Instagram hikayeler (stories) ürün etiketleme özelliği kullanıma açıldı. Peki Instagram hikayelere ürün etiketleme nedir? Instagram hikayelerde ürün etiketleme nasıl yapılır?

Yenilik ve farklılık denilince akla ilk gelen sosyal ağlardan biri olan Instagram, açıkladığı son verilere göre 1 milyar kullanıcıya sahip. Böylesi bir mecranın yerinde sayması zaten düşünülemez. Bu anlayışa göre güncellemelerini sürdüren Instagram şimdi de Instagram üzerinden e-ticaret yapanarı sevindirecek bir özelliği kullanıma açtı.

Instagram Hikayeler (Stories) İçin Ürün Etiketleme

Daha önce Branding Türkiye‘de Instagram’ın e-ticaret firmalarına yönelik güncellemelerine değinmiştik. Instagram bu defaki güncellemesinde e-ticaret firmaları için “Instagram Stories”i ürün etiketleme anlamında kullanıma açtığını duyurdu.

Şimdi sözü uzatmadan Instagram hikayeler (stories) için ürün etiketleme nedir? ve Instagram hikayelerde ürün etiketleme nasıl yapılır? sorularına yanıt verelim.

Instagram’da Alışveriş (Shopping On Instagram)

Uzun bir süredir Instagram üzerinden alışveriş yapılmasına yönelik çalışmalar yapan ve çeşitli güncellemelerle bu özelliği geliştirmeye odaklanan Instagram, “Instagram’da Ürün Etiketleme Özelliği”nin ardından şimdi de “Instagram Hikayeler İçin Ürün Etiketleme Özelliği”ni kullanıma sundu.

Bu konuyla ilgili Instagram Business Ekibi bir açıklama yaptı:

“Bu yılın başlarında seçkin bir grup Instagram Pazarlama Ortağı‘nı en yeni reklam ünitemiz olan hikayelerdeki reklamları keşfetmek ve kullandıkları teknolojilerin işletmelerin daha gündelik yollarla öne çıkmasına nasıl yardımcı olabileceğini paylaşmak üzere davet etmiştik. Dünya genelinde tüm işletmelerin kullanımına geçtiğimiz Mart ayında açılan hikayelerdeki reklamlar ünitesi oldukça yeni olmasına rağmen, güvenilir ortaklarımızın inanılmaz bir hızla işletmelerin hedeflerini Instagram Stories’de ileriye taşıyan çözümler üretmeye başladığını gördük.”

Bu açıklama, yapılan güncellemenin deyim yerindeyse nokta atışı etkisinde olduğunu gösteriyor.

Yenilikçi Instagram Hikayeler: See! Tap! Shop!

Instagram, gönderide ürün etiketleme özelliğine gelen yoğun talep üzerine, bu özelliği geliştirmeye odaklandı. Akabinde hikayelere de aynı özellik getirildi. Bu yeni özellikle “See! Tap! Shop!” (“Görün! Dokunun! Alışveriş Yapın!”) mottosuyla duyuruldu. Instagram yeni özelliği duyururken işletmelere şöyle seslendi:

“Müşterilerinize alışveriş yapmak için yeni bir yol sunun. Shopping on Instagram, işletmenizi 1 milyar kişiden oluşan topluluğumuzun en iyi ürünlerinizi tek bir dokunuşla inceleyebileceği görsel bir vitrine dönüştürebilir.”

Buradan da anlaşılacağı üzere Instagram, hikayelerde (stories) ürün etiketleme özelliğinin tüm paydaşlar tarafından benimsenmesini istiyor.

Özellik Hangi Ülkelerde Aktif?

Hikayelerde ürün etiketleme özelliği şimdilik şu ülkelerde kullanılıyor; Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Brezilya, İsveç, Hollanda, Arjantin, Meksika, Yeni Zelanda, İsviçre, Porto Riko, İrlanda, Güney Afrika, Belçika, Avusturya, Peru, Uruguay, Paraguay, Malta, Ekvador, Panama, Portekiz, Polonya, Yunanistan, Kıbrıs, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Norveç, Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg, Dominik Cumhuriyeti, Belize, Kore ve Japonya

Bu ülkelerde kullanıma açılan hikayelerde ürün etiketleme özelliğini kullanabilmenin en önemli şartı “onaylı işletme hesabınızın olması”dır. Instagram, “Onaylı Hesap” şartı ile dolandırıcılık riskini ortadan kaldırmayı hedefliyor diyebiliriz.

Instagram Takipçi Gruplandırma Özelliği

Hikayelere Ürün Etiketleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu özelliği kullanmak sanıldığı gibi zor değil. Birkaç adımda siz de işletmeniz için hikayelere ürün etiketleme özelliğini entegre edebilirsiniz.

İşte, Instagram hikayelerde (stories) ürün etiketleme özelliğinin kullanımı:

 • Öncelikle hesabınızın onaylı bir işletme hesabı olduğundan emin olmalısınız.
 • Onaylı işletme hesabınız var ise hikayenize eklemek üzere bir fotoğraf ya da video seçin.
 • Çıkartma bölümünden ürün çıkartmasını seçin.
 • Kataloğunuzdan, öne çıkarmak istediğiniz ürünü seçin.
 • Ürün çıkartmasını, hikayenizde görünmesini istediğiniz yere taşıyın.
 • Ürün çıkartmasının rengini değiştirmek isterseniz ise çıkartmanın üzerine dokunmanız yeterli.
 • Son olarak hikayenizi paylaşın.

Shopping On Instagram Özelliğinin Etkin Kullanımı

 • “Alışveriş Yap” sekmesini etkinleştirdikten sonra hedef kitlenize sunmak için ez az 9 tane alışveriş gönderisi oluşturmalısınız.
 • Hedef kitlenizin ilgisini daha çok çekmek ve hedef kitlenize daha çok ürün sunmak için birden fazla ürün etiketleyebilirsiniz.
 • Hedef kitlenize hizmet sunmaya hazır olduğunuzu göstermek ve daha çok etkileşim sağlamak için Instagram Stories’i kullanmalısınız.
 • Farklı alışveriş formatlarından yararlanmalısınız.
 • Hedef kitlenizin hangi üründen bahsettiğinizi doğru bir şekilde anlayabilmeleri için her bir etiketin doğru ürüne temas ettiğinden emin olmalısınız.

Instagram hikayelerde ürün etiketleme özelliğiyle ilgili makaleyi bitirmeden önce son olarak Spearmint Love markasının CEO’su ve Kurucusu olan Shari Lott’un Instagram’ın bu yeni özelliğiyle ilgili edindiği deneyim sonucu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Shopping on Instagram, e-ticaret performansını artırmak için en kritik görevlerden birini yerine getirir: Satın almayı kolaylaştırır. Hedef kitlemiz tek bir tıklamayla doğrudan ürün sayfasına giderek ürünü sepetlerine ekleyebilir. Arama süresini ve tıklama sayısını azaltmak dönüşüm ve geliri artırır. Bu özelliği kullanıma sunduğumuzda, Shopping on Instagram ile ilişkilendirebileceğimiz %25’lik bir trafik artışı ve %8’lik bir gelir artışı yaşadık.”

Bu değerlendirmeden de anlaşılacağı üzere yenilikleri, keşfetmek, anlamak ve bütün bunları etkin bir şekilde kullanmak işletmeler için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.