Google’ın iş başvuru hizmeti olarak faaliyet gösteren kariyer merkezi odaklı ürünü Google Hire kapanıyor. 2017’de kullanıma sunulan bu ürün, 1 Eylül 2020 itibariyle kullanılamayacak.

Bugün birçok kişi Google’ı arama motoru olarak bilse de aslında Google onlarca hatta yüzlerce ürüne ve markaya sahip global bir teknoloji şirketi.

Ancak şirket bu günlerde sahip olduğu bu ürünlerden birinin daha fişini çekmeye hazırlanıyor. Buna göre; iş başvuru odağında hizmet veren Google Hire 1 Eylül 2020’de kapanıyor.

Google, nasıl başlayacağını bildiği gibi nerede duracağını bilen bir şirket. Bu yönünü defalarca kanıtlamış olan Google, milyonlarca kullanıcıya sahip olmasına karşın birçok ürününün faaliyetini gözünü kırpmadan durdurmuştur. Google Plus bunların başında geliyor. Ve galiba Google’ı Google yapan da bu! Hatta bu durum, yani verimsizleşen ürünlerin fişinin çekilmesi, Google için bir kültür oldu desek abartmış olmayız.

İşe Alım Hizmeti Google Hire

Bugüne dek onlarca ürününü internet tarihinin tozlu raflarına gönderen Google, şimdi de işe alım hizmeti olarak faaliyet gösteren ürünü Google Hire’ı kapatmaya hazırlanıyor.

İş Başvuru Hizmeti Google Hire

Google, daha önce defalarca yaptığı gibi yine bir ürününün fişini çekiyor. Buna göre işe alım hizmeti odağında faaliyet gösteren Google Hire artık kullanılmayacak. Google’ın küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için 2017’de geliştirdiği bir ürün olan ve iş başvuru hizmeti olarak faaliyet gösteren Google Hire 1 Eylül 2020 itibariyle kullanılmayacak

Google bu hizmeti; Indeed, Lever, Jobvite, LinkedIn, Greenhouse ve Oracle’s Taleo gibi oyunculara rakip olmak için geliştirmişti. Bu arada işe alım hizmeti olarak faaliyet gösteren bu ürün, Google’ın 2015’te 380 milyon dolar karşılığında bünyesine dahil ettiği Bebop ekibi tarafından geliştirilmişti.

Google Hire’ın kapatılmasına dair müşterilerine bilgilendirme e-postası gönderen Google; Hire’ın başarılı bir özellik olduğunu vurguladı. Buna ek olarak kaynakların diğer Google Cloud hizmetleri için kullanılması gerektiğini ifade eden Google, bu neden Hire hizmetini sonlandırmaya karar verdiklerini belirtti. Aynı e-postanın içerisinde Google, hem Google Hire hizmetini kullanan firmalara hem de Google Hire ekibine teşekkür etti.

Bakalım Google bundan sonra bu odakta hizmet veren yeni bir girişimde bulunacak mı… Yoksa bu sektörden tamamen elini çekecek mi… Bekleyip göreceğiz.


💡 Branding Türkiye Kariyer Merkezi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.