Teknoloji devi Google sosyal ağ pazarındaki hakimiyetini arttırmak için önemli bir satın alma gerçekleştirmek üzere. Peki Google 1 milyar dolara hangi sosyal ağı satın alıyor?

İnternet ve teknoloji odağında birçok gelişmenin öncüsü ve birçok girişimin sahibi olsa da sosyal ağ pazarında aynı etkiyi gösteremeyen Google şimdi de 1 milyar dolara Hindistan menşeli sosyal ağı bünyesine katmaya hazırlanıyor. Diğer bir ifadeyle arama motoru pazarında liderliğini koruyan Google, bu tarz stratejik satın almalarla internetteki hakimiyetini daha da arttırmaya çalışıyor.

Google’ın Sosyal Ağ Denemeleri

Evet, Google her ne kadar arama motoru pazarının liderliğini yapsa da sosyal ağ pazarında aynı başarıyı gösteremedi.

Hatırlanacağı üzere şirketin sosyal ağ odaklı Google Plus girişimi hüsranla sonuçlanmıştı. Zira Google’ın, sosyal ağ devi Facebook ile rekabet etmek amacıyla geliştirdiği Google Plus, bir türlü hedeflediği kullanıcı potansiyelini yakalayamamıştı. Böyle olunca da Google Plus 2019’da kapatıldı.

Bu arada konuya dair detayları daha önce Branding Türkiye’de yazmıştık. Google Plus Resmen Kapatıldı başlıklı makalede bu meseleye dair ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Google 1 Milyar Dolara ShareChat’i Alıyor

Daha önce Google Plus gibi bir denemesi olan ancak bunda verim alamayınca Google Plus’ın fişini çeken teknoloji devi şimdi de Hindistan menşeli ShareChat isimli sosyal ağı 1 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

Economic Times‘ın yakın kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, Google böyle bir satın alma yapacak. Öte yandan ShareChat’ın kurucuları uygulamanın Google’a satılması sonrasında küçük bir pay ile şirkette kalmaya devam edecekler.

Bu arada ShareChat’in değeri yaklaşık 1,03 milyar dolar. Bu yüzden de satış bedelinin 1 milyar doların üzerinde olması bekleniyor. Bakalım Google bu satın almayla sosyal ağ pazarında hedeflediği başarıya ulaşabilecek mi…

ShareChat I Hakkında

ShareChat, Mohalla Tech Pvt Ltd. tarafından geliştirilen ve Ankush Sachdeva, Bhanu Pratap Singh ve Farid Ahsan tarafından kurulan bir Hint sosyal medya platformudur. 8 Ocak 2015 tarihinde kurulmuştur. ShareChat’in 15 Hint dilinde 160 milyonun üzerinde aylık aktif kullanıcısı var. Bu uygulama; özel mesajlaşma , etiketleme ve kişisel mesajlaşma gibi özellikler sunarak kullanıcıların videoları, içerikleri, şarkıları vs. diğer kullanıcılarla paylaşmasını sağlıyor. (Wİkipedia)


💡 Google Hire Kapanıyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.