Facebook, STK’ları desteklemeye hazırlanıyor. Zira şirket, geçtiğimiz günlerde “Facebook Sivil Toplum Programı”nı faaliyete geçirdiğini duyurdu.

Dünya genelinde 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, yeni bir program başlattığını duyurdu. Popüler sosyal ağ; Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarını daha iyi destekleyebilmek ve sosyal bağışın önemine dair farkındalık oluşturmak amacıyla “Facebook Sivil Toplum Programı“nı faaliyete geçirdiğini duyurdu.

Facebook Sivil Toplum Programı Nedir?

Facebook, Türkiye’deki bağış sayısını ve sivil toplum alanındaki farkındalığı artırmak adına 2017 yılında Sosyal Bağış Hareketi adında bir proje başlatmıştı. Bu proje, bir takım yapısal değişiklikle bugünkü halini aldı. Bu şekilde yeniden faaliyete başlayan program, Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına dijital okuryazarlık alanında farkındalık sağlamayı amaçlıyor.

Değer odaklı bir hareket olan Facebook Sivil Toplum Programı; sivil toplum kuruluşlarına daha çok kaynak oluşturarak, STK’ların sosyal medya kampanyalarına destek olma misyonunu taşıyor.

Facebook STK'ları Destekliyor

Programın Kapsamı Nedir?

Facebook tarafından geliştirilen program temelde 2 ana başlıktan oluşuyor. Bu arada, program kapsamında Facebook ile Kadir Has Üniversitesi bir işbirliği gerçekleştirdi. Buna göre her üç ayda bir dijital okuryazarlık eğitimleri gerçekleştirilecek. Sosyal medya ve iletişim odaklı eğitimler tüm STK üyelerine açık olacak. Programın ikinci adımında ise program kapsamındaki STK’lara workshop’lar ve kampanyalar da dahil olmak üzere her ay ajans desteği verilecek.

Facebook, yakın gelecekte ise Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat işbirliğiyle bir topluluk merkezi açmayı planlıyor. Facebook bu merkezde, hayata geçireceği bir dizi girişimle Türkiye’deki yatırımlarını genişleterek yerel toplulukları desteklemeyi sürdürecek.

Sosyal Bağışın Önemi

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Çağatay Pekyörür, Facebook’un sosyal bağışa dair farkındalık sağlama misyonuna sahip olduklarını belirttiği açıklamasında programı şöyle değerlendirdi;

“Facebook olarak misyonumuz, insanlara topluluk oluşturma gücü vermek ve dünyayı birbirine daha yakın bir yer haline getirmek. Sosyal Bağış Hareketi’ni 2017 yılında Facebook topluluğu içerisinde sosyal amaçlar için bağış toplama konusunda farkındalık yaratma amacıyla başlattık. Yakın zamanda STK’ları desteklemek için daha iyi yollar bulmak ve önümüzdeki dönemde Türkiye’de sosyal bağışın öneminin altını çizmek adına bu programı yeniden yapılandırdık. Şu anda Türkiye’de Facebook kullanan insanların yüzde 32’si sosyal bir amaca hizmet eden aktivitelere katılırken, yüzde 11’i ise Facebook’ta gördüğü bir içeriğin ardından bağış yapmaya karar veriyor. Gelecek dönemde bu oranı ve Facebook Sivil Toplum Programı bünyesindeki STK’ların sayısını artırmayı hedefliyoruz.”


💡 Facebook Ve Google Tüm Verileri Topluyor Mu?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.