ÖSYM Twitter’da takip ettiği +18 ile herkesi şaşırttı. Peki bu durum nasıl gerçekleşti? Türkiye’nin bir anda ilk gündem maddesi haline gelen bu olayın akabinde ÖSYM’den resmi bir açıklama geldi.

Birkaç gün önce ÖSYM, yine tüm Türkiye’nin gündemindeydi. Genelde önemli sınavların arefesinde gündem olan ÖSYM, bu defa çok tuhaf bir olayla manşetlerdeydi. ÖSYM’yi gündeme taşıyan olayın merkezinde ÖSYM’nin resmi Twitter hesabından takip ettiği bir hesap var. +18 içerikler barındıran bir profilin ÖSYM tarafından takip ediliyor olması herkesi şok etti.

ÖSYM’den Beklenmedik Hareket

ÖSYM’nin resmi Twitter hesabı +18 içerikler paylaşan erotik bir hesabı takibe aldı. Oysa ÖSYM’nin resmi Twitter hesabından bugüne kadar yalnızca 6 hesap takip ediliyordu. ÖSYM’nin takip ettiği hesaplar şöyleydi; ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yükseköğretim Kurulu, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı…

Ancak bunların yanında ÖSYM’nin bir de erotik bir hesabı takip ettiği görüldü. Gerçekleşen takip sonrası durumu fark eden bir Twitter kullanıcısı olayı paylaşarak konunun bir anda gündeme gelmesini sağladı. Bu konu sosyal medyada gündem olunca kurum tarafından hızlı bir müdahaleyle önce adı geçen hesap takipten çıkarıldı. Ardından konunun açıklığa kavuşturulmasıyla ilgili çalışmalara başlandı.

ÖSYM Erotik Hesabı Takip Etti

ÖSYM Twitter’da Takip Ettiği Hesap Hakkında Açıklama Yaptı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yaşanan bu durumun ardından resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada hesabın hacklendiğine dair ibareler yer aldı. Ayrıca bu duruma sebebiyet veren kişi / kişilerin hakkında hukuki işlem başlatılacağı da belirtildi.

İşte ÖSYM tarafından yapılan açıklamanın tam metni:

“Resmi Twitter hesabımıza yasadışı müdahalede bulunularak çeşitli hesapların takibi yapılmış olup, durumun fark edilmesi üzerine gerekli tedbirler alınmıştır. Yaşanan olaya sebebiyet veren kişi/kişiler hakkında hukuki ve cezai yollara başvurulacağı kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Olayın nasıl meydana geldiğiyle ilgili resmi işlemler başlatıladursun konuya ilişkin sosyal medyada yapılan espriler bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bu olay aynı zamanda kurumların sosyal medya yönetimlerinin, tek bir kişi, kurum ya da uygulamaya bağımlı edilmeden ciddi bir denetim mekanizmasıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini de göstermiş oldu.


💡 Nöbetçi Nüfus Müdürlüğü Uygulaması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.