İçerik pazarlaması ve içerik stratejisi birbirini mükemmel şekilde tamamlar. Ancak bunların aynı kavramlar olduklarını iddia etmek doğru değildir. Peki içerik pazarlaması ile içerik stratejisi arasındaki farklar nelerdir?

Dijital çağ; bütün alışkanlıklarımızı değiştirme yolunda hızla ilerlerken, pazarlamanın ve doğru iç görülerin desteğiyle bizi, yani potansiyel hedef kitleleri, ihtiyacımız olmayan her ürünü satın alan makinelere çevirdi.

Bu süreçte özellikle dijital kanallarda, markaların, değerlerini katlamasında büyük rol oynayan içerik pazarlamasının önemini anladık. Ayrıca bunun faydanılması gereken bir nimet olduğunu da kabullendik. Ancak konu ile ilgili kabullenmemiz gereken bir detay daha var. Şöyle ki; “içerik pazarlaması bunu tek başına yapmadı.”

Bu cümlem size biraz agresif gelebilir ancak birçok duayen; içerik pazarlamasının sadece “vay be” dedirten içeriklerin oluşturulması, yayınlanması ve dağıtılması süreçlerini kapsadığını savunuyor.


💡 İçerik pazarlaması ve içerik stratejisi birbirini mükemmel şekilde tamamlar. Fakat bu ikisinin aynı kavramlar olduklarını iddia etmek doğru olmaz. Bu nedenle uzmanların her biri, diğerine göre özel ve ayrı bir beceriye sahip olmalıdır.


İçerik Pazarlaması Kavramı

İçerik stratejisi ve içerik pazarlaması arasındaki farkı açıklamadan önce kavramları bir kez daha hatırlayalım. İçerik Pazarlama Enstitüsü Kurucusu Joe Pulizzi, içerik pazarlaması kavramını şöyle tanımlıyor;

“Kârlı müşteri eylemini teşvik etmek amacıyla doğru anlaşılmış bir hedef kitleyi çekmek, elde etmek ve bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir.”

Buna göre; içerik pazarlaması bir pazarlama aracıdır. Ancak ürün satışı yapmaz. Hedef kitlenin dikkatini markaya ve/veya ürüne çeker. Yani hedef kitlenin satın alma davranışlarını yönlendirmeyi amaçlar.

İçerik pazarlama uzmanı ise, kurumunun vermek istediği mesajı; büyük, dikkat çekici ve özgün bir hikaye haline getirmekle yükümlüdür. Diğer bir ifadeyle içerik pazarlama uzmanı; hedef kitlenin davranışlarını hedeflenen yönde değiştirmek veya geliştirmek için bu hikayeyi kullanarak kitleyle etkileşim kurmaya odaklanır. Dolayısıyla içerik pazarlaması kavramı için; kurumun hedef kitle ile olan ilişkisini derinleştirmek için başvurulan bir pazarlama stratejisidir diyebiliriz.

İçerik Stratejisi Olmadan Olmaz

Başarı getiren içerik pazarlaması, aslında başarılı bir içerik stratejisi temeline dayanır. Detaylara değinmeden önce içerik stratejisi kavramını açıklayalım. İçerik stratejisini bu konuda en çok güvendiğim uzmanlardan biri olan Kristina Halvorson‘dan alıntı yaparak açıklamak istiyorum;

“İçerik stratejisi yararlı, kullanılabilir içeriğin oluşturulması, yayınlanması ve yönetilmesi konusunu derinlemesine inceler.”

Dolayısıyla bu kavram; içeriği kurumun tamamında stratejik bir varlık olarak yönetmeyi amaçlar. Örnek vermek gerekirse içerik pazarlamasını varmak istediğimiz konuma giden bir araç, içerik stratejisini de bizi haritada yönlendiren bir asistan olarak düşünebiliriz.

İçerik Pazarlaması İle İçerik Stratejisi Arasındaki Fark

İçerik pazarlaması; hedeflerinize dayanarak bir odak noktası oluşturmaya yardımcı olacak, hem kısa hem de uzun vadeli içerik stratejilerini uygular.

Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda içerik stratejisi ve içerik pazarlaması arasında önemli bir yakınlık olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu kavramların aynı amaca farklı şekillerde hizmet ettiğini unutmamak gerek. Buna göre; içerik stratejisi, oluşturulan her içeriğin parçasını içeren nedenleri ve nasılları belirler. İçerik pazarlaması ise bu içeriği oluşturmak ve tanıtmak için kullanılan süreçlerden oluşur.

İçerik stratejisti; öykü, dil ve yönetim süreçlerinin birden fazla ekip, dil ve markanın kullandığı her yayında tutarlı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

İçerik pazarlamacısı ise; marka ile müşteri ilişkisini geliştirmek için ihtiyaç duyulan hikayeyi yazar. Bu iki uzmanlık güzel bir sinerji yakaladığı taktirde markalara sihirli bir kapının anahtarını sunar.

Makaleyi, İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün iki farklı uzmanlığa aynı kişileri atayan kurumlara verdiği ufak tavsiyelerle sonlandıracağım:

  • Bir ajanssanız: İster içerik pazarlamasına geçiş yapan bir SEO ajansı, ister hizmet paketinize içerik pazarlama uygulaması ekleyen bir tam hizmet ajansı olun, lütfen bir ayrım olduğunu unutmayın. İçerik Pazarlamacısı ve İçerik Stratejisi Uzmanları aynı şey değildir. Farklılıklara saygı göstererek veya her iki hizmet kategorisini sunarak daha iyi hizmet verebilirsiniz.
  • Bir markaysanız: Temel bir pazarlama stratejisi olarak içeriğin kolay yönetimini oluşturmak için ekipleri ve süreçleri bir araya getiriyorsanız her ikisini de kullanın! İlgi uyandıran, ilgi çekici öyküler anlatmayı bilen bir pazarlama ekibinin içerik stratejisinin tüm karmaşıklıklarını anladığını düşünmeyin. Ayrıca, teknik belgelerinizin tutarlılığını ve hiyerarşisini yönettiği için içerik stratejistinin içerik pazarlamasıyla ilgili her şeyi bildiğini varsaymayın.

     Kaynakça

  • Content Marketing Institute – Joe Pulizzi
  • Epic Content Marketing – KristinaHalvorson
  • Content Strategy

💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.