada tespit edebilecek.
 • G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 10. bölümü yayınlandı. Bu bölümde E-Ticaret Girişimcileri İçin Finansal Konular odağında detaylar konuşuldu.
 • Dünyada En Çok Konuşulan 100 Dil açıklandı. İngilizce 1. sırada yer alırken Türkçe, konuşan sayısı açısından 20. Sırada bulunuyor.
 • Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açıldı. 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunan kütüphane 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede.
 • KKTC, yerli ve elektrikli otomobil markası GÜNSEL B9’u tanıttı. Tam şarjla 350 KM gidebilen araç, 0-100 KM hızlanmasını 8 saniyede gerçekleştiriyor. GÜNSEL için şimdiden 28 ülkeden 800 firmayla iş birliği protokolü imzalandı.

Dördüncü Hafta (22 – 29 Şubat 2020)

 • Çin’in Wuhan kentinde başlayan Corona Virüsü, kısa sürede dünyanın birçok ülkesine sıçradı. Japonya, Amerika, Avrupa ve İran’ın ardından şimdi de KKTC’de “CoronaVirüsü”ne rastlandı.
 • Süper Lig’in 23. Haftasında oynanan derbide Fenerbahçe ile Galatasaray karşı karşıya geldi. Maçı 3-1 kazanan Galatasaray, tam 20 yıl sonra Fenerbahçe’yi deplasmanda mağlup ederek tarihi seriye son vermiş oldu.
 • Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, Korona Virüsü için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini duyurdu. Aşının tahmini olarak Nisan sonu itibariyle kullanılabileceği ifade ediliyor.
 • Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağı, Corona Virüsü (COVID-19) şüphesiyle Ankara- Esenboğa Havalimanı’na acil iniş yaptı. İlk açıklamada uçaktaki 17 yolcunun vücut ısısının yüksek olduğu bildirildi. Ancak yapılan tetkiklerin ardından yolcularda “Korona Virüsü”ne rastlanmadığı belirtildi.
 • Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Bruce Aylward, CoronaVirüsü’ne karşı işe yarayabilecek bir ilacın olduğunu duyurdu. Normalde Ebola için geliştirilen Remdesivir ilaç, daha önce de SARS ve Mers’e karşı da başarılı olmuştu.
 • Saat 23:30 civarında internetin yavaşladığı fark edildi. Bunun akabinde Facebook, Twitter, Instagram, YouTube başta olmak üzere birçok sosyal ağa erişim sorunu yaşandı. Bu sıkıntının İdlib’te Türk askerine düzenlenen hain saldırıdan kaynaklandığı düşünülüyor.
 • Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp oradan tüm dünyaya yayılan Corona Virüsü (COVID-19) ile ilgili ölümler ve vakalar artmaya devam ediyor. Bu gidişatı baz alan Dünya Sağlık Örgütü salgının tehdit seviyesini “En Yüksek” olarak güncelledi.
 • Lüksemburg, toplu taşımanın tamamen ücretsiz olduğu ilk ülke oldu. Bundan böyle Lüksemburg vatandaşları, toplu taşıma araçlarına binmek için artık herhangi bir ücret ödemeyecek ya da özel ulaşım kartına ihtiyaç duymayacak. Vatandaşlar, ulaşım hizmetinden yararlanmak için sadece nüfus cüzdanlarını gösterecek.

💡 Günün Gündemi (Ocak 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.